Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ନିକଟରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଲମ୍ବା ଧାଡି : ଚାଲିଛି ବିନ୍ଦୁ ସାଗରରେ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ

11/11/2019 at 2:27 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୧/୧୧: କାର୍ତିକ ମାସ ଶେଷ ସୋମବାର ଏବଂ ପଞ୍ଚୁକର ଚତୁର୍ଥଦିନ । ଏକାମ୍ରକ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ନିକଟରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଲମ୍ବା ଧାଡି । ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ତଥା ଧର୍ମ ମାସ ଭାବରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ରହିଛି କାର୍ତିକ ମାସର ।ତେଣୁ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ । ସେପଟେ ରାତିପାହିଲେ କାର୍ତିକ ପୁର୍ଣମୀ ତେଣୁ ବିନ୍ଦୁ ସାଗରରେ ଡଙ୍ଗା ଭସାକୁ ନେଇ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସଫେଇ ।

ଗୋଟେ ପଟେ କାର୍ତିକ ମାସର ଶେଷ ସୋମବାର ଅନ୍ୟପଟେ ପଞ୍ଚୁକ । ତେଣୁ ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ନିକଟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଳମ୍ବାଧାଡି। ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଧର୍ମ ମାସ ଭାବେ ପରିଚିତ କାର୍ତିକ ମାସ । ବିଶେଷ କରି କାର୍ତିକ ମାସର ସୋମବାର ,ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଓ ଶିବ ଚତୁର୍ଦଶିରେ ପ୍ରବଳ ଭିଡ ଜମିଥାଏ ଶିବମନ୍ଦିରରେ । ସେହିଭଳି ଏହି ମାସରେ ସୋମବାର ଦିନ ବେଳିକିଆ ଖାଇ ପାଳନ କରନ୍ତି ଭକ୍ତ ମାନେ ।ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୫ପାଳି ବଡିଥିଲା ସୋମବାର । ତେଣୁ ଏକାମ୍ର କ୍ଷେତ୍ରର ଅଧିଷ୍ଠାତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଶେଷ ସୋମବାରରେ  ଦେଖିବାକୁ ଲମ୍ବା ଧାଡି । ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଭକ୍ତ ସକାଳ ସାହାଣ ମେଲା ସମୟରେ କରିଛନ୍ତି ଦର୍ଶନ ।

ସେପଟେ ରାତିପାହିଲେ କାର୍ତିକ ପୁର୍ଣମି । ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଭସାଇବେ ବୋଇତ । ତେଣୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଗହଳିକୁ ନଜରରେ ରଖି ବିନ୍ଦୁ ସାଗର କୁଳର ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଧିକ ଯୋର କରାଯାଇଛି । ଯାହା ବର୍ତମାନ ଏହି ସଫେଇ ଏକ ପ୍ରକାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ । କୁଳରୁ ସଂପୁର୍ଣ ଭାବେ ଦଳଗୁଡିକୁ ସଫା କରାଯାଇଛି । ଯେମିତିକି ଡଙ୍ଗା ଭସାଇବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ ସେଥିଲାଗି  ୬୦ଜଣ ସଫେଇ କର୍ମଚାରି ଲାଗିଛନ୍ତି ଘାଟଗୁଡିକ ସଫାକରିବାରେ । ତେବେ ବିଏମସି ପକ୍ଷରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସଂପାଦନ କରିବା ପାଇଁ  ପିଏମଆର ସଂସ୍ଥାକୁ ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି  ।

ସରିବ କାର୍ତିକ ମାସ । ତେବେ ଏହି ମାସରେ କେବଳ ଯେ ରାଜଧାନୀ ବା ଓଡିଶା ନୁହେଁ ବରଂ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ମଧ୍ୟ ପୁରୀ ଭଳି ଏକାମ୍ର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

   Related Posts