Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||
  • ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ ଉଡାଇଲେ ନକ୍ସଲ, ପୋଷ୍ଟରରେ ଦେଲେ ଧମକ
  • ||
  • କୁହୁଡିର ଚାଦରରେ ଜଗତସିଂହପୁର, ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||

‘ଗୋଟିଏ ମିନିଟ୍‌ରେ କିଛି ବି ହୋଇପାରେ,ସବୁ କିଛି ଓଲଟପାଲଟ ହୋଇଯାଏ’- ମନୁ ଶର୍ମାଙ୍କ ମନ କଥା

5/06/2020 at 12:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୫/୬: ୧୯୯୯ମସିହାରେ ମଡେଲ୍ ଜେସିକା ଲାଲଙ୍କ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଆଜୀବନ ଜେଲଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଥିବା ୪୩ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ମନୁ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ତିହାର ଜେଲରୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିବା ପରେ ମନୁ ଜେଲ୍ ଜୀବନ,ମିଳିଥିବା ଶିକ୍ଷା,ତାଙ୍କ ଏନଜିଓ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତର ଯୋଜନା ଉପରେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଖୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ମନୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଜେଲ୍ ଯିବା ସବୁଠୁ କଠିନ ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ଜିନିଷ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଯାହା ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ। ସେ ୨୩ବର୍ଷର ଥିଲେ ଯିଏ କେବଳ ନିଜ କାମ ଏବଂ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ଭାବୁଥିଲା। ଥରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ହଠାତ୍  ସକାଳ ୫ଟାବେଳେ ସକାଳେ ରୋଲ୍ କଲ୍ ପାଇଁ ଲୁହା ଫାଟକରେ ବାଜିଥିବା ଶବ୍ଦରେ ସେ ଉଠି ଯାଇଥିଲେ। ସେ ବ୍ୟାକୁଳ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲେ। ଦିନର ସବୁଠୁ କଠିନ କାମ ଥିଲା ଶୌଚାଳୟ ଯିବା,କାରଣ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ କଏଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ମାତ୍ର ୫ଟି ଶୌଚାଳୟ ଥିଲା। ପାଣିର ଗୋଟିଏ ବାଲଟି ଏକ ଲକ୍ସରି ଭଳି ଥିଲା। ତିହାର ଜେଲରେ ଅନେକ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ କିନ୍ତୁ ସମୟ ସହିତ ଏଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ମୁଖୀନ କରିବା ସହଜ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ।

ସେ ଜେଲରେ ବଗିଚା କାମ କରି ସୁଖ ପାଉଥିଲେ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ତିହାର ଜେଲର କାରଖାନାରେ କାମ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ସେ ନିଜକୁ କାମରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରଖିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଜେଲର ନକରାତ୍ମକତାଠୁ ଦୂରରେ ରହିପାରିବେ। ସେ ଯଥାସମ୍ଭବ ପାଠ ପଢ଼ିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମାନବାଧିକାରରେ ଡିଗ୍ରୀ ପୂରା କରିଥିଲେ। ସେ ଆଇନ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ସେ ଜଣେ ୨୩ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ତରୁଣ ଥିଲେ। ସେ କାହାର କେବେ କ୍ଷତି କରିନଥିଲେ। ଯାହା ହୋଇଥିଲା ସେଥିପାଇଁ ସେ ଦୁଃଖୀ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବାପା ମାଆଙ୍କୁ ଦୁଃଖୀ ଦେଖିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠୁ କଠିନ ସମୟ ଥିଲା। ତାଙ୍କର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଦୁଃଖ ହେଉଛି ଯେ ସେ କିଛି ଭୁଲ୍ କରିନଥିବା ସତ୍ବେ ତାଙ୍କୁ ଏସବୁ ସହିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା।   

ସେ ଆଗକୁ ​‌ଜେଲର କଏଦୀ ଏବଂ ଅନାଥ ପିଲାଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉନାହିଁ। ସେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ୧ମିନିଟରେ ଜୀବନ ବଦଳି ପାରେ,ଦିଆଯାଇଥିବା କୌଣସି ଜିନିଷକୁ ହାଲକାରେ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।

   Related Posts