Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ଵାଦ’ ପ୍ରଭାବ: ଆସନ୍ତାକାଲି ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ମନୋଜ କୁମାର ଖଟୋଇ- ବଲିଉଡ ଏବଂ ହଲିଉଡର ପରଦା ପଛରେ ଓଡ଼ିଶାର ଲେନ୍ସମ୍ୟାନ୍

22/10/2021 at 7:45 PM

ଭୁବନେଶ୍ଵର ୨୨।୧୦: ବଲିଉଡର ଅଗ୍ରଣୀ ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫର ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫର ମନୋଜ କୁମାର ଖଟୋଇ ନିକଟ ଅତୀତରେ କରାଯାଇଥିବା ଅନେକ ସଫଳ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ପଛରେ ଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ପ୍ରକୃତି ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ତୀକ୍ଷ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ଭଲ ପାଇବା ତାଙ୍କୁ କ୍ୟାମେରାରେ କିଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ଧରି ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି, ଯାହା ଅନ୍ୟଥା ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଣଦେଖା ହୋଇପାରେ ।ସୃଜନଶୀଳ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଉତ୍ସାହ ତାଙ୍କୁ ଫଟୋଗ୍ରାଫିରେ କିଛି ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲା ଯାହା ଶେଷରେ ତାଙ୍କୁ ବଲିଉଡର ଏକ ଆଗ ଧାଡ଼ିର ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫର ଭାବରେ ଅବତରଣ କରାଇଥିଲା।ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫିରେ ଏକ ସଫଳ କ୍ୟାରିୟର ପାଇଁ ସେ ନିଜ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ତାରାକୋର, କୋଣାର୍କରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ ।

ସେ ତାଙ୍କ ସମଗ୍ର ସ୍କୁଲ୍ କ୍ୟାରିୟର ଅଧ୍ୟୟନରେ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ଆଜି ଯାହା ହୋଇପାରିଛନ୍ତି, ତାହା ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହୀ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ କୌଶଳ ଏବଂ ପ୍ରକୃତି ଓ ପଶୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଭଲ ପାଇବା ତାଙ୍କୁ ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫିରେ ଅବତରଣ କରାଇଲା।ସେ ପ୍ରକୃତି ଏବଂ ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ ସ୍ଥିତିକୁ ନିରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ଏବଂ ଲେନ୍ସର କାନଭାସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ରଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ।ଏହା ପରେ ପ୍ରକୃତି ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଭଲ ପାଇବା ସିନେମା ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଉତ୍ସାହରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା ।ଥିଏଟରପ୍ରତି ସୀମିତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପରେ, ସେ ପ୍ରକୃତିକୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରେରଣାର ପ୍ରାଥମିକ ଉତ୍ସ ଭାବରେ ଦେଖିଥାନ୍ତି।

ଫଟୋଗ୍ରାଫି ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ସର୍ବଦା ଆଗ୍ରହପିଲାଦିନରୁ ହିଁ ରହିଆସିଛି ।ଏହାର ପରିଣତି କ’ଣ ହେବ ତାହା ନ ଜାଣି ମଧ୍ୟ ସେ ତାଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବସ୍ତୁର ଫଟୋ ଉଠାଉଥିଲେ ।ଫିଲ୍ମ ଆଣ୍ଡ ଟେଲିଭିଜନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍ ଓଡ଼ିଶା, କଟକରୁ ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫିରେ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବା ପରେ ମନୋଜ କୁମାର ଖଟୋଇ ବଲିଉଡରେ ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫର ହେବାର ଆକାଂକ୍ଷା ନେଇ ମୁମ୍ବାଇ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ଶୋ-ବିଜ୍ ରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ କିମ୍ବା ଜ୍ଞାନ ନଥାଇ ଏକ ସୁଯୋଗ ହାସଲ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ ଚାରି ବର୍ଷ କାମ କରିଥିଲେ ।କିନ୍ତୁ ଥରେ ସେ ଏହା ପାଇଗଲା ପରେ – ସେ ଆଉ ପଛକୁ ଫେରିନଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ସେ ତଲାଶ, ଫୁକ୍ରେ, ଡନ୍, ଆଜା ନାଚଲେ, ମିସ୍ ଲଭଲିରେ ସହଯୋଗୀ ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫର ଭାବରେ, ରଇସ୍ ରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ୟୁନିଟ୍  ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫର ଭାବରେ ଏବଂ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ ନୋଟବୁକ୍ ସମେତ ଅନେକ ବଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଛନ୍ତି।

ସେ କରନ ଜୋହର ପ୍ରଯୋଜିତ ମାଧୁରୀ ଦୀକ୍ଷିତଙ୍କ ଅଭିନୀତ ଆଗାମୀ ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସ ସିରିଜ୍ “ଫାଇଣ୍ଡିଂ ଅନାମିକା”ର ପୋଷ୍ଟ-ପ୍ରଡକ୍ସନସିରିଜରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି,ସେ ସୂରଜ ଆର୍ ବଡଜାତ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏବଂ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ, ଅନୁପମ ଖେର, ପରିଣୀତି ଚୋପ୍ରା, ବୋମାନ ଇରାନୀ, ନୀନା ଗୁପ୍ତା, ସାରିକା, ଡାନି ଡେଞ୍ଜୋଙ୍ଗପାଙ୍କ ଅଭିନୀତ ତାଙ୍କର ଆଗାମୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସୁଟିଂ ବ୍ୟତୀତ ମନୋଜ ବିବିସି ପରି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚ୍ୟାନେଲ ପାଇଁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀଏବଂ ଜାତୀୟ ଓ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ହଜାରେରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟେଲିଭିଜନ୍ କମର୍ସିଆଲ୍ମଧ୍ୟ ଶୁଟ୍ କରିସାରିଛନ୍ତି। ନିଜେ ଜଣେ ଉତ୍ସାହୀ ପ୍ରକୃତି ପ୍ରେମୀ ଭାବରେ,ମନୋଜ ସର୍ବଦା ତାଙ୍କର ଅଭିନବ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସହିତ ଭାରତୀୟ ସିନେମାକୁ ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫିର ଏକ ନୂତନ ତରଙ୍ଗ ଆଣିଥାଆନ୍ତି।

ମନୋଜ କୁହନ୍ତି,’ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ପ୍ରକୃତିକୁ ଦେଖେ, ମୁଁ କେବଳ ଏହାକୁ ରେକର୍ଡ କରିବାକୁ ଚାହିଁଥାଏ । ପ୍ରକୃତିର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ମୋତେ ଜଣେ ଲେଖକ କିମ୍ବା କଳାକାର ପରି ହେବାର ଅନୁଭବ କରାଏ।ଏହା ମୋତେ ମୋ ମନରେ ଭିଜୁଆଲ୍ ଆର୍ଟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ’।

ସେ ଯଦିଓ ମାତ୍ର କିଛି ବର୍ଷର ପୁରୁଣାଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏବେବିଶିଖୁଛନ୍ତି, ତଥାପି ମନୋଜଫଟୋଗ୍ରାଫି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ ବଲିଉଡକୁ ହିଟ୍ କରିଥିବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରହେଉଛି ରଇସ୍ ଏବଂ ସମାଲୋଚକ ଓ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଠାରୁ ଅନେକ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଛନ୍ତି।କିଛି ବର୍ଷରୁ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ଅଧୀନରେ ତିନୋଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସୁଟିଂ ସହିତ, ମନୋଜ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଲୋଡା ପଡୁଥିବା ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ।କିନ୍ତୁ ସେ ଏଠାରେ ଅଟକିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁନାହାଁନ୍ତି; ସେ ଗୋଟିଏ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ସୁଟିଂ କରିସାରିବା ମାତ୍ରେ, ସେ ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ସ୍କାଉଟ୍ କରି ସାରିଥାନ୍ତି।ଏହି ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫର କୁହନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ସୀମା ନାହିଁ: ଯେତେବେଳେ ଏକ କାହାଣୀକୁ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଭାବରେ ଏବଂ ଜୈବିକ ଭାବରେ ଗୁନ୍ଥିବା କଥା ଆସେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ କଳାତ୍ମକ ଉତ୍କର୍ଷତାରେ ପହଞ୍ଚିଥାଏ ।

   Related Posts