Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ, ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ହେବେ ଉପକୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୬୬୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବ୍ଲକ୍ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଶୁଭେନ୍ଦୁ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଆକ୍ସନ : ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ହିଂସା ପରେ ୨୨ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କ ପୁଣି କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ, ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀ
  • ||

କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଦୋହଲିଲା ହରିୟାଣା ମେଣ୍ଟ ସରକାର, ଅମିତ୍ ଶାହାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମନୋହର ଲାଲ ଖଟ୍ଟର ଓ ଦୁଷ୍ୟନ୍ତ ଚୌଟାଲା

12/01/2021 at 10:46 PM

ଚଣ୍ଡିଗଡ ୧୨।୦୧: କୃଷକ ଆନ୍ଦେଳନ ମଧ୍ୟରେ ହରିୟାଣାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ଲାଲ ଖଟ୍ଟର ଓ ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦୁଷ୍ୟନ୍ତ ଚୌଟାଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ସେଠାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ଵରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍ ଶାହାଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ବୈଠକ ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ନେଇ ସ୍ଵରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କୃଷି ଆଇନ୍ ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇବା ସହିତ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସବୁ ମାମଲାରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଖଟ୍ଟର କହିଛନ୍ତି ଜାନୁଆରୀ ୨୬ରେ ଜନରାଜ୍ୟ ଦିବସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବହୁତ ଭଲ ହେବା ଉଚିତ୍। କାରଣ ଏହା ଏକ  ଜାତୀୟ ପର୍ବ। ନିଜର ସାମ୍ଵାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକଙ୍କୁ ମାମଲାର ସମାଧାନ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବୋଲି ଆଶ୍ଵାସନା ଦେଇଛନ୍ତି।  ଏହା ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ବନ୍ଦ କରିବେ ଏବଂ ଘରକୁ ଫେରି ଯିବେ।

କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନର ପ୍ରଭାବ ଏବେ ହରିୟାଣାର ବିଜେପି-ଜେଜେପି ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଉପରେ ପଡିଛି। ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନେଇ ହରିୟାଣା ସରକାର ଉପରେ ଚାପ ପଡିବାରେ ଲାଗିଛି। ଫଳସ୍ଵରୂପ ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ କୃଷକ କରନାଲର କୈମଲା ଗାଁରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ଲାଲ ଖଟ୍ଟରଙ୍କ ମହା ପଞ୍ଚାୟତକୁ ହେବାକୁ ଦେଇନଥିଲେ। ଏପରିକି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ଅବତରଣ କରିବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥିଲା। କରନାଲା ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ବିଜେପି ପାଖରେ ଏବଂ ଖୋଦ୍ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଖଟ୍ଟର  କରନାଲ ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳରୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ସତ୍ଵେ ବି ତାଙ୍କୁ କୃଷକଙ୍କ ପ୍ରବଳ ବିରୋଧର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଛି।

ଅପରପକ୍ଷେ ସହଯୋଗୀ ପାର୍ଟି  ଜେଜେପି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛି ଯେ ଯଦି ସରକାର କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନକରନ୍ତି ତେବେ ମେଣ୍ଟ ସରକାରକୁ ବହୁମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ। ଯଦି କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଅଧିକ ସମୟ ଜାରି ରହେ ତେବେ ଜେଜେପି ସଭାପତି ଦୁଷ୍ୟନ୍ତ ଚୌଟାଲାଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ବଢି ଚାଲିବ।

ସେହି ପରି ଜେଜେପି ବିଧାୟକ ଯୋଗୀ ରାମ ସିହାଗ କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନୂତନ କୃଷି ଆଇନ୍‌ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ଉଚିତ୍। କାରଣ ହରିୟାଣା, ପଞ୍ଜାବ ଓ ଦେଶର କୃଷକଙ୍କ ଏହି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଅଛନ୍ତି। ଆମେ ଦୁଷ୍ୟନ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛୁ ଯେ  ଆମର ଭାବନାକୁ ଅମିତ୍ ଶାହାଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାନ୍ତୁ।

   Related Posts