Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ବିରାଟ ବାହିନୀ ଚିତ୍‌ପଟାଙ୍ଗ, ଭାରତକୁ ୫୧ ରନରେ ହରାଇ ସିରିଜ୍ ହାତେଇଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||

ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ “ମନ୍ କି ବାତ୍” କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଖର୍ଚ୍ଚ ଓ ଆୟ ହିସାବ : ଆରଟିଆଇ କର୍ମୀ କଲେ ଖୁଲାସା

17/11/2020 at 8:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୧୧ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେଉଛି “ମନ୍ କି ବାତ୍” । ୨୦୧୪ ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଖାପାଖି ୭ ବର୍ଷ ହେଲା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିଆସୁଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ । ପ୍ରତି ମାସର ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥାବସ୍ତୁକୁ ନେଇ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡିଓ ମାଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଜର ଅଭିଭାଷଣ ରଖନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି । ୨୫ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ରେ ଏହାର ୭୦ ତମ ଏପିସୋଡକୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । କିନ୍ତୁ ଏହି ମନ୍ କି ବାତ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସରକାରଙ୍କର କେତେ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଲାଭ ହେଉଛି ତାହା ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ?

ସୂଚନା ଅଧିକାର କର୍ମୀ ଅନିକେତ ଗୌରଭ “ମନ୍ କି ବାତ୍” କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସରକାରଙ୍କ କେତେ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଲାଭ ପାଉଛନ୍ତି, ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ ବଳରେ ତାହାକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛନ୍ତି । ସେ ଦେଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ୨୦୧୪ରୁ ୨୦୨୦, ପାଖାପାଖି ୭ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହାକୁ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାପନ ବାବଦକୁ ୭.୨୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ସରକାର । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଯେତିକି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ତାର ପ୍ରାୟ ୪ ଗୁଣ ଅର୍ଥାତ ୩୦.୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଛନ୍ତି ।

“ମନ୍ କି ବାତ୍”  ଶେଷ ହେବା ପରେ ଶ୍ରୋତାମାନଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କିପରି ଲାଗିଲା ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଫିଡବ୍ୟାକ୍ ମାଗନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ । ବିରୋଧୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମୟରେ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ବାବଦରେ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାପନ ବାବଦର କେତେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି ତାହାର ହିସାବ ମଧ୍ୟ ମାଗନ୍ତି । ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଏହି “ମନ୍ କି ବାତ୍” କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ଦେଖି କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ସର୍ବଦା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଉତଥାପନ କରିଛି । ଯେତେବେଳେକି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ସିଧା ସଳଖ କୃଷକ, ମହିଳା, ଯୁବକଙ୍କ ସହିତ କଥା ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହୁଅନ୍ତି । ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାସିଦ ଆଲଭି ମୋଦିଙ୍କୁ କଟାକ୍ଷ କରି କହିଛନ୍ତି , ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଯଦି ପ୍ରତିଦିନ “ମନ୍ କି ବାତ୍” କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରନ୍ତେ ତେବେ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତିରେ ସୁଧାର ଆସିପାରନ୍ତା ।

   Related Posts