Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ତିନୋଟି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂହ

10/08/2020 at 12:28 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୦୮ : ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂହ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଧାରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି | କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସଙ୍କଟ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛି | ୨୦୧୯-୨୦ ମସିହାରେ ଜିଡିପି ଗ୍ରୋଥ ୪.୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି | ଏକ ଦଶକରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ କମ ଗ୍ରୋଥ ରେଟ | ମନମୋହନ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଜେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ୩ଟି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ହେବ |

ବିବିସିର ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଙ୍କଟ ଦୂର କରିବାକୁ ଏବଂ ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ସାମାନ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ୩ଟି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ହେବ | ପ୍ରଥମ-ସରକାରଙ୍କୁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବିକା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ସିଧାସଳଖ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରି ସେମାନଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ଶକ୍ତିକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ହେବ |

ଦ୍ୱିତୀୟରେ, ସରକାର ସମର୍ଥିତ କ୍ରେଡିଟ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପୁଞ୍ଜି ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାକୁ ହେବ | ତୃତୀୟରେ, ଇନ୍ସଟିଚ୍ୟୁସନାଲ ଅଟୋନମି ଆଣ୍ଡ ପ୍ରୋସେସ ମାଧ୍ୟମରେ ଫାଇନାନସିଆଲ ସେକ୍ଟରକୁ ଠିକ କରିବା ଉଚିତ |

ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମହାମାରୀ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଚାଲିଥିଲା | ୨୦୧୯-୨୦ ରେ ଜିଡିପି ଗ୍ରୋଥ ରେଟ ଦଶକର ସର୍ବନିମ୍ନ ୪.୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି | ବହୁ ସମୟ ଧରି ବନ୍ଦ ରହିବା ପରେ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅନଲକ ହେଉଛି | କିନ୍ତୁ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଯୋଗୁଁ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନିଶ୍ଚିତତା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି | ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ଆମେରିକା, ବ୍ରାଜିଲ ପରେ ଭାରତ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି |

ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭାରତର ଜିଡିପି ହ୍ରାସ ପାଇବା ଆଶଙ୍କା କରି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି | ୧୯୭୦ ମଡ଼ସିଂହା ପରେ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଦେଖାଦେଇଛି | ମନମୋହନ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି, ଡିପ୍ରେସନ ଭଳି ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ସେ କହିଛନ୍ତି ‘ଏହି ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ମାନବୀୟ ସଙ୍କଟର କାରଣ | ଏହା ଆମ ସମାଜରେ କଏଦ ଥିବା ଭାବନା ସହ କେବଳ ଆର୍ଥିକ ସଂଖ୍ୟା ଓ ତରିକା ଦେଖିବା ପାଇଁ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ |’

   Related Posts