Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ଚୀନ୍‌ ବିବାଦ ନେଇ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କ ବୟାନ, ଯବାନଙ୍କ ବଳିଦାନ ବ୍ୟର୍ଥ ନଯାଉ

22/06/2020 at 11:26 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨।୦୬:  ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଗଲଓ୍ୱାନ ଘାଟିରେ ହୋଇଥିବା ହିସାଂତ୍ମକ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଭାରତ-ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି । ଯାହାଫଳରେ କି ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଓ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ତେବେ ଏହି ସମୟରେ ପୂର୍ବ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କ ବୟାନ ଆସିଛି । ମନମୋହନ ସିଂହ ନିଜ ବୟାନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଉଚିତ ଜବାବ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଲଦାଖ ସୀମାରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ବୀର ଯବାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି । ଯବାନଙ୍କ ବଳିଦାନ ବ୍ୟର୍ଥ ନଯିବା ଦରକାର । ସରକାରଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ର ଧମକରେ ଡରିବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ, ବରଂ ଚୀନ୍‌କୁ ଦୃଢ ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ସମୟ ଆସିଯାଇଛି । ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବୟାନରେ ଦୁର୍ବଳ ବୋଲି ନହେବା ଉଚିତ୍‌ । ସମୟ ଆସିଯାଇଛି ପୁରା ରାଷ୍ଟ୍ର ଏକ ହୋଇ ଦୁଃସାହଶ ସହ ଜବାବ ଦେବା ଉଚିତ୍‌ ।  

ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂହ ଚୀନ୍‌ ସହିତ ଲାଗିରହିଥିବା ବିବାଦ ସମୟରେ ନିଜ ବୟାନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ନିଜ ବୟାନରେ ମନମୋହନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାରଙ୍କୁ ଆଗ୍ରହ କରୁଛି  ଯେ, କୌଣସି ପ୍ରକାର ଭ୍ରମାତ୍ମକ ବୟାନ ଜାରି କରାନଯାଉ । କୁଟନୀତି ସ୍ତରରେ ଦୃଢ ମୁକାବିଲା କରିବା ଉଚିତ୍‌ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ଦେଶ ଏକ କଠିନ୍‌ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଛିଡା ହୋଇଛି । ଏହି ସମୟରେ ଆମେ ସରକାରଙ୍କୁ ଏତିକି ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ, ସରକାର ଏପରି କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନଉଠାନ୍ତୁ, ଯେପରି ଭବିଷ୍ୟତରେ କିଛି ବି ଅସୁବିଧା ହେବନାହିଁ । ଦେଶର ପ୍ରଜାତନ୍ତ୍ର ର ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତରେ ରହିଛି । ପୂର୍ବ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରୀ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ୍‌ ଅପ୍ରେଲ୍‌ ମାସରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଲଓ୍ୱାନ୍‌ ଘାଟି ଓ ପେଙ୍ଗାଙ୍ଗରେ ଅନେକ ଥର ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଚାଲିଛି । ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ନିଜର ଦାବି ଦେଖାଇଆସୁଛି । ଆମେ ଚୀନ୍‌ର କୌଣସି ଦାବି ଧମକକୁ ମାନିବା ନା ତା ସାମ୍ନାରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଇଁବା । ଏହାହିଁ ଚୀନ୍‌କୁ ଉଚିତ୍‌ ଜବାବ ଦିଆଯାଇପାରିବା ବୋଲି ମନମୋହନ କହିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗଲଓ୍ୱାନ ଘାଟିରେ ଚୀନ୍‌-ଭାରତ ସୈନ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଗତକିଛି ଦିନ ତଳେ ହିସାଂତ୍ମକ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତର ୨୦ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍‌ର ୪୦ରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ମୃତାହତ ହୋଇଥିବା ଖବର ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କେତେଜେଣ ସୈନ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି । ସେନେଇ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇନାହିଁ । ଏପଟେ ବିବାଦ ତୁଟାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଓ ଜେନେରାଲ ସ୍ତରରେ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି ।

   Related Posts