Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ମସ୍ତିସ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି କରୋନା ଓ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ : ବଢୁଛି ମାନସିକ ରୋଗୀ ସଂଖ୍ୟା , ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ରଖିବେ ନିଜକୁ ଫିଟ୍

2/04/2020 at 11:52 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨/୦୪ : କରୋନା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଭୟ ଏବଂ ଚିନ୍ତାର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ଏହି ସଙ୍କଟରେ ଅନ୍ୟ ସତର୍କତା ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ କହୁଛି | କରୋନା ଭୟ, ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଅବସାଦର କାରଣ ହୋଇପାରେ | ବିଭିନ୍ନ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହା ରୋଗୀର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କିମ୍ବା କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି, ଏବଂ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ମାନସିକ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ କରୋନା ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି |

ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ମାନସିକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସଂଘର ଭାରତୀୟ ସାଇକ୍ରେଟ୍ରିକ୍ ସୋସାଇଟି ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ପରଠାରୁ ଦେଶରେ ମାନସିକ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୫ ରୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ,ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ ଏହାର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ବ୍ୟବସାୟ, ଚାକିରି, ରୋଜଗାର, ସଞ୍ଚୟ ଏବଂ ମୌଳିକ ସମ୍ବଳ ହରାଇବା ଭୟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ରହିଛି |

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଫର୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ, ପ୍ରତି ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ମାନସିକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ଯେ, ଯଦି କରୋନା ପରେ ମାନସିକ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧିପାଏ ତେବେ ଉଭୟ ସଚେତନତା ଏବଂ ସୁବିଧା ଅଭାବରୁ ଏହାକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇପାରେ | ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ସମସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୧ ପ୍ରତିଶତ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାରେ ଜଡିତ। ଭାରତରେ ଏହାର ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି କମ୍ | କରୋନା ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକ କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଏ ।

କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ୭୩ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଦୁଃଖ ଏବଂ ୫୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିରକ୍ତିଭାବ ଦେଖାଯାଇଛି। ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ପିତାମାତାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ କାରଣରୁ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ୪ ଗୁଣ ଅଧିକ ଚାପ ରହିଛି। କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ମାନସିକ ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରଭାବ କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିପାରେ | ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, SARS ରୋଗ ଆରମ୍ଭ ସମୟରେ ଯେଉଁମାନେ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ଥିଲେ ସେମାନେ କିଛି ସପ୍ତାହ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାନସିକ ସ୍ଥିତିରୁ ବାହାରି ପାରିନଥିଲେ । ୨୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ୨୧ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କୌଣସି ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ନାହାଁନ୍ତି।

ଚୀନରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନର ପ୍ରଭାବ ୩ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା। କଳିଙ୍ଗ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାଧୀନତା ଛଡ଼ାଇବାର ପ୍ରଭାବ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ। SARS ବ୍ୟାପିଥିବା ସମୟରେ ଘଟିଥିବା ଏକ ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଭୟ, ନର୍ଭସେସ୍, ଦୋଷ ଏବଂ ଦୁଃଖ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, କ୍ୱାରାଣ୍ଟିନରେ ଥିବା ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ୪ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଆସ୍ବସ୍ତି ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି।

ବିଭିନ୍ନ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି | ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ଭାବନା ଚିନ୍ତା ବ୍ୟାଧିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଲାଗେ | କରୋନା କାରଣରୁ ଯଦି ଜଣେ ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ଥାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖି ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ:

୧. ଏମାନେ ବାରମ୍ବାର ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଆକଳନ ଯାଞ୍ଚ ଜାରି ରଖିଥାନ୍ତି |

୨. କିଛି ଖରାପ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଭାବି ଏମାନେ ଶୋଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ |

୩. ବାରମ୍ବାର ଅତୀତକୁ ମନେ ପକାନ୍ତି |

୪. ପ୍ରାୟ ସବୁ ବିଷୟରେ ଦୋଷ ଖୋଜିଥାନ୍ତି |

୫. ଏମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଭୋକ ଲାଗିଥାଏ ଏବଂ ଅଧିକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି |

୬. କୌଣସି କାମରେ ମନ ଲାଗେନାହିଁ |

ମାନସିକ ରୋଗର କିଛି ଲକ୍ଷଣ ସମୟ ସହିତ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ | କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚିନ୍ତା ଏବଂ ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରୋଧର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ୪-୬ ମାସରେ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ | WHO ଲୋକଙ୍କୁ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ସୁସ୍ଥ ରହିବ ପାଇଁ କିଛି ଟିପ୍ସ ଦେଇଛି :

୧. ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଃଖ, ଟେନସନ, ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ, ଭୟ ଏବଂ କ୍ରୋଧ ଅନୁଭବ କରିବା ସ୍ୱାଭାବିକ | ଆପଣ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ଉଚିତ | ସାଙ୍ଗ ଏବଂ ପରିବାର ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗରେ ରୁହନ୍ତୁ |

୨. ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଶୈଳୀ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ | ଭଲ ଖାଦ୍ୟ, ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ଏବଂ ଦୈନନ୍ଦିନ ବ୍ୟାୟାମ ଏକ ଆବଶ୍ୟକ |

୩. ଧୂମପାନ, ମଦ୍ୟପାନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

୪. ଯଦି ଆପଣ ଭାବପ୍ରବଣ ଅଶାନ୍ତି ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଜଣେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ କିମ୍ବା ପରାମର୍ଶଦାତାଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ |

୫. ସେହି କୌଶଳ ଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଜୀବନର ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି | ମହାମାରୀର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି କୌଶଳଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ଭାବନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ |

   Related Posts