Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କଳାପାଣି ଓ ଲିପୁଲେଖକୁ ନେପାଳ ନକ୍ସାରେ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ନେଇ ସମର୍ଥନ କଲେ ମନୀଷା କୋଏରାଲା, କହିଲେ…

20/05/2020 at 10:52 AM

ମୁମ୍ବାଇ ୨୦/୦୫ : ଭାରତ ଓ ନେପାଳ ମଧ୍ୟରେ ଲିପୁଲେଖ ଓ କଳାପାଣିକୁ ନେଇ ବିବାଦ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି | ନେପାଳ ଏକ ନୂଆ ମ୍ୟାପ ତିଆରି କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ କଳାପାଣି ଓ ଲିପୁଲେଖକୁ ନିଜ ସୀମା ଅନ୍ତର୍ଗତ କରିଛି | ଏହି ବିବାଦ ୨୦୧୯ ନଭେମ୍ବର ମାସରୁ ଚାଲିଛି | ଭାରତର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ନକ୍ସାରେ କଳାପାଣି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଭାରତ ସୀମାରେ ସାମିଲ କରିବା ପରେ ଏହି ବିବାଦ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିଲା | କାରଣ କଳାପାଣି ଅଞ୍ଚଳକୁ ନେପାଳ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରିଆସୁଥିଲା | ନେପାଳ ବାସିନ୍ଦା ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ମନୀଷା କୋଏରାଲା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି | 

ମନୀଷା ନେପାଳ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି | ମନୀଷା ନେପାଳର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟରେ ଜବାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନେପାଳର ଅଫିସିଆଲ ନକ୍ସାରେ କଳାପାଣି ଏବଂ ଲିପୁଲେଖ ଭଳି ଦୁଇଟି ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସାମିଲ କରିଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ | ସେ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଥିଲେ ଯେ, ‘ଆମର ଛୋଟ ଦେଶର ଗୌରବ ରକ୍ଷା କରିଥିବା ଯୋଗୁଁ ଧନ୍ୟବାଦ | ମୁଁ ସମସ୍ତ ୩ଟି ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ ଓ ସମ୍ମାନଜନକ ଆଲୋଚନା ଆଶା କରୁଛି |’

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ନେପାଳର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ଗ୍ୟାବଲି ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଥିଲେ ଯେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ନିଜର ୭ ଟି ଅଞ୍ଚଳ, ୭୭ ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ୭୫୩ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଦର୍ଶାଇ ଦେଶର ଏକ ନୂଆ ନକ୍ସା ପ୍ରକାଶିତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ | ଏଥିରେ ଲିପୁଲେଖ, କଳାପାଣି ଓ ଲିମ୍ପିୟାଧୁରା ସାମିଲ ରହିଛି | ପ୍ରଦୀପ କହିଥିଲେ ଯେ, ଅଫିସିଆଲ ନକ୍ସା ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଦେଶର ଭୂମି ପ୍ରବନ୍ଧନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରକାଶିତ କରିବ |

   Related Posts