Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରିଲାନି ଆର୍ଯ୍ୟନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି, ଆସନ୍ତାକାଲିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଅଭାବ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ମନିଷ ସିସୋଦିଆ, କହିଲେ- ନିଜ ଛବି ଚମକାଇବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ରପ୍ତାନୀ କଲେ ଏବଂ ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ମରିବାକୁ ଛାଡି ଦେଲେ

9/05/2021 at 10:56 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯।୦୫: ଦିଲ୍ଲୀର ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନିଷ ସିସୋଦିଆ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଅଭାବକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଅଭାବକୁ ନେଇ ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦେଶ ପାଇଁ ୨-୨ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଆବିଷ୍କାର କଲେ। ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଆଶା ଜାଗ୍ରତ ହେଲା ଯେ, ଏବେ କରୋନାରେ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟିବ ନାହିଁ। ମାତ୍ର ଏହା ସତ୍ତ୍ଵେ ବି ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରୁନାହୁଁ।

ସେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଆମ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। ସେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି, ଗତ ତିନି ମାସରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୯୩ ଦେଶକୁ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ୬.୫ କୋଟି ଡୋଜ୍ ରପ୍ତାନୀ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ସମୟରେ ଦେଶର ଲୋକେ କରୋନାରେ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲେ, ସେହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ବିଦେଶକୁ ରପ୍ତାନୀ କରି ନିଜ ଛବି ଚମକାଇବାରେ ଲାଗିଥିଲେ।

ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, କରୋନା ମହାମାରୀର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି। ଯଦି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ରପ୍ତାନୀ କରାଯାଇ ନଥାନ୍ତା ତେବେ ସେହି ଡୋଜ୍‌ରେ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଯାଇ ପାରିଥାନ୍ତା। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଜଗତର ଚିନ୍ତା କରିବା ଭଲ କଥା, ମାତ୍ର ଆମେରିକା, କାନାଡା, ୟୁରୋପ ଦେଶ ପ୍ରଥମରୁ ନିଜ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଯୋଗାଡ କରିବାରେ ଲାଗିଲେ।

ଯେବେ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ସାରିଥିଲା ତେବେ ଆମ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଦେଇ କରୋନା ପ୍ରବନ୍ଧନ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗରେ ହୋଇ ପାରିଥାନ୍ତା। ମାତ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟସ୍ତରରେ ନିଜର ଛବି ଚମକାଇବା ରଖିବା ପାଇଁ ଏମିତି ପଦକ୍ଷେପ ନେଲେ। ଅନ୍ୟପଟେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିଓ୍ଵାଲ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଚିଠି ଲେଖି ରାଜ୍ୟକୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୬୦ଲକ୍ଷ ଡୋଜ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଅପିଲ୍ କରିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏପ୍ରିଲ ୨୨ରେ ଯେବେ ଭାରତରେ ୩.୩୨ ଲକ୍ଷ କରୋନା କେସ୍ ଥିଲା, ସେହି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପାରାଗୁଏକୁ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ରପ୍ତାନୀ କରିଥିଲେ। ଯେବେ ଆମ ଦେଶରେ କରୋନା ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଥିଲା ସେହି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ରପ୍ତାନୀରେ ଲାଗିଥିଲେ ବୋଲି ସିସୋଦିଆ ଶାଣିତ ସ୍ଵରରେ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts