Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚମକିଲେ ଆୟର-ତ୍ରିପାଠୀ, ଏମଆଇକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ମାତ୍‌ ଦେଲା କେକେଆର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜଳଦ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ ହେଲେ ମୁଖ୍ୟ ସୂଚନା କମିଶନର, ନିଯୁକ୍ତିକୁ ଅନୁମୋଦନ କଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ମୋରଡା : ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଗାଁ ବୁଲିଲେ ବିଧାୟକ ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶ ଦାସ, ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ପ୍ରଦାନ କଲେ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ନକଲି ମାଓବାଦୀ ଗିରଫ, କମ୍ପାନୀର ସାଇଟ୍ ଇନଚାର୍ଜଙ୍କୁ ମାଗୁଥିଲା ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତ ଲାଗି ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମୋଟୁ ଥାନା IICଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ, କାର୍‌ରୁ ଜବତ ହୋଇଥିଲା ୨ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ଟଙ୍କା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସରକାରୀ ଗାଡିରୁ ଧଳା ଜହର ଜବତ, ୪୦ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ସହ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : କର୍ଲାପାଟ ବକ୍ସାଇଟ୍ ଖଣିର ନିଲାମ ଉପରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରହିତାଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ବେଆଇନ ଭାବେ ବନ୍ଧୁକ ତିଆରି ଓ ବିକ୍ରି : ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ୫ ଗିରଫ, ୪ଟି ଦେଶୀ ବନ୍ଧୁକ ଜବତ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତାରେ ପଡିଛି ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||

ରାଜଧାନୀରେ ଆମ୍ବ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ

8/06/2018 at 2:20 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ନାବାର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ଏକ ଆମ୍ବ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଆୟେ।ଜିତ ହେ।ଇଯାଇଛି ।୧୫ ଟି କିସମର ଆମ୍ବ ଏଥିରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା | ବିଶେଷ କରି ଆଦିବାସୀ ଅଧୁଷିତ ଅଚଂଳରେ ଚାଷୀ ମାନେ ଆମ୍ବ ଚାଷ କରି ଭୁବନେଶ୍ବର ମାର୍କେଟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏହାକୁ ବିକି ରେ।ଜଗାରର ପନ୍ଥା ବାହାର କରିବା ସହ ନାବାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥା ଦେଶ ତଥା ଦେଶ ବାହାରେକୁ ରପ୍ତାନୀ କରାଯାଉଛି । ଯେଉଁଥିରେ କି ଆଦିବାସୀ ଅଧୁଷିତ ଅଚଂଳ ଚାଷୀ ଲାଭବାନ ହେଉଛନ୍ତି ।
ଦ୍ବିତୀୟ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆମ୍ବ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ନାବାର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେ।ଇଛି ୮ ରୁ ୧୪ ତାରିଖ ପଯ୍ୟନ୍ତ ନାବାର୍ଡ ପରିସରରେ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଚାଲିଛି । ବିଶେଷ କରି ନାବାର୍ଡ ସହାୟତାରେ ଆଦିବାସୀ ଅଧୁଷିତ ଅଚଂଳ ରେ ରହୁଥିବା ଚାଷୀ ଆମ୍ବ ଚାଷ କରି ମାକେର୍ଟକୁ ଏହା ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଆଣି ଆଆନ୍ତି ।ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ରେ ଲେଙ୍ଗଡା ଦଶେରୀ ମଲ୍ଲିକା ଆମ୍ର ପଲ୍ଳୀ ଗେ।ଲାଫାସ ବମ୍ବେ ଗ୍ରିନ ବାଇଗଣ ପଲ୍ଲେଇ ହିମ ସାଗର ଲାଟ ସୁନ୍ଦୀରୀ ଖିର ସାଗର ଭଲି ୧୫ ଟି ଅଧିକ କିସମ ର ଆମ୍ବ ଏଠାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେ।ଇଥିଲା ।ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ କୁ ରାଜ୍ୟ ପାଲ ଗଣେଷୀ ଲାଲ ଉଦ ଘାଟନ କରିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ଷ୍ଟଲ ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ ଏହା ଓଡିଶା ଚାଷୀ ଙ୍କ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ରେ ଆମ୍ବ ଉତ୍ପାଦନ କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂଶା କରିଥିଲେ ।
ବିଷେଶ କରି ନାବାର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀ ଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଆମ୍ବ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ର ଆୟେ।ଜନ କରାଯାଇଥାଏ ।ବିଭିନ୍ନ କିସମ ର ଆମ୍ବ କୁ ବଜାର ମୁଲ୍ୟ ରେ ବିକିବା ପାଇଁ ନାବାର୍ଡ ଏହି ଚାଷୀ ଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିଥାଏ ।ରାଜ ସମୟ ରେ ନାବାର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଉଥିବା ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ରୁ ସାଧାରଣ ଲେ।କ ମଧ୍ୟ ଆମ୍ବ କିଣିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ କିସମର ଆମ୍ବର ଦେଖିବା ଓ ଖାଇବାର ସୁଯେ।ଗ ପାଇଥାଆନ୍ତି ।ତେବେ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଆମ୍ବ ଥିଲା ଆଲଫାନସେ। ।
ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ କୁ ତିନିଦିନ ପରିବେର୍ତେ୍ତ ୮ ଦିନ କରାଯାଇଛି ।ସାଧାରଣ ଲେ।କେ ଏହାର ଫାଇଦା ନେବା ନାବାର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟବସ୍ ତା କରାଯାଇଛି ।

Leave a Reply

   Related Posts