Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଘୋଷଣା, ଟି-୨୦ ୱାର୍ଲ୍ଡ କପ୍‌ ପରେ ଛାଡ଼ିବେ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ ପଦ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଇଂଜିନିୟର, ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୧୯ ଓ ୨୦ରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା : IMD ଡିଜି
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରିରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ-ମାଓବାଦୀ ଗୁଳିବିନିମୟ, ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଲେ ମାଓବାଦୀ : କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଠାବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶୁକ୍ରବାର ବନ୍ଦ ରହିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ବିଶେଷ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେନି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ସୋର : ଫୁଲୁଛି କାଂଶ ବାଂଶ ନଦୀ, ବଢୁଛି ଜଳସ୍ତର : ଚିନ୍ତାରେ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ
  • ||
  • ଖଣ୍ଡପଡା : ରଥିଆ ନାଳରେ ଭାସି ବୃଦ୍ଧ ନିଖୋଜ, ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନାଳରେ ଭାସିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ମହାନଦୀ ବନ୍ୟାଜଳରେ ବୁଡି ଗାଡି ଚାଳକ ନିଖୋଜ, ଇଟାଭାଟିକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ପାଣିରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ବାପା-ପୁଅ, ଠାବ ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୮୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡୀ କର୍ମୀଙ୍କ ଦରମା ରାଜ୍ୟ ନୁହେଁ, କେନ୍ଦ୍ର ବଢାଇଛି କହିଲେ ମେନକା ଗାନ୍ଧି

29/01/2019 at 4:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯|୧: ନିକଟରେ ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡୀ କର୍ମୀଙ୍କ ମାସିକ ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ  ମେନକା ଗାନ୍ଧି କହିଛନ୍ତି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡୀ କର୍ମୀଙ୍କ ଦରମା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବୃଦ୍ଧି କରିନାହାନ୍ତି । ଏହା କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ମେନକା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡୀ କର୍ମୀଙ୍କ ମାସିକ ଦରମା ୧୫ଶହ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁର କରିଥିଲେ । ଏହାଦ୍ବାରା ଓଡିଶାର ୧.୪୫ଲକ୍ଷ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡୀ କର୍ମୀ ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ କ୍ୟାଗ୍ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଆଇସିଏସ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ପାଉଥିବା ପାଣ୍ଠି ଓଡିଶାରେ ଠିକ୍ ଭାବେ ଉପଯୋଗ ହେଉନାହିଁ । ଏହାର ପରିଣାମ ମଧ୍ୟ ଅତି ସ୍ପଷ୍ଟ ବୋଲି ମେନକା ଗାନ୍ଧି କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାଣ୍ଠିର ସଠିକ୍ ଉପଯୋଗ ହେଉନଥିବାରୁ ଅପପୃଷ୍ଟିର ଶାକାର ହେଉଥିବା ପିଲାଙ୍କ ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉଦବେଗଜନକ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଜାନୁଆରୀ ୧୩ତାରିଖ ଦିନ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡୀ କର୍ମୀଙ୍କ ମାସିକ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ୬୦୦୦ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡୀ କର୍ମୀଙ୍କ ଦରମା ୭୫୦୦ଟଙ୍କା କରାଯାଇଥିଲା । ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମଲ କହିଥିଲେ ଯେ, ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡୀ କର୍ମୀଙ୍କ ବେତନ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ୭୩.୩୯ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଧିକ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ପଡିବ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ହିଁ ଏହି ଆର୍ଥିକ ବୋଝକୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ରାଜ୍ୟରେ ୬୨,୧୭୧ଟି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡୀ କେନ୍ଦ୍ର ରହିଛି । ସେହିପରି ୧୦,୪୧୬ଟି ମିନି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡୀ କେନ୍ଦ୍ର ରହିଛି ।

ଆଗକୁ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଥିବାକୁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ବିଜେଡିକୁ ବିଶେଷ ଫାଇଦା ଦେବ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେୁଉଛି । ଏହି ସମୟରେ ମେନକା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଏଭଳି ବିବୃତ୍ତି ଝଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts