Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ଆରମ୍ଭରୁ ମଣ୍ଡି ଅଚଳ – ତାତିଲେ ଚାଷୀ

22/11/2019 at 6:21 PM

ନୂଆପଡା ୨୨।୧୧ – ଆରମ୍ଭରୁ ମଣ୍ଡି ଅଚଳ । ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ୨ ଦିନ ତଳେ ମଣ୍ଡି ଖେ।ଲିଥିବା ବେଳେ  ମିଲର୍ସଙ୍କ ଦେଖା ନାହିଁ । ଯାହାକୁ ନେଇ ତାତିଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ଏପଟେ ସରକାରଙ୍କ ଟେ।କନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚାଷୀଙ୍କ ଅସନ୍ତେ।ଷକୁ ଦ୍ବିଗୁଣା କରିଛି ।

ଦୁଇ ଦିନ ହେଲାଣି ମଣ୍ଡି ଖେ।ଲିଲାଣି । କିନ୍ତୁ ମିଲର୍ସଙ୍କ ଦେଖା ନାହିଁ । ଖେ।ଲା ଆକାଶ ତଳେ ପଡି ରହିଛି କ୍ବିଣ୍ଟାଲ କ୍ବିଣ୍ଟା ଧାନ । ଦିନ ରାତି ଧାନକୁ ଜଗି ରହୁଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ଯାହାକୁ ନେଇ ଧିରେ ଧିରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଭିତରେ କୁହୁଳିଛି ଅସନ୍ତେ।ଷ । ଧାର ଉଧାର କରି ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଅମଳ କରିଥିବା ଧାନ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛନ୍ତି ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀ ।

ସେପଟେ ଚାଷୀଙ୍କ ଟେନସନ ବଢାଇଥିଲା ସରକାରଙ୍କ ଟେ।କନ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ସାରାବଙ୍ଗ ମଣ୍ଡିରେ ୨୬ ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କ ୭୮୦ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଧାନ କିଣିବା ପାଇଁ ଟୋକନ ଆସିଥିବା ବେଳେ ମଣ୍ଡିରେ ମାତ୍ର ୧୪ ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କ ୧୧ଶହ ବସ୍ତା ଧାନ ପଡିଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ସୃଷ୍ଟି ହେ।ଇଛି ଅଚଳାବସ୍ଥା ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜିଲ୍ଲାର ୫ଟି ବ୍ଲକରେ ୫୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ପେକ୍ସ ଜରିଆରେ ଧାନ କିଣିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୮.୩୮ ହଜାର କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଧାନ କିଣାଯିବାକୁ ଲକ୍ଷ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଯାହାପାଇଁ ୨୩ ହଜାର ୫୯୫ ଚାଷୀ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛନ୍ତି ।

ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ୨୦ ଟି ମିଲର୍ସଙ୍କୁ ଧାନ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ତରଫରୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଧାନ କିଣା ଯାଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ପେକ୍ସ ଜରିଆ ରେ ସାରା ଜିଲ୍ଲା ରେ ପାଞ୍ଚଟି ମଣ୍ଡିରୁ ମାତ୍ର ୩୧୬ କ୍ବୁଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଉଠାଯାଇଛି । ତେବେଳ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜୁଥିବା ଅଭିଯେ।ଗ କରିଛନ୍ତି ଚାଷୀ ।

   Related Posts