Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

ଫନି ବାତ୍ୟାରେ ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଚାଳ ଛପର, ପକ୍କା ଘରଟିଏ ପାଇଁ ଦୌଡି ଦୌଡି ନୟାନ୍ତ ହେଲେ, ଶେଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଲେଖିଲେ ଚିଠି

25/09/2020 at 4:54 PM

ସାଲେପୁର ୨୫।୯: ପକ୍କାଘର ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ । ଲୋକଙ୍କୁ ସହାୟତା ପାଇଁ ସରକାର ଯୋଜନା ଉପରେ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏହି ଯୋଜନା ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନାହିଁ । ପ୍ରଶାସନ ଓ ରାଜନେତାଙ୍କ ସଲାସୁତରାରେ ବଳି ପଡିଯାଉଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଲୋକେ । ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ କିଶନ ନଗର ତହସିଲ ଅଂଚଳର ବାଲିଶୁକ୍ରୀ ଗ୍ରାମରେ । ବହି ଚେଷ୍ଟା ପରେ ବି ଏହି ଗ୍ରାମର କୟୁମ ଖାଁକୁ ଏବେ ଯାଏଁ ମିଳିପାରୁନାହିଁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାରେ ଥିବା ଖଣ୍ଡିଏ ପକ୍କା ଘର ।

କିଶନ ନଗର ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲିଶୁକ୍ରୀ ଗ୍ରାମର କୟୁମ ଖାଁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର । ଭଙ୍ଗା ଦଦରା ଘରେ ରୁହନ୍ତି କୟୁମଙ୍କ ପରିବାର । ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା କୟୁମଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲିଟିଛି ସାତସପନ । ଏ ଅଫିସରୁ ସେ ଅଫିସ ଦୌଡ଼ି ଦୌଡ଼ି ନୟାନ୍ତ ହୋଇ ପଡିଲେଣି କୟୁମ । ହେଲେ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାରେ ଥିବା ପକ୍କା ଘର ଖଣ୍ଡିଏ ମିଳିପାରୁନାହିଁ । ଶେଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଖଣ୍ଡିଏ ପକ୍କା ଘର ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରକୋଷ୍ଠକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି କୟୁମ ଖାଁ ।

ଦୀର୍ଘ ୧୪ ମାସ ତଳେ ପ୍ରଳୟକାରୀ ଫନି ବାତ୍ୟାରେ ତାଙ୍କ ଚାଳ ଛପର ଘର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ସହାୟତା ମିଳିନଥିଲା । ଏ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶାସନ ପାଖରେ ଗୁହାରି କରିଥିଲେ ବି କିଛି ସୁଫଳ ମିଳିନଥିଲା । ଶେଷରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରକୋଷ୍ଠକୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ । ଆଉ କିଛି ଦିନ ପରେ ଚିଠିର ଅନଲାଇନ୍ ଷ୍ଟାଟସ୍ ଯାଞ୍ଚ୍ କରିଥିଲେ କୟୁମ । ଆଉ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପାଖକୁ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆସିଛି । ହେଲେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅଧିକାରୀ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଆସିନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି କୟୁମ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ରହିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଘର ନଥିବାରୁ କୟୁମଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ବାରଦୁଆର ହେବାକୁ ପଡୁଛି । କେବେ କେବେ ନିଜ ଶ୍ବଶୁର ଘରେ ପିଲାଛୁଆଙ୍କୁ ଧରି ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥାନ୍ତି କୟୁମ । ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ କୟୁମଙ୍କୁ ପକ୍କାଘର ଖଣ୍ଡେ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । କୟୁମଙ୍କୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇ ଘର ଖଣ୍ଡିଏ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ । ଏବେ ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା କୟୁମଙ୍କୁ କେବେ ମିଳୁଛି ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାରେ ଥିବା ପକ୍କା ଘର ।

   Related Posts