Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୂମି ପୂଜନର ବିଶେଷ ଅତିଥୀ ମହମ୍ମଦ ଶରୀଫ, ୨୫ ହଜାର ଅପରିଚିତ ଶବ ସତ୍କାର ଭଳି ମହତ କାମ କରିଛନ୍ତି ସେ

4/08/2020 at 10:19 PM

ଅଯୋଧ୍ୟା, ୦୪|୦୮:   ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ବୁଧବାର ଶ୍ରୀରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଭୂମି ପୂଜନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ କିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅତିଥୀଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅତିଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମହମ୍ମଦ ଶରୀଫ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ରହିଛନ୍ତି । ଶରୀଫଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି ।

ଶରୀଫ ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଏବେସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୨୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଅଚିହ୍ନା ମୃତଦେହକୁ ସତ୍କାର କରିସାରିଛନ୍ତି । ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତିରେ ଅଚିହ୍ନା ମୃତଦେହକୁ ସତ୍କାର କରିଥାନ୍ତି ।

ଏବେ ଶରୀଫଙ୍କୁ ୮୦ ବର୍ଷ ହେଲାଣି । ତାଙ୍କର ୪ ପୁତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ଜଣ ପ୍ରାଣ ମଧ୍ୟ ହରାଇ ସାରିଛନ୍ତି । ୨ ପୁତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କ ନାଁ ହେଉଥି ରଇସ୍ । ରଇସ୍ କୌଣସି କାମରେ ୨୮ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସୁଲତାନପୁର ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରୁ ସେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ବିବାଦୀୟ ବାବ୍ରି ଢାଞ୍ଚାକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା ।  ଏହାପରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଦଙ୍ଗାର ସେ ଶିକାର ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଏ ।

ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଶରୀଫଙ୍କ ଜୀବନର ମୋଡ ବଦଳିଯାଇଥିଲା । ସେ ଜିଲ୍ଲାରେ ସମସ୍ତ ଅଚିହ୍ନା ମୃତଦେହର ସତ୍କାର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ଅଭାବ ଅନଟନରେ ଗତି କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଏହି ମହାନ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଥିଲେ । ପରେ ଲୋକମାନେ ଏହି କାମ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

ମହମ୍ମଦ ଶରୀଫ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ହିନ୍ଦୁ ଓ ମୁସଲିମଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଭେଦ ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ । ତେଣୁ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭୂମି ପୂଜନ ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ ହେବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ, ଯାହା ବହୁତ ବଡ ସମ୍ମାନ । ଏବେ ମୋଦୀ ଅଯୋଧ୍ୟା ଆସୁଛନ୍ତି । ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଅଭିଳାଶ ରହିଥିବା ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts