Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

କନିକା କପୁରଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଜିଲେ ଦିନ ମଜୁରିଆ : ଗାଁ’ରେ ପହଞ୍ଚି କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ ପାଇଁ ବାଛିଲେ ଗଛ ଡାଳ

28/03/2020 at 7:49 PM

କୋଲକାତା, ୨୮|୦୩ :   ସାରା ଦେଶରେ ଦୈନିକ ମଜୁରିଆ, ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦୈନିକ ରୋଜଗାରକାରୀଙ୍କ ଉପରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି | ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଧୀରେ ଧୀରେ ମେଟ୍ରୋରୁ ନିଜ ଗାଁକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ସଂକ୍ରମଣର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶକୁ ୨୧ ଦିନ ପାଇଁ ଲକଡାଉନ କରିଛନ୍ତି | ଦେଶରେ ବସ, ଟ୍ରେନ, ବିମାନ ସେବା ସବୁ ବନ୍ଦ ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ଲୋକମାନେ ନିଜେ ଚାଲି ଚାଲି ନିଜ ଗାଁକୁ ପଳାଉଛନ୍ତି। ଗାଁକୁ ଯାଉଥିବା କିଛି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ଅଲଗା କରି ରଖିଛନ୍ତି | ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଏଭଳି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପୁରୂଲିଆର ବଳରାମପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଭାଙ୍ଗିଡି ଗାଁର କିଛି ଗ୍ରାମବାସୀ ଚେନ୍ନାଇରୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି କରୋନା ଯୋଗୁଁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବେ ତାହେଲେ ତାଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ସମାଜ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଘରେ ଅଲଗା କୋଠରୀ ନ ଥିବାରୁ ଏହି ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଗଛକୁ ଏକମାତ୍ର ଘର କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ୧୪ ଦିନ ପାଇଁ ଘରୁ ଅଲଗା ହେବା ପାଇଁ ବାଉଁଶ ଗଛର ଡାଳରେ ନିଜ ପାଇଁ ଘର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି | ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଏଭଳି ଅସ୍ଥାୟୀ ଶିବିର କରନ୍ତି।

ଗାଁକୁ ଫେରିବା ସହିତ ଏହି ଲୋକମାନେ ମେଡିକାଲ ଚେକ୍ ଅପ୍ ପାଇଲେ ଏବଂ ଡାକ୍ତର ସେମାନଙ୍କୁ ୧୪ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ, ଯାହା ସେମାନେ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରକୃତରେ ପ୍ରଶଂସନୀୟ | ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ କନିକା କପୁରଙ୍କ ପରି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥଲେ | ଏହି ଲୋକମାନେ ଘରର ଚାରି ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଖଟରେ ତିଆରି ମଶା ଜାଲ ଲଗାଇ ତା’ପରେ ଗଛ ଡାଳରେ ବାନ୍ଧି ରଖିଥିଲେ |

ଏହି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସମୟ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ କାହାକୁ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟତର ହେବାକୁ ଦେଉନାହାନ୍ତି  | ଏପରିକି ଏହି ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବାସନକୁ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଧୋଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଉନାହାନ୍ତି | ଏ ସମସ୍ତ ଲୋକ ସାବୁନରେ ଲଗାତାର ହାତ ଧୋଉଛନ୍ତି | ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପରି ଶିବିର ସେମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କରନ୍ତି।

   Related Posts