Sunday, March 24, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଶୌଚହେବାକୁ ଯାଇ ଭୁଲରେ ସୀମା ପାର ହୋଇଥିବା ଲୋକକୁ ବି ଛାଡ଼ିଲା ନାହିଁ ପାକିସ୍ଥାନ..ଅପେକ୍ଷା କରି ଶୁଖିଗଲାଣି ମାଆ ଆଖିରୁ ଲୁହ

ପାଟଣା ୧୭/୨- ପାକିସ୍ଥାନ କାହାକୁ କ୍ଷମାଦେବା ତ ଦୂରର କଥା, ନିଜର ବର୍ବରୋଚିତ କାମ ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ଵରେ ଅସହିଷ୍ଣୁ ଦେଶଭାବେ ପରିଚିତ । ଆତଙ୍କବାଦର ଏନ୍ତୁଡ଼ିଶାଳ ପାକିସ୍ଥାନ ସାରା ବିଶ୍ଵକୁ ଶିଖାଇଛି ସନ୍ତ୍ରାସବାଦର କଳା । ଭାରତକୁ ନିଜର ଜନ୍ମଶତ୍ରୁ ଭାବୁଥିବା ପାକିସ୍ଥାନ ସବୁବେଳେ ଶତ୍ରୁତା ଆଚରଣ କରିଆସିଛି । କ୍ଷମାଦେବା ପାକିସ୍ଥାନର ଜାତକରେ ତ ନାହିଁ, ଭୁଲରେ ଯଦି କେହି ସୀମା ପାର ହୋଇଗଲା ,ଜାଣିଜାଣି ଦେଇଛି ଅକଥନୀୟ ଅତ୍ୟାଚାର । ନିକଟରେ ପାକିସ୍ଥାନର ଇଶାରାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ୪୪ଜଣ ଯବାନ । ତଥାପି ଭାରତ ହିଂସାର ପଥକୁ ଆପଣେଇ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ଥାନ ତଥାପି ଜାରି ରଖିଛି ହିଂସାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ।

ଆଜି ଏମିତି ଗୋଟିଏ ଘଟଣା ବାବଦରେ କହିବୁ ଯାହା ଜଣେ ସୀମାପାର ହୋଇଥିବା ଲୋକର କାହାଣୀ । ଶୌଚହେବାକୁ ଯାଇ ଭୁଲରେ ସୀମାପାର ହୋଇ ଆଉ ଫେରିଲା ନାହିଁ ଘର ।

ରତନପୁର ଅଂଚଳର ସୀତାରମ ଝା ନାମକ ଜଣେ ଲୋକ ଆଜିଯାଏଁ ବି ଦେଖିପାରିଲା ନାହିଁ ଘର । ଗୃହ ବନ୍ଦୀଥିବା ସୀତାରାମକୁ ପାକିସ୍ଥାନ ଛାଡ଼ିଦେଇଛି ବୋଲି କହିବା ବେଳେ ପରିବାର ଲୋକ ଅପେକ୍ଷା କରି ମ୍ରିୟମାଣ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି ।

ସୀତାରାମ ପାଟଣା ରତନପୁରର ବାସିନ୍ଦା ।  ତାଙ୍କର ତିନିଜଣ ପିଲା , ସ୍ତ୍ରୀ, ବାପା-ମାଆକୁ ନେଇ ସଂସାର । ଋଣଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ସୀତାରାମ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ଆଣି ଅଟୋଟିଏ ବାହାର କରି ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଉଥିଲେ।   ଭାଗ୍ୟ ସାଥ୍ ଦେଲାନି ସୀତାରମଙ୍କୁ । ସେ ଆହୁରି ଋଣଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ଘର ଛାଡ଼ିଲେ । ଜଣେ ନିକଟ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ କାମଧନ୍ଧା ଆଶାରେ ଜଲନ୍ଧରର ଭାରତ ସୀମା ଅଂଚଳର ଏକ ଗାଁକୁ  ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ଦିନେ ସଂଧ୍ୟାବେଳେ ଶୌଚହେବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଭୁଲରେ ପାକିସ୍ଥାନର ସୀମାଭିତରକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ପାକିସ୍ଥାନୀ ସେନାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଗିରଫ କରାଯାଇ ଜେଲକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । 

ଘରକୁ ନ ଫେରିବାରୁ ଶେଷରେ ପରିବାର ଲୋକ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ସୀତାରମ ପାକିସ୍ଥାନ ଜେଳରେ ବନ୍ଦୀଥିବା କଥା । ସୀତାରାମଙ୍କ ଜଣେ ବନ୍ଧୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଣାଳୟକୁ ଏବାବଦରେ ଚିଠି ଲେଖି ଜଣାଇବା ପରେ ଭାରତ ତରଫରୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା । ୧୯୯୯ ମସିହାରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ସୀତାରାମକୁ ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ଛାଡ଼ିଦେଇଥିବା କଥା କହିଥିଲା ପାକିସ୍ଥାନ ।  କିନ୍ତୁ ସୀତାରାମ ଘରକୁ ଫେରି ନଥିଲା । ସୀତାରାମ ପାକିସ୍ଥାନ ଜେଲରେ ପଣବନ୍ଦୀଥାଇପାରେ କିମ୍ବା ପାକିସ୍ଥାନୀ ସେନାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା କଥା ପରିବାର ଲୋକ କରୁଛନ୍ତି ସନ୍ଦେହ ।

ସୀତାରାମ ନିଖୋଜହେବା ପରେ ସ୍ତ୍ରୀ ତିନୋଟି ପିଲାଙ୍କ ସହ ବାପଘରକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ସୀତାରାମଙ୍କର ବୁଢ଼ାବାପା ବି ଝୁରି ଝୁରି ମରିଯାଇଥିଲେ । ସୀତାରାମଙ୍କ ମାଆ କେବଳ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଝରାଇ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ସାର୍ ହୋଇଛି । କେବେ ମୁକ୍ତି ହେବ ପୁଅ ସୀତାରାମ ପାକିସ୍ଥାନ ଜେଲରୁ ।

ବୁଢ଼ୀମାଆଟି ସୀତାରାମକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ସିନା ହେଲେ ସୀତାରାମ ଫେରିବ କି ନାହିଁ କିଏ କହିବ । ଏ ଉତ୍ତର କାହା ପାଖରେ ନାହିଁ । 

454 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର