Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୫୦ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୋନ୍ : ‘ଆପଣଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କନଫର୍ମ୍, ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅ’
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||
  • ୨୮୬ ବସ୍ତା ପିଡିଏସ ଚାଉଳ ଜବତ, ଚୋରାରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୟ ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୦୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସପୋରରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର: ଲସ୍କର କମାଣ୍ଡର ସମେତ ୩ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ
  • ||
  • ଆମେରିକା-ମେକ୍ସିକୋ ସୀମାରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ, ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆଖିବୁଜା ଗୁଳିମାଡରେ ୧୮ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ, ଏବର୍ଷର ଥିମ୍ ‘ୟୋଗା ଫର ୱେଲନେସ୍’
  • ||
  • ଆଜିଠୁ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍ ମୋଡ୍‌ରେ ଟିକାକରଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ ୩ ଲକ୍ଷ ଭାକସିନେସନ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍
  • ||

ବିବାହ ପାଇଁ ଏହି ସଂପ୍ରଦାୟର ଲୋକ ଚୋରୀ କରନ୍ତି ଅନ୍ୟର ସ୍ତ୍ରୀ, ବିବାହିତା ମହିଳା ଓ ପରପୁରୁଷ ବିବାହକୁ ପରକୀୟାଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରେନାହିଁ ଏହି ସମାଜ

16/01/2019 at 5:35 PM

 ବିବାହକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଜନଜାତିରେ ରହିଛି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା । ଏମିତି ଜନଜାତି ରହିଛି  ସେମାନଙ୍କର ବିବାହ ପ୍ରଥା ଜାଣିଲେ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ । ସେମାନେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚୋରୀ କରିବାକୁ ପଡ଼େ ପର ସ୍ତ୍ରୀ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଜନଜାତିର ପରମ୍ପରା ବାବଦରେ ।

ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକାର ବୋଦାଓ୍ଵେ ଜନଜାତିରେ ଚାଲୁଥିବା ଏହି ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ୨ୟ ବିବାହ ଚୋରୀ କରି ପୁରୁଷମାନେ କରିଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ପ୍ରଥମ ବିବାହ ଘର ଲୋକଙ୍କ ପସନ୍ଦରେ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ୨ୟ ବିବାହ କରିବାକୁ ସେହି ଜନଜାତିରେ ଚାଲୁଥିବା ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ କରିବାକୁ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ବିବାହର ପ୍ରଥାକୁ ବଜାଇ ରଖିବାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଗେରେବୋଲ ବୋଲି ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲର ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ମହିଳା ମାନେ ନିଜ ପସନ୍ଦର ପୁରୁଷକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି କିମ୍ବା ପୁରୁଷ ସମ୍ମତିଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ଚୋରୀ କରିଥାନ୍ତି । ଯଦି ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଉଭୟ ସମ୍ମତିଥାଏ ବିବାହ କରିବାକୁ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଦେଖାଦେଇ ନଥାଏ । ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲକୁ ପୁରୁଷମାନେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାକୁ  ମୁହଁରେ ରଂଗ ବୋଳି ଆସିଥାନ୍ତି । ମହିଳାମାନେ ନିଜ ତରଫରୁ ପସନ୍ଦ କରିବା ପରେ ପୁରୁଷମାନେ ଚୋରୀ କରିଥାନ୍ତି । କେହି ପୁରୁଷ ଜୋରଜବରଦସ୍ତ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କୁ ଚୋରୀ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଯଦି ମହିଳାଙ୍କର କୌଣସି ପୁରୁଷ ସହ ପ୍ରେମ ହୋଇଯାଏ, ପୁରୁଷଟିଏ ମଧ୍ୟ ଚୋରୀ କରି ବିବାହ ହୋଇଥାଏ ।

ଅନ୍ୟ ଜନଜାତିରେ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରେମ, ତା ପରେ ବିବାହ ହୋଇଥାଏ । ବିବାହ ପରେ ଯଦି କୌଣସି ପୁରୁଷ ସହ ପ୍ରେମ ହୋଇଯାଏ, ତାକୁ ପରକୀୟା ବୋଲି ସମାଜ କହିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଜନଜାତି ପ୍ରଥମେ ଘର ପସନ୍ଦରେ ହିଁ ବିବାହ କରିବାକୁ ହୋଇଥାଏ ।  ୨ୟ ବିବାହ ପ୍ରେମ ବିବାହରେ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ସଂପ୍ରଦାୟରେ ଭଲପାଇ ୨ୟ ବିବାହ କରିବାକୁ ପରକୀୟା ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ ନାହିଁ ।

   Related Posts