Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ମା’ ଚାହୁଁଥିଲେ ଦାହ ସଂସ୍କାର, ଝିଅ ଚାହୁଁଥିଲା କବର: ଧର୍ମ ବଦଳାଇ ହିନ୍ଦୁରୁ ମୁସଲମାନ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରକୁ ନେଇ ବିବାଦ

20/09/2021 at 8:19 PM

ଇନ୍ଦୋର ୨୦/୦୯ : ସୋମବାର ଦିନ ଇନ୍ଦୋରର ସରକାରୀ ମହାରାଜା ଯଶବନ୍ତରାଓ ଚିକିତ୍ସାଳୟର (MYH) ମୁର୍ଦାଘର ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ଅଜବ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା | ଇସଲାମ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ବିଧିକୁ ନେଇ ଦୁଇ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ହୋଇଥିଲା। ୪୮ ବର୍ଷିୟ ଜଣେ ଡମ୍ପର ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ଗୋଟିଏ ପକ୍ଷ କବର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷ ଶବଦାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ।

ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମୃତକଙ୍କ ମା ସୋରମ ବାଈ ହିନ୍ଦୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରିବାକୁ ଜିଦ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଝିଅ ରାନୀ ଶେଖ ଶବକୁ କବର ଦେବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ। ତେବେ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା ଯେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ତାଙ୍କ ପୈତୃକ ଘରେ ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ଶେଷ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ରଖାଯିବ ଓ ପରେ କବରସ୍ଥାନରେ ଇସଲାମିକ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ କବର ଦିଆଯିବ।

ଏହି ସମ୍ମତି ଅନୁଯାୟୀ ଡମ୍ପର ଡ୍ରାଇଭର ସଲିମ ଖାନ (୪୮) ଙ୍କ ମୃତଦେହ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ପରେ ତାଙ୍କ ପୈତୃକ ଘରକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା ପୋଲିସର ସବ-ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ମହେଶ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶେଷ ଦର୍ଶନ ପରେ ଖାନଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ଇସ୍ଲାମିକ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ କବରସ୍ଥାନରେ କବର ଦିଆଯିବ।

ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖାନ ଦେବାସ୍ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ନାଁ ପ୍ରକାଶ ମାଲଭିଆ ଥିଲା। ଆଧାର କାର୍ଡ ଏବଂ ଭୋଟର ପରିଚୟ ପତ୍ରରେ ସଲିମ ଖାନ ବୋଲି ତାଙ୍କ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଖାନଙ୍କୁ ଇନ୍ଦୋରର ତେଜାଜୀ ନାଗର ଅଞ୍ଚଳ ନିକଟସ୍ଥ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିବ। ତେବେ ହୃଦଘାତରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

   Related Posts