Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକଣା କଡାକଡି କଲା ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ, ବାହାର ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ରୋକ୍
  • ||
  • ଟଳିଗଲା ମୃତ୍ୟୁ, ଅଳ୍ପକେ ମରଣ ମୁହଁରୁ ବର୍ତ୍ତିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ଓ ସ୍କୁଟି ଚାଳକ : ସିସିଟିଭିରେ ଛାତିଥରା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୨୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୯୧୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୦ ମୃତ
  • ||
  • ହଠାତ ହେଲା ବରଫ ଝଡ, ପବ୍‌ରେ ଫସିଗଲେ ୬୧ ଗ୍ରାହକ : ୩ ଦିନ ପରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ମା’ ସୁରେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ନେଇଗଲେ ଦେବୀଙ୍କ ରୁପା ମୁକୁଟ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା, ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଶାସକ ଓ ବିରୋଧି
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ୱାଦ’, ୪ ତାରିଖରେ କରିବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ‘ସାଗର କବଚ ଓଡି-୨୧’, ସମରାଭ୍ୟାସରେ ସାମିଲ ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଓ ମେରାଇନ୍ ପୋଲିସ
  • ||

ଭାଗ୍ୟ ବଦଳାଇ ଦେଲା ଇଡ୍‌ଲି-ଦୋସା, ଦିନ ମଜୁରିଆର ପୁଅ ଆଜି ୧୦୦ ମିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର କମ୍ପାନୀର ମିଲିକ

20/10/2021 at 4:49 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୦/୧୦: କୁହାଯାଏ ଧୌର୍ଯ୍ୟ ହିଁ ମଣିଷକୁ ଦିନେ ଦିନା ତାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚାଇ ଦିଏ । ଏଥିପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼େ । ଏଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏକି ବିଦେଶରେ ଭଲ ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ଇଡ୍‌ଲି ଓ ଦୋସା ବ୍ୟାଟର୍‌ ବିକ୍ରି କରି କୋଟିପତି ହୋଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ମୁସ୍ତାପା ପିସି ।

ମୁସ୍ତାଫା ପିସି କେରଳର ଏକ ଦୂର ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବାପା, ଜଣେ ଦିନ ମଜୁରିଆ। ଶିକ୍ଷିତ ମଧ୍ୟ ନଥିଲେ ଏବଂ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ମୁସ୍ତାଫା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ସହିତ ଚାଷ ଜମିରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ଫେଲ୍‌ ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ସ୍କୁଲ ଛାଡ଼ିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ହେଲେ ପରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ମୁସ୍ତାଫାଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଫେରାଇ ଆଣିଥିଲେ । ଯାହାକି ଜଣେ ମଜୁରିଆର ପୁଅକୁ ଆଜି କୋଟିପତି କରିବାରେ ବଡ଼ ଭୂମିକା ବହନ କରୁଛି ।

ସୋମବାର ହ୍ୟୁମାନ୍ସ ଅଫ୍ ବମ୍ବେରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ମୁସ୍ତାଫା କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ପ୍ରଥମେ ଦିନକୁ ୧୦ ମଜୁରୀରେ କାମ କରିଥିଲି। ଆମେ ଦିନକୁ ତିନିଥର ଖାଇବା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଭାବି ପାରୁନଥିଲୁ। ସେତେବେଳେ ଶିକ୍ଷା ଅପେକ୍ଷା ଭୋଜନ ଆମ ପାଇଁ ଅଧିକ ଜରୁରୀ ଥିଲା ।

ଆଇଡି ଫ୍ରେଶ ଫୁଡର ସିଇଓ ମୁସ୍ତାଫା ପିସି ତାଙ୍କ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ତାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଶିକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ, ସେ ଗଣିତରେ ନିଜ ଶ୍ରେଣୀରେ ଟପ୍‌ କରିଥିଲେ । ଯାହାକି ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା ଏବଂ ସେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଟପ୍ପର ହୋଇଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ସେ କଲେଜ ପଢ଼ିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷକମାନେ କଲେଜ୍‌ ଫି ଦେଇଥିଲେ । ପଠପଢ଼ା ପରେ ସେ ଚାକିରି ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବେତନ ୧୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଥିଲା । ପ୍ରଥମ ମାସର ଦରମା ସେ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ।ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ବାପା କାନ୍ଦି ପକାଇଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ‘ତୁ ମୋ ଜୀବନଠାରୁ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରିଛୁ । ଶେଷରେ, ମୁସ୍ତାଫା ବିଦେଶରେ ଚାକିରି ପାଇଲେ । ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବାପାଙ୍କ ୨ ଲକ୍ଷ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିଥିଲେ ।

କିନ୍ତୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ମୁସ୍ତାଫାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଇଡଲି-ଦୋସା ବ୍ୟାଟର୍ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଦେଖିଥିଲେ । ଏଥିରୁ ଆଇଡି ଫ୍ରେସ୍ ଫୁଡ୍ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଧାରଣା ଆସିଲା । ଉତ୍ପାଦର ଗୁଣବତ୍ତା ବିଷୟରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିଲେ। ମୁସ୍ତାଫା ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇଙ୍କୁ ଏକ “ଗୁଣାତ୍ମକ ବ୍ୟାଟର୍ କମ୍ପାନୀ” ଗଠନ ପାଇଁ ଡାକିଲେ – ଏବଂ ପରେ ଆଇଡି ଫ୍ରେସ୍ ଫୁଡ୍ କମ୍ପାନୀ ଆରମ୍ଭ କଲେ ।

ମୁସ୍ତାଫା ପିସି ପ୍ରଥମେ କମ୍ପାନୀରେ ୫୦ ହଜାର ବିନିଯୋଗ କରିଥିଲେ ​​ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନଙ୍କୁ ଏହି କମ୍ପାନୀ ଚଳାଇବାକୁ ଦେଇଥିଲା | ସେ ଏକ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡର, ମିକ୍ସର୍ ଏବଂ ଏକ ଓଜନ ମେସିନ୍ ସହିତ ୫୦ ବର୍ଗଫୁଟ ରୋଷେଇ ଘରେ ଏହା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ମୁସ୍ତାଫା କୁହନ୍ତି, “ଦିନକୁ ୧୦୦ ପ୍ୟାକେଟ୍ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଆମକୁ ୯ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା।  ତିନି ବର୍ଷ ପରେ ସେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ତାଙ୍କୁ କମ୍ପାନୀରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟ ଦେବାର ଅଛି। ତେଣୁ ସେ ଚାକିରୀ ଛାଡି ନିଜର ସମସ୍ତ ସଞ୍ଚୟକୁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟରେ ଲଗାଇଲେ । ଯଦି ବ୍ୟବସାୟ ବିଫଳ ହୁଏ ତେବେ ସେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଏକ ନୂଆ ଚାକିରି ପାଇପାରିବେ ବୋଲି ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଥିଲେ। ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି, କମ୍ପାନୀ ସଂଘର୍ଷ କରି ଗୁରୁତର କ୍ଷତି ସହିଲା । ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ନିଜ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଦରମା ଦେଇପାରିନଥିଲେ । ମୁସ୍ତାଫା କୁହନ୍ତି , “ଆମେ ଆମର ୨୫ ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲୁ ଯେ ଦିନେ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ କୋଟିପତି କରିବୁ।

ଆଠ ବର୍ଷ ଧରି ସଂଘର୍ଷ କରିବା ପରେ ନିବେଶକ ପାଇବା ପରେ କମ୍ପାନୀର ଭାଗ୍ୟ ରାତାରାତି ବଦଳିଗଲା । ଆଇଡି ଫ୍ରେସ୍ ଫୁଡ୍ର ସିଇଓ କୁହନ୍ତି, “ରାତାରାତି ଆମେ ୨ ହଜାର କୋଟି କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ହୋଇଗଲୁ। ସର୍ବଶେଷରେ, ଆମେ ଆମର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶୃତି ପୂରଣ କରିଛୁ, ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଟିପତି ।

   Related Posts