Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପେଟେଣ୍ଟ ମୁକ୍ତ ହେବ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ! ଭାରତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଆମେରିକାର ସମର୍ଥନ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍‌ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ନବୀନ୍‌ଙ୍କ ସହ କଥା ହେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୬୮୫୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ହଜାରେ ଟପିଲା ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନାରେ ପୂର୍ବତନ ରଣଜୀ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ, ଆଇପିଏଲ୍ ଟିମ୍‌ରେ ହୋଇଥିଲେ ମନୋନୀତ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ନାବାଳିକାଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଶାଗ ତୋଳିବା ହେଲା କାଳ, ବଜ୍ରପାତରେ ଚାଲିଗଲା ୨ ନାବାଳିକାଙ୍କ ଜୀବନ, ୨ ଆହତ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା’ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୧୨୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୦ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୦,୫୨୧ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ରାଜ୍ୟରେ ୨୩ ହଜାର ୪୨୯ ଅପପୁଷ୍ଟିର ଶିକାର

17/11/2019 at 8:45 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର /କଳାହାଣ୍ଡି ୧୭।୧୧ –  ଅପପୁଷ୍ଟି ରୋକିବାକୁ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି ମାଧ୍ୟମରେ ମା ଓ ଶିଶୁଙ୍କୁ  ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇଦେଉଛନ୍ତି ସରକାର । ହେଲେ ଏବେ ବି ରାଜ୍ୟର ୨୩ ହଜାର ୪୨୯ ଶିଶୁ କମ ଓଜନର ଥାଇ ଅପପୁଷ୍ଟିର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ଆଉ ଅନାହାର ଲାଗି ଏକଦା ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହୁଥିବା କଳାହାଣ୍ଡିରେ ସବୁଠୁ ଅପପୃଷ୍ଟି ଶିକାର ଶିଶୁ ଥିବା ବିଧାନ ସଭାରେ ମହିଳା ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଉତ୍ତର ଦେଉଛନ୍ତି । ସେପଟେ ରାଜ୍ୟର ଏପରି ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ରକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ବିରୋଧୀ ଘେରିଥିବା ବେଳେ ଜବାବ ରଖିଛନ୍ତି ନିଜେ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ।

ରାଜ୍ୟରେ ୨୩ ହଜାର ୪୨୯ ଶିଶୁ ଅପପୁଷ୍ଟିର ଶିକାର । ଭୋକର ଭୂଗୋଳ ଦେଖିଥିବା କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଏବେ ବି ଅପପୃଷ୍ଟିର ରାଜୁତି । ଯେଉଁଠାରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟାର ଅପପୁଷ୍ଟ  ଶିଶୁ ଅଛନ୍ତି।  ବିଧାନସଭାରେ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିଭାଗମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତ୍ତରରୁ ଏମିତି ତଥ୍ୟ ସାମନାକୁ ଆସିଛି । କଳାହାଣ୍ଡି ଲାଞ୍ଜିଗଡ ବ୍ଲକର ଏ ହେଉଛି ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର । ଶିଶୁ ମାନଙ୍କର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ହିଁ ବୟାନ କରୁଛି ଏମାନେ କିଭଳି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶରେ ବଢୁଛନ୍ତି। ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ କହିବା କଥା ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଯୋଜନା ପହଁଚୁନି । ଏମିତିକି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି ସଂପର୍କରେ ବି ଭଲ ଭାବରେ ଜଣା ବି ନାହିଁ । ସରକାର ଦେଉଥିବା ଛତୁଆ ନିମ୍ନମାନର ଥିବାରୁ ଲୋକେ ତାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନାରାଜ । ଏମିତିକି ଅପପୁଷ୍ଟି ଶିକାର ଶିଶୁଙ୍କ ଲାଗି ଥିବା ଏନଆରସି ସେଣ୍ଟରେ ବି ସବୁ ସୁବିଧା ମିଳୁନି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ।

ରାଜ୍ୟରେ କେତେ ଶିଶୁ କୁପୋଷଣର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି, ଏନେଇ ବିଜେପି ବିଧାୟକ କୁସୁମ ଟେଟେ ବିଧାନ ସଭାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ରଖିଥିଲେ । ଆଉ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାର ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ୨୩ ହଜାର ୪୨୯ ଶିଶୁ ଅପପୁଷ୍ଟିର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସର୍ବାଧିକ ଶିଶୁ କଳାହାଣ୍ଡିରେ। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ତଥ୍ୟକୁ ନେଇ ଘେରିଛନ୍ତି ବୋରୋଧୀ । ସରକାର ଯଦି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି ତାହାଲେ ଜଣା ପଡୁଛି ଯୋଜନା ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଁଚୁ ନି ବୋଲି ଆକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟରେ କୁପୋଷଣ କମୁଛି ।

ପୃଷ୍ଟି ହୀନତା ରୋକିବାକୁ  ଯୋଜନା ପରେ ଯୋଜନା ଚାଲିଛି । ନଗାଡର ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ସରକାର ଏହା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇଥିଲେ । ହେଲେ ଏବେ ବି ଛତୁଆ ଦୁର୍ନୀତି କଥା ଥମୁନି । ଏମିତିରେ ରାଜ୍ୟରୁ କେମିତି ହଟିବ ଅପପୃଷ୍ଟି । ।

   Related Posts