Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀରେ ଯୋଗଦେବେ କିନ୍ନର ଏବଂ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ କରିଥିବା ନକ୍ସଲ, ମାଲକାନଗିରିରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ

6/06/2019 at 5:51 PM

ମାଲକାନଗିରି(ରଞ୍ଜିତ ସାହା)୬|୬;  ଲାଲ ବାହିନୀ  ଛାଡ଼ି ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀରେ ଯୋଗ ଦେବେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିବା ନକସଲ୍ ।କେବଳ ନକସଲ୍ ନୁହଁନ୍ତି କିନ୍ନରମାନେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ଏହି ମିଶନରେ । ୧୫ ଜଣ କିନର ଓ ୧୦ ଜଣ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ କରିଥିବା ନକ୍ସଲଙ୍କୁ  ଦିଆଯାଉଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ଟ୍ରେନିଂ । ଏଭଳି  ଏକ ନୂତନ ପ୍ରୟାସ କରିଛି ମାଲକାନଗିରି ପୋଲିସ ।

ଓଠରେ ଲିପ୍ ଷ୍ଟିକ୍, ହାତରେ ଚୁଡ଼ି ଓ ପାଦରେ ଅଳତା ଲଗାଇ ମହିଳାଙ୍କ ପରି ଶାଢ଼ୀ ପିନ୍ଧି ନିଜକୁ ସଜେଇ ହେଉଥିବା କିନ୍ନର ସାଜିବ ଦେଶରକ୍ଷକ । ଏବେ ତାକୁ ୨ପଇସା ପାଇଁ କାହା ଆଗରେ ଆଉ ହାତ ପତେଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ଏବଂ ସମାଜରେ ପାଇବ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ । ଜିଲ୍ଲାର ୧୫ ଜଣ କିନରଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀରେ ତାଲିମ ଦେବାପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ବେଶ୍ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି କିନ୍ନର ଗୋଷ୍ଠୀ ।

ସେହିପରି କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପୋଲିସ ପାଖରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିବା ୧୦ ଜଣିଆ ନକ୍ସଲ ଟିମ୍ କୁ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁ ମାନେ ଦିନେ ଲାଲ୍ ବାହିନୀର କଥାରେ ବନ୍ଧୁକ ଧରି ନିରିହ ଆଦିବାସିମାନଙ୍କୁ ଭୟ ଦେଖାଉଥିଲେ ସେମେନେ ଏବେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କାମ କରିବେ । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରାଶାସନ ଓ ଏସ.ପିଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି ଆତ୍ମ ସମର୍ପିତ ନକ୍ସଲ ଓ କିନ୍ନର ଗୋଷ୍ଠୀ ।

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର୨୫ ଜଣ ଭିନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତି ସମାଜର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ ହେବେ । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଏହି ଉଦ୍ୟମ ଯଦି ବାସ୍ତବରେ ପରିଣତ ହୁଏ ତାହା ହେଲେ ସମାଜରେ କଳଙ୍କ ନେଇ ବଞ୍ଚୁଥିବା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ବଞ୍ଚିବାର ନୁତନ ରାସ୍ତା ଦେଖାଇବ ।

   Related Posts