Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆଜି ୭୩ ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, କୋଭିଡ କଟକଣାରେ ହେବ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ
  • ||
  • ଦେଶ ପାଳୁଛି ୭୩ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, ରାଜପଥରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ୨୧ ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢ
  • ||

ପୁରୁଷ ଯାହା ପିନ୍ଧନ୍ତି, ମହିଳା ବି ସେୟା ପିନ୍ଧନ୍ତି: ଏମିତି ଏକ ଦେଶର ରୋମାଞ୍ଚକ କଥା

19/04/2020 at 5:32 PM

ଯଦି ଆପଣ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶ କିମ୍ବା ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ ଦେଶ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଜାଣିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ମେଡାଗାସ୍କର ସମ୍ପର୍କରେ ନିଶ୍ଚୟ କିଛି ରୋମାଞ୍ଚକ ତଥ୍ୟ ଜାଣିଥିବେ| ଏହା ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଆଫ୍ରିକାର ପୂର୍ବ ଉପକୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ର| ମାଡାଗାସ୍କର ନାମକ ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱୀପ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଚତୁର୍ଥ ବୃହତ୍ତମ ଦ୍ୱୀପ | ଏହା ଏକ ଏମିତି ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ବିଶେଷ ଉତ୍ସବରେ ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ମହିଳା, ଶିଶୁ କିମ୍ବା ବୃଦ୍ଧ ସମସ୍ତେ ସମାନ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି, ଯାହାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ ‘ଲାମ୍ବା’ କୁହାଯାଏ | ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏଠାରେ ବିବାହରେ ଲୋକମାନେ ଲାମ୍ବା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ସହିତ ମୃତମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଫନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପୋଷାକକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି।

ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମାଡାଗାସ୍କର ଆଫ୍ରିକା ଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ପ୍ରାଣୀ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟ କେଉଁଠାରେ ଦେଖାଯାନ୍ତି ନାହିଁ | ମାଡାଗାସ୍କରର ପୁରୁଣା ନାମ ହେଉଛି ମାଲାଗାସୀ| ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଏହି ନାମରେ ଜାଣନ୍ତି |

ମାଡାଗାସ୍କରର ପ୍ରାୟ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଜାତି ଏଣ୍ଡେମିକ୍, ଅର୍ଥାତ୍ ସେମାନେ ଏଠାରେ ବ୍ୟତୀତ ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ମିଳନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ ଅନେକ ଅଜବ ପ୍ରାଣୀ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟେନେରେକ୍ସ (କଣ୍ଟା ସହିତ ଏକ ମୂଷା), ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ରଙ୍ଗର ଚାମେଲିଅନ୍ ସାମିଲ ରହିଛି | ତଥାପି ଏଠାରେ ଥିବା ଅନେକ ପ୍ରାଣୀ ବିଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ମାଡାଗାସ୍କରକୁ ” ଗ୍ରେଟ୍ ରେଡ୍ ଦ୍ୱୀପ ‘କୁହାଯାଏ, କାରଣ ଏହାର ମାଟି ଲାଲ୍ | ଏହି ମାଟି ସାଧାରଣତଃ କୃଷି ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ | ଦ୍ୱୀପର ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଉତ୍ତରରେ କିଛି ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚୂନ ପଥର ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ସିଙ୍ଗି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା |

ମାଡାଗାସ୍କରରେ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ କିଏ ବସବାସ କରିଥିଲେ ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ମଧ୍ୟ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। କିଛି ମାନବ ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଜ୍ଞାନୀ କୁହନ୍ତି ଯେ ୨ ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆବାସୀ ଏଠାରେ ବସବାସ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ଆଫ୍ରିକୀୟ ନଥିଲେ । ଆଫ୍ରିକୀୟମାନେ ବହୁତ ପରେ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ | ଏଠାରେ ପାଷାଣ ଯୁଗର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ମିଳିନାହିଁ |

   Related Posts