Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୯ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ, ୧୬୧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚାଲିଛି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୮ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୧୨୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

ଏସିଡିଟି ଦୂର କରିଥାଏ ଏହି ଆୟୁର୍ବେଦ ଔଷଧି: ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ବି ମିଳିଥାଏ ଆରାମ

24/12/2020 at 5:50 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୪/୧୨ : ମାଲାବାର ବାଦାମ ଏକ ଔଷଧୀୟ ଗଛ। ଏହାର ଉପଯୋଗ ଆୟୁର୍ବେଦ, ହୋମିଓପାଥି, ୟୁନାନି ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ। ସାଧାରଣତଃ ଏସିଆରେ ଏହି ଗଛ ଲଗାଯାଇଥାଏ। ଶୀତ ଋତୁରେ ଔଷଧ ତିଆରି କରିବାକୁ ଏହି ଗଛ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଏହାର ପତ୍ର ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ। ଏହାର ପତ୍ରରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଚେର ଯାଏଁ ସବୁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରଯାଏ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମାଲାବାର ବାଦାମ ଗଛର ପତ୍ର, ଫୁଲ, ଚେର, ଛାଲ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ହେଲା ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ଏଥିରେ ଜୀବଣୁରୋଧୀ ଗୁଣ ରହିଛି। ତାଛଡା ସୁଜନ କାମ କରିବା ଏବଂ ରକ୍ତ ସଫା କରିବା ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଏହା ସାଧାରଣତଃ ଶ୍ୱାସ ରୋଗ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା-କାଶ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାକୁ ଉପଯୋଗ କରାଯାଇଥାଏ। ତାଛଡା ଆହୁରି ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ।

ଥଣ୍ଡା-କାଶ ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ। ଏହାର ୭-୮ଟି ପତ୍ରକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ସେହି ପାଣିକୁ ଛାଣି ସେଥିରେ ମହୁ ମିଶାଇ ସେବନ କରିପାରିବେ।

ମାଲାବାର ବାଦାମ ବା ଅଡୁସାରେ ଆଣ୍ଟିଭାୟରାଲ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା ଭାଇରାଲ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ଏହା ବନ୍ଦ ନାକ ଖୋଲିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। 

ଆଜିକାଲି ଏସିଡ଼ିଟି ବା ପେଟରେ ଜ୍ବଳନ ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ହୋଇଗଲାଣି। ପେଟରେ ଅମ୍ଳ ପଦାର୍ଥ ଖାଦ୍ୟନଳୀକୁ ଆସିବା ଏସିଡ଼ିଟିର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ। ଏହିଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଅଡୁସା ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ପେଟର ଜ୍ବଳନ ବା ଏସିଡ଼ିଟି କାମ କରିଥାଏ। ଅଡୁସା ପାଉଡର, ଜଷ୍ଟିମଧୁ ପାଉଡର ଅଁଳା ପାଉଡରକୁ ସମାନ ପରିମାଣରେ ମିଶାଇ ପ୍ରତିଦିନ ଏହାର ସେବନ କଲେ ଏସିଡ଼ିଟି ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

ବ୍ରୋଙ୍କାଇଟିସରେ ବ୍ରୋଙ୍କିଆଲ୍ ଟ୍ୟୁବରେ ବା ଶ୍ୱାସନଳୀ, ନାକ, ପାଟି ଓ ଫୁସଫୁସରେ ଵାୟୁନଳୀରେ ସୁଜନ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଯାହାଫଳରେ କାଶ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭୂତ ହେବାସହ ହାଲୁକା ଜ୍ୱର, ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ। ଅଡୁସା ସେବନ ଦ୍ୱାରା ବାୟୁ ମାର୍ଗ ଖୋଲିଯାଇଥାଏ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇନଥାଏ। ତାସହ କାଶ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

ଗଣ୍ଠି ବିନ୍ଧା ମଧ୍ୟ ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ହୋଇଗଲାଣି। ଆଜିକାଲି କାମ ବୟସରୁ ଗଣ୍ଠି ବିନ୍ଧା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଉଛି। ଶରୀରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସ୍ଥର ବଢିଗଲେ ମଧ୍ୟ ଗଣ୍ଠି ଦରଜ ହୋଇଥାଏ। ଅଡୁସା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସ୍ଥରକୁ କାମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ।

   Related Posts