Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ବସ ସେବା ବନ୍ଦ, ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀରେ ଚାଲିବ ସରକାରୀ ଅଫିସ, କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ କ୍ଲାସ୍‌ ମନା । ବିବାହ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୫୦ ଜଣ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଅତିବେଶୀରେ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି
  • ||
  • ବାକି ୨୦ ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ କାଲିଠୁ ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ
  • ||
  • ଛତିଶଗଡ଼ ସୀମାନ୍ତ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବଦଳିଲା ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ ସମୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଫେରିଲା କୋଭିଡ୍‌ କଟକଣା
  • ||
  • ୨୧ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ
  • ||
  • ୨୧ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ କୋଭିଡ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବୈତରଣୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ଭାଇ-ଭଉଣୀଙ୍କ ସଲୀଳ ସମାଧି, ପିଉସୀଙ୍କ ଘରୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାନିଲେନି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ, ସିଲ୍ ହେଲା ଦୋକାନ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ : ଧର୍ମଗଡ ବଣିକ ସଂଘର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିବ ସହର
  • ||
  • କଟକ : ସ୍ବରେଜ ମ୍ୟାନ୍‌ହୋଲ୍‌ରେ ଶ୍ବାସରୁଦ୍ଧ ହୋଇ ୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||

ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀରେ ବିକାଶ ଓ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଡୁଡୁମା ଜଳ ପ୍ରପାତରୁ ଆରମ୍ଭ ପରବ ଲୋକ ମହୋତ୍ସବ

17/10/2019 at 6:22 PM

କୋରାପୁଟ ୧୭।୧୦ – ଚଳିତ ମାସ ୨୦ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ଲୋକ ମହେ।ତ୍ସବ ପରବ । ଲମତାପୁଟର ଐତିହାସିକ ଡୁଡୁମା ଜଳ ପ୍ରପାତରୁ ପରବ ଆରମ୍ଭ ନେଇ ଅଞ୍ଚଳ ବାସୀଙ୍କ ଖୁସି କହିଲେ ନସରେ । ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୁକାୟିତ ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେବା ଓ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ପରମ୍ପରାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ଏହାର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ।

କେ।ରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଡୁଡୁମା ଜଳ ପ୍ରପାତ । ଘଞ୍ଚ ସବୁଜ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ମନେ।ରମ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ଭରପୁର ଏହି ଜଳ ପ୍ରପାତ । ୫୫୦ଫୁଟ୍ ତଳକୁ ଖସୁଥିବା ଝରଣା ସମସ୍ତଙ୍କ ମନ ମେ।ହିଥାଏ । ପ୍ରକୃତିର ମନଲେ।ଭା ଫୁଲ ବଗିଚା, ଡୁଡୁମାର ସୗନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରେ । ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ଵରେ ଥିବା ନଭଶ୍ଚମ୍ଭୀ ପର୍ବତ ମଝିରେ ବୋହିଯାଉଛି ଡୁଡୁମା ଜଳ ପ୍ରପାତ । ଯାହାକୁ ଦେଖିବାକୁ ଧାଇଁଆସନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟଟକ । ତେବେ ଚଳିତ ଥର ପ୍ରକୃତିର ବରଦାନ ଡୁଡୁମା ଜଳପ୍ରପାତରେ ଆୟେ।ଜିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି କେ।ରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ଲେ।କ ମହେ।ତ୍ସବ ପରବ । ପରବ ଜରିଆରେ ଡୁଡୁମାର ବିକାଶ ଓ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ଆୟେ।ଜକ । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଡୁଡୁମା ପାଦଦେଶରେ ପରବର ଶୁଭ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଉଥିବାରୁ ବ୍ୟାପକ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିବାକୁ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି ।

ବର୍ଷ ତମାମ ଡୁଡୁମାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଜମେ । ନଭେମ୍ବରରରୁ ଫେବୃଆରୀ ଯାଏ ଡୁଡୁମା ଅଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଯାଏ ଜଳପ୍ରପାତର ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ କୌଣସି ଆଖିଦୃଶିଆ ଓ ଉନ୍ନତିମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ହେ।ଇନାହିଁ । ଏବେ ଏଠାରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ଓ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ଆସିଛି । ପରବ ମାଧ୍ୟମରେ ଡୁଡୁମାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଉପଭୋଗ କରି ପାରିବେ । ଏହା ସହ ଡୁଡୁମାର ରୂପରେଖ ବଦଳିବ । ତେବେ ଏଠାରୁ ପରବର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବା ଦ୍ଵାରା ସାରା ଭାରତ ବର୍ଷରେ ପରିଚିତ ହେବ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ।

ଡୁଡୁମାରେ ପରବକୁ ନେଇ ଗର୍ବିତ ଥିବା ବେଳେ ପରବ ଜରିଆରେ ଡୁଡୁମା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀର ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ ନେଇ ଆଶାବାନ୍ଧିଛନ୍ତି ଅଞ୍ଚଳ ବାସୀ ।

   Related Posts