Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୨ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ହଜିନି ମାନବିକତା, ପାଇଥିବା ସୁନା ଗହଣାକୁ ଫେରାଇଦେଲେ ଅଟୋ ଚାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଲିଷ୍ଟରେ ଅନୀଲ ପାଣ୍ଡି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୩ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଓ ଜଣେ ଆରଆଇ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାତ୍ୟା ଅପଡେଟ୍ : ୩ରୁ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା, ୪ରେ ପବନର ବେଗ ଛୁଇଁବ ୯୦ କି.ମି.
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ରାଜଧାନୀରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ଘୋଷଣା କଲେ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ୍‌ ସରକାର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ଜୁସ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା : ADG କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ କଲା ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ୩୦ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଘାରିଛି ଓମିକ୍ରନ ବିପଦ : ବିଳମ୍ବିତ ହେବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ! ସମୟ ମାଗିଲା ବିସିସିଆଇ
  • ||

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତି – ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ସାଢେ ୧୦ଟା ରେ ପୁଣି ଶୁଣାଣି ହେବ

24/11/2019 at 9:45 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୧୧ –  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତି । ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ସାଢେ ୧୦ଟା ରେ ପୁଣି ଶୁଣାଣି ହେବ ।  ତେବେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଆଦେଶ ଏବଂ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଫଡନଭିସ ଦେଇଥିବା ସମର୍ଥନ ପତ୍ର ପେଶ କରିବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ  କଂଗ୍ରେସ-ଏନସିପି ଓ ଶିବସେନା ନିଜ ନିଜର ବିଧାୟକଙ୍କୁ ହୋଟେଲରେ ରଖିଥିବା ବେଳେ ଫଡନଭିସ ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତାର ପ୍ରମାଣ ଦେଇପାରିବେ କି ନାହିଁ ତାହା ହିଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମହାନାଟକ । ଶପଥ ଗ୍ରହଣକୁ ନେଇ ଛକାଛକି ପରେ ଏବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରିସୋର୍ଟ ରାଜନୀତି । ଏସବୁ ଭିତରେ ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ହୋଇଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଶୁଣାଣି । ଶିବସେନା-ଏନସିପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ଆବେଦନର ଆଜି ଶୁଣାଣି କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନଭିସ ଏବଂ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ ପୱାରଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କାଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଜବାବ ଦାଖଲ କରିବେ । ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଆଦେଶ ଏବଂ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଫଡନଭିସ ଦେଇଥିବା ସମର୍ଥନ ପତ୍ର ପେଶ କରିବା ପାଇଁ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟାଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ । ଆଜି ଶିବସେନା-ଏନସିପି-କଂଗ୍ରେସ ତରଫରୁ କପିଲ ସିବଲ ଏବଂ ଅଭିଷେକ ମନୁ ସିଂଘଭୀ ନିଜର ପକ୍ଷ ରଖି ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଫଇସଲା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ । ରାଜ୍ୟପାଳ ତାଙ୍କ ପଦର ଅପବ୍ୟବହାର କରିଥିବା କହିଥିଲେ । ଆସନ୍ତାକାଲି ସାଢ଼େ ୧୦ଟାରେ ପୁଣି ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବ ।

ସେପଟେ ସରକାର ଗଢିବା ଅଭିଯାନ ଅପେକ୍ଷା ଏବେ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଏକାଠି ରଖିବା ସବୁ ଦଳ ପାଇଁ  ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇଛି । ଶିବସେନା-ଏନସିପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ନିଜ ନିଜ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହୋଟେଲରେ ରଖିଛନ୍ତି । ନିଜ ନିଜ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ହାଡ଼େ ହାଡ଼େ ଜଗିରହିଛନ୍ତି ଦଳର ନେତାଏ।  ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ପ୍ରଥମେ ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିବା ବେଳେ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଅଜିତ ପୱାରଙ୍କ ସହ ଯାଇଥିବା ବିଧାୟକ ଶରଦ ପୱାରଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଫେରି ଆସିଛନ୍ତି । ଅଜିତ ପୱାରଙ୍କୁ ଏନସିପି ବିଧାୟକ ଦଳ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଜୟନ୍ତ ପାଟିଲଙ୍କୁ ନୂଆ ନେତା ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଅଜିତ ପାୱାରଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସେ କିନ୍ତୁ ଶରଦଙ୍କ ପାଖକୁ ଫେରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବିଜେପି ୧୦୫ଟି ଆସନରେ ଜିତିଥିବା ବେଳେ ଶିବସେନା ୫୬, ଏନସିପି ୫୪, କଂଗ୍ରେସ ୪୪ ଓ ୨୯ ଜଣ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଧାୟକ ରହିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଶକ୍ତି ପରୀକ୍ଷାରେ ସଂଖ୍ୟା ଗଣିତ କାହା ସପକ୍ଷରେ ଯାଉଛି, ଏବେ ତାହା ହିଁ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ।

   Related Posts