Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ବନ୍ଦ ହେଲା ୭୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜଳସେଚନ ଦୁର୍ନୀତି ତଦନ୍ତ, ଏସିବି କହିଲେ କେଉଁଥିରେ ବି ନଥିଲା ଅଜିତ ପାୱାରଙ୍କ ନାମ

25/11/2019 at 8:19 PM

ପୁଣେ:  ଅଜିତ ପାୱାର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ୨ ଦିନ ହୋଇନି, ହେଲେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ରାଜ୍ୟ ଜଳ ସେଚନ ଦୁର୍ନୀତିର ୯ଟି କେସ୍  ଫାଇଲକୁ ସୋମବାର ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି। ଅଜିତ ପାୱାର ଜଳସେଚନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବେଳେ ବିଦର୍ଭ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୭୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଦୁର୍ନୀତି ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଆଣ୍ଟି କରପସନ ବ୍ୟୁରୋ (ଏସିବି) ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷରୁ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିଲେ।  

ଏହି ସବୁ କେସ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ନେଇ ଏସିବି ଡିଜି ପରମବୀର ସିଂହ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଥିରେ କେଉଁଥିରେ ବି ଅଜିତ ପାୱାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ନଥିଲେ ବୋଲି ଡିଜି କହିଛନ୍ତି। ଏଗୁଡିକ ରୁଟିନ ମାମଲା ଥିଲା ଓ କୌଣସିଥିରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବାର ଜଣାପଡିନାହିଁ । ତେବେ ମାମଲାକୁ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ବନ୍ଦ କରଯାଇଥିବା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଯଦି ମାମାଲରେ ଅନିୟମିତତାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ମିଳେ ତେବେ ପୁଣି ମୂଳରୁ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ଏହି ଜଳ ସେଚନ ଦୁର୍ନୀତି ସେତେବେଳେ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଏନସିପି ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଥିଲା। ୧୯୯୯-୨୦୧୪ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମେଣ୍ଟ ଶାସନ କାଳରେ ପୃଥକ ପୃଥକ ସମୟରେ ଅଜିତ ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୭୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ମାତ୍ର ୦.୧ପ୍ରତିଶତ ଜଳସେଚନ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି। ପ୍ରକଳ୍ପମାନଙ୍କର ଠିକାଦାରୀ ଲାଗି ଥିବା ସମସ୍ତ ନୀତି ନିୟମକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳି ଦେଇ କିଛି ହାତଗଣତି ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଏହି ସବୁ ପ୍ରକଳ୍ପର ଠିକା ଦେଇ ବିପୁଳ ଅର୍ଥ ହେରଫେର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ  ହୋଇଥିଲା। 

ଏହି ମାମଲାରେ ୩ ହଜାର ଟେଣ୍ଡରର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ସେଚନ ବିଭାଗର ଜନୈକ ପୂର୍ବତନ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଚିଠି ଲେଖି ନେତାଙ୍କ ଚାପରେ ଆବଶ୍ୟକ ନଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପ କରାଯାଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ବି କରିଥିଲେ। ଗତ ୨୦୧୪ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ଏହାକୁ ସବୁଠୁ ବଡ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବି କରିଥିଲା।  

   Related Posts