Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ କରିଥିଲା ହତ୍ୟା, ପାରାଦୀପରୁ ହେଲା ଗିରଫ
  • ||
  • ଜାଗର ପ୍ରସ୍ତୁତି : ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ପୀଠରେ ଲାଗିଲା କଟକଣା, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ରୁ ୨ଦିନ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||

ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ଶିବସେନାକୁ ସଫଳତା : ୩ ହଜାରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ସିଟ୍‌ କବଜା, ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ବିଜେପି

19/01/2021 at 10:23 AM

ମୁମ୍ବାଇ ୧୯/୦୧ : ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ଶିବସେନାକୁ ବଡଧରଣର ସଫଳତା ମିଳିଛି । ସତ୍ତାରେ ଥିବା ଶିବସେନା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦଳଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି । ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି । ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ସୁଦ୍ଧା ଆସିଥିବା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳରେ ଶିବସେନା ମୋଟ ୩୧୧୩ ସିଟ୍‌ରେ ବିଜୟଲାଭ କରିଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ୩୪ ଜିଲ୍ଲାର ମୋଟ ୧୨ ହଜାର ୭୧୧ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଏହାର ଫଳାଫଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ସୁଦ୍ଧା ଆସିଥିବା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଅନୁଯାୟୀ ଶିବସେନା ୩୧୧୩ ସିଟ୍‌ରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି । ସେହିଭଳି ବିଜେପି ୨୬୩୨ ସିଟ୍‌ରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବା ସହ ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଏନସିପି ୨୪୦୦, କଂଗ୍ରେସ ୧୮୨୩, ମନସେ ୩୬ ଏବଂ ନିର୍ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ୨୩୪୪ ସିଟ୍‌ରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଚାଲୁଥିବା ମେଣ୍ଟ ସରକାର ପାଇଁ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ଥିଲା । ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ବିପୁଳ ସଫଳତା ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଛି ମହାମେଣ୍ଟ । ଶିବସେନା, କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଏନସିପି ମିଳିତ ଭାବେ ପ୍ରାୟ ୭ ହଜାର ସିଟ୍‌ରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ବିଜେପି ଦାବି କରିଛି ଯେ, ଦଳ ସମର୍ଥିତ ଅନେକ ନିର୍ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବୃହତ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ନିର୍ବାଚନରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ୩୪ ଜିଲ୍ଲାର ୧୨,୭୧୧ ପଞ୍ଚାୟତରେ ୭୯ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା । ଶିବସେନା ଆଶାତୀତ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବା ପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛି ଦଳ । ବିଜେପିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଶିବସେନା କହିଛି, ଦଳ ବୁଝିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପିକୁ ସିବିଆଇ, ଇଡି ଏବଂ ଆଇଟି ବିଭାଗ ବିଜୟ ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏହା ସହ ଶିବସେନା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ, ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ମହା ବିକାଶ ଅଘାଡୀକୁ ବଦନାମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । କିନ୍ତୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଜନତା ଭୋଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ଜବାବ ଦେଉଛନ୍ତି ।  

   Related Posts