Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ନିଆଳି : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ନାଳକୁ ଖସିପଡିଲା ଟ୍ରକ୍ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡା : ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ କ୍ଲିନ୍, ୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଚାଷୀଙ୍କୁ କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ହରିୟାଣାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କୋରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍‌’ର ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଟିକା ନେଇଥିଲେ ଅନିଲ ଭିଜ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୬୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୦୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୨୦୮୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା ଭୀମସାରରେ ଅଘଟଣ, ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଛିଣ୍ଡି ପୋଡିଗଲା ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାର ଓ ପ୍ଲାଜମା ବ୍ୟାଙ୍କର ୫ଟି ଫ୍ରିଜର
  • ||

ଉଦ୍ଧବଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା କଂଗ୍ରେସ, ବିଧାନ ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନରେ ଦଳର ୨ ପ୍ରାର୍ଥୀ

10/05/2020 at 12:47 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୧୦।୦୫: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଧାନ ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଦୁଇଜଣ ଆଶାୟୀ ପ୍ରାଥୀଙ୍କୁ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି । ଯାହାକି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଶିବସେନା ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଏବଂ ନୀଲମ ଗୋରେଙ୍କୁ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ।  ନୀଲମ ଗୋରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଧାନ ପରିଷଦର ଡେପୁଟି ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି। ଏନସିପି ମଧ୍ୟ ନିଜ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଆସନରେ ସ୍ଥାନ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି।

ସେହିପରି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟ ବିଧାନ ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରବୀଣ ଦଡକେ, ଗୋପୀଚାନ୍ଦ ପାଦଲକର, ଅଜିତ ଗୋପଚଡେ ଏବଂ ରଣଜିତ ସିଂ ପାଟିଲଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରିଛନ୍ତି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଅଗଡି ମିଳିତ ମଞ୍ଚ  ଶିବସେନା, କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଏନସିପି ଗଠିତ। ଯଦି ଏନସିପି ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦୁଇ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ୯ ଜଣ ବିଧାନ ପରିଷଦ ଆସନ ପାଇଁ 10 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବେ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ବିନା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନିର୍ବାଚିତ ହେବାର ଆଶା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ୯ଟି ବିଧାନ ପରିଷଦ ଆସନ ଉପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆସନ୍ତା ୨୧ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଧାନସଭାର ୨୮୮ ସଦସ୍ୟ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ। ୨୮ ନଭେମ୍ବରରେ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ଶିବସେନାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଏନସିପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ମହାବିକାଶ ଆଗାଡୀ ଦଳ ମିଳିତ ଭାବେ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲେ ।

ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି କେହି ବିଧାନସଭାର ସଦସ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବିଧାନସଭାରେ ସଦସ୍ୟତା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଏପରି ନହୁଏ ତେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚେୟାର ଚାଲିଯାଏ | କ୍ରସ ଭୋଟିଂ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଉଭୟ ଶାସକ ଏବଂ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ରହିଥାଏ । ଯଦି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଧାନ ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନରେ ​​୧୦ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇନ୍ତି, ତେବେ ମତଦାନ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ | ଗୁପ୍ତ ମତଦାନ ଦ୍ୱାରା MLC କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଏ, ଯେଉଁଥିରେ କ୍ରସ୍ ଭୋଟିଂର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଯାଏ | ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଉଭୟ ଶାସକ ଦଳ ଏବଂ ବିରୋଧୀ କ୍ରସ୍ ଭୋଟିଂର ବିପଦ ନେବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିବେ ନାହିଁ |

ବାସ୍ତବରେ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୋଟ ୨୮୮ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଧାନସଭାରେ ଶାସକ ମହାବିକାଶ ଅଗାଡୀ ମଞ୍ଚକୁ ୧୭୦ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ରହିଛି ।  ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଶିବସେନାର ୫୬ ଜଣ ବିଧାୟକ, ଏନସିପିର ୫୪ ଜଣ ବିଧାୟକ, ୪୪ ଜଣ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୧୬ ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ବିଜେପିରେ ୧୦୫ ଜଣ ବିଧାୟକ ଥିବାବେଳେ ୨ ଜଣ ବିଧାୟକ ହେଉଛନ୍ତି AIMIM ଏବଂ ଜଣେ MNS ବିଧାୟକ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ୧୦ ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି।

ବିଧାନ ପରିଷଦର ଏକ ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ଆଧାରରେ ପ୍ରାୟ ୨୯ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ | ମହାବିକାଶ ଅଗାଡିର ୫ଟି ସିଟ୍ ଏବଂ ବିଜେପିର ତିନୋଟି ସିଟ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଛି ।  କିନ୍ତୁ ବିଜେପିର ଚତୁର୍ଥ ଏବଂ ମହାବିକାଶ ଅଗାଡୀରଙ୍କ ଷଷ୍ଠ ସିଟ୍ ପାଇଁ ଭଙ୍ଗାଗଡାର ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ।

   Related Posts