Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ମହାରାଣା ପ୍ରତାପଙ୍କର ଥିଲେ ୧୭ ଜଣ ପୁଅ ଓ ୫ ଜଣ ଝିଅ ହେଲେ ଏମାନଙ୍କୁ ବାଦ ଦେଲେ ତାଙ୍କର ଆଉ ଜଣେ ଥିଲେ ପ୍ରିୟ, ଜାଣନ୍ତୁ ସେ କିଏ

17/08/2019 at 7:13 PM

ମହାରାଣା ପ୍ରତାପ ଜଣେ ମହାନ ତେଜସ୍ବୀ ଯୋଦ୍ଧା ଥିଲେ। ମହାନ ଯୋଦ୍ଧା ମହାରାଣା ପ୍ରତାପଙ୍କ ସଂପର୍କରେ କିଛି ଅଜଣା କଥା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ମହାରାଣା ପ୍ରତାପ ୧୧ ଜଣଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ରାଜନୈତିକ କାରଣରୁ ସେ ୧୧ ଜଣଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ପିଲାବେଳେ ମହାରାଣା ପ୍ରତାପଙ୍କୁ କୀକା ନାଁରେ ସମସ୍ତେ ଡ଼ାକୁଥିଲେ। ମହାରାଣା ଗୋଟେ ଘୋଡ଼ା ରଖିଥିଲେ ଯାହାର ନାଁ ଥିଲା ଚେତକ । ଏହି ଘୋଡ଼ାକୁ ସେ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ମହାରାଣା ପ୍ରତାପଙ୍କୁ ଚେତକ ନାମକ ଘୋଡାଟି ବହୁତ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଘୋଡ଼ାଟି ମହାରାଣା ପ୍ରତାପଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଥିଲା। ମହାରାଣା ପ୍ରତାପଙ୍କ ଭଳି ଚେତକ ମଧ୍ୟ ବାହାଦୂର ଥିଲା।

ମୁଗଲମାନଙ୍କ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ମହାରାଣା ପ୍ରତାପଙ୍କୁ ପଛରେ ମୁଗଲସେନା ପଡିଯାଇଥିଲେ। ହେଲେ ଚେତକ ନିଜ ପିଠିରେ ମହାରାଣା ପ୍ରତାପଙ୍କୁ ବସାଇ ବଡ ଲମ୍ବା ନାଳକୁ ଡେଇଁ ଅତିକ୍ରମ କରି ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଥିଲେ। ଆଜି ବି ଚିତୌଡ୍‌ର ହଲଦୀ ଘାଟିରେ ଚେତକର ସମାଧି ରହିଛି। ହଲଦୀଘାଟି ଯୁଦ୍ଧରେ ମହାରାଣା ପ୍ରତାପଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଘୋଡ଼ା ଚେତକ ଗୁରୁତର ଆଘାତ ହୋଇଥିଲା। ଗୁରୁତର ଆଘାତ ହେବା ପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇକପଡ଼ିଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଚେତକ ମରି ଯାଇଥିଲା।  

ମିଓ୍ବାଡ ରାଜ୍ୟକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଶେଷ ନିଃଶ୍ବାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାରାଣା ପ୍ରତାପ ଯୁଦ୍ଧ କରିଥିଲେ। ମିଓ୍ବାଡ୍ ରାଜ୍ୟର ରାଜ ହେବା ପାଇଁ ଅକବରଙ୍କୁ ସେ ବାରମ୍ବାର ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ବିଦେଶୀ ରାଜାଙ୍କୁ ମହାରାଣା ପ୍ରତାପ ପସନ୍ଦ କରୁ ନଥିଲେ। ମହାରାଣା ପ୍ରତାପଙ୍କର ୧୭ ଜଣ ପୁଅ ଓ ୫ ଜଣ ଝିଅ ଥିଲେ। ମହାରାଣୀ ଆଜାବ୍ଦେଙ୍କଠାରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଅମର ସିଂହ ତାଙ୍କର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ।

   Related Posts