ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ରଖିଲେ ପରିକ୍ରମା ପ୍ରକଳ୍ପର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଭଉଁରୀ : ଅଖ ଚକ ଡେରା ନୀତି ସଂପନ୍ନ
  • ||
  • କୁତବ ମୀନାର ପରିସରରେ ଖନନ ସହ ଆଇକନୋଗ୍ରାଫି କରିବାକୁ ଏଏସ୍‌ଆଇକୁ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡରେ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ମଞ୍ଚର ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀ : ମହାମାରୀରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ବାଟ ବାହାର କରିବେ ବିଶ୍ୱନେତା
  • ||
  • ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ରନ୍ ଅପ୍ ଯାଞ୍ଚ କଲେ ଅର୍ଜୁନ ତେନ୍ଦୁଲକର : କିନ୍ତୁ ଚୂଡାନ୍ତ ଏକାଦଶରେ ମିଳିଲାନି ଏଣ୍ଟ୍ରି
  • ||

ଅବଢା କଳାବଜାରି ! ମନଇଚ୍ଛା ଦର ହାଙ୍କୁଛନ୍ତି ଅବଢା ବିକ୍ରେତା, ଭକ୍ତଙ୍କୁ ବାଧୁଛି ଚଢା ଦାମ୍

10/11/2018 at 11:14 AM

ପୁରୀ ୧୦|୧୧: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପରେ ମହାପ୍ରସାଦ ପାଇବାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଗ୍ରହ । ଲୋକଙ୍କ ଏହି ଦୁର୍ବଳତାରୁ ଫାଇଦା ଉଠାଯାଉଛି । ଆନନ୍ଦବଜାରରେ ଅବଢା ବିକ୍ରେତାମାନେ ମନ ଇଛା ଦର ହାଙ୍କୁଛନ୍ତି । ପାଟିରୁ ଯାହା ବାହାରିଲା ତାହାହିଁ ଦର । ଯୁକ୍ତି କଲେ ଖରାପ ବ୍ୟବହାରର ଭୟ । ଦର୍ଶନ ପରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଆନନ୍ଦବଜାରରେ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ଜଣେ ୧୩୦ ଟଙ୍କା ଦେଲେ ମଧ୍ୟ ପେଟପୁରା ଖାଇପାରୁନି । ମାସେ ତଳେ ୮୦ ଟଙ୍କାରେ ଅବଢା, ଡାଲି ଓ ଗୋଟିଏ ତରକାରି ପେଟପୁରା ଖାଇ ହେଉଥିଲା ।

ଏବେ ଆନନ୍ଦବଜାର ଯିବାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ । ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ବାଧୁଛି ଅନ୍ନପ୍ରସାଦ ଦର । କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଦର ଅଧିକ ବେଲଗାମ ହୋଇଯାଇଛି । ଅବଢା ଗଣ୍ଡେ ପେଟପୁରା ଖାଇପାରୁନାହାନ୍ତି ହବିଷ୍ୟାଳି । ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମଧ୍ୟ ୨ ଗୁଣା ଦରରେ ଅବଢା କିଣୁଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଶୋଷଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆନନ୍ଦବଜାରରେ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବ । ସେଠାରେ ସୂପକାରଙ୍କ ସହ ମନ୍ଦିର କର୍ମଚାରୀ ରହିବେ ।  ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆନନ୍ଦବଜାରରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ । କିନ୍ତୁ ଆନନ୍ଦବଜାରରେ ରହୁନାହାନ୍ତି ମନ୍ଦିର କର୍ମଚାରୀ । ପୁଣି ମହାପ୍ରସାଦ ଦର ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରିନି ।

ଗତ ମାସରେ ତରବରିଆ ଭାବେ ଲାଗିଲା ଦର ତାଲିକା । ତା ପରେ ଦର ତାଲିକା ଅଧିକା ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେବାରୁ ତାହାକୁ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇ ପାରିନାହିଁ । ଆନନ୍ଦବଜାରରେ ମହାପ୍ରସାଦ ଦରକୁ ନେଇ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିତରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ମହାପ୍ରସାଦ ବରାଦ ଦେଇ ନେଉଥିବା ଅବଢା ଦର ମଧ୍ୟ ଚଢା ରହୁଛି । ଗହଳିକୁ ଦେଖି ଦର ଉଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଭୋଗ ସରିବା ମାତ୍ରେ ପହଞ୍ଚୁଥିବା ଭକ୍ତକୁ ଶହେ ଟଙ୍କାର ଜିନିଷ ୨ ଶହ ଟଙ୍କାରେ କିଣିବାକୁ ପଡୁଛି  । ମହାପ୍ରସାହ ପାଇବାରେ ମଧ୍ୟ କଳାବଜାରୀ । ଗରମ ଥିଲେ ଦାମ ଡବଲ ଦେବାକୁ ପଡୁଛି । ଥଣ୍ଡା ହେଲେ ଦର କମି ଯାଉଛି । ଆନନ୍ଦବଜାରରେ ମାଳ ମାଳ  ଦଲାଲ ବୁଲୁଛନ୍ତି । ଅବଢା କଳାବଜାରି କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts