Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ନବମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଫି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି
  • ||
  • ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ, କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଓ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର
  • ||
  • ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର: କହିଲେ, ‘ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଅଛି’
  • ||
  • ମଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିଲେ ନୀତିଶ ରାଣା, ଚେନ୍ନାଇକୁ ୧୭୩ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ସ୍ନାନ ବିଧି

25/06/2018 at 11:11 AM

ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ବିଶ୍ୱର ବିରଳ ଦେବତା | ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କର ରୀତିନୀତି ଯାନିଯାତ୍ରା ଯେପରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଠିକ ସେହିପରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାଙ୍କର ବିଗ୍ରହର ଉପାସନା | ମହାପ୍ରଭୁ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି ଦାରୁବିଗ୍ରହ ହୋଇଥିବା କାରଣରୁ ଉପାସନାଗତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ଦେଖାଯାଏ | ସାରା ବର୍ଷ ରତ୍ନ ବେଦୀରେ ବିରାଜିତ ଠାକୁରଙ୍କ ସ୍ନାନନୀତି ମନ୍ତ୍ର ସ୍ନାନ ବା ଦର୍ପଣୀ ସ୍ନାନ ବିଧିରେ ଅନୁଭୂତ ହୁଏ | ଏହି ସ୍ନାନକୁ ନିତ୍ୟ ସ୍ନାନ କୁହାଯାଏ | ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ମନ୍ତ୍ର ସ୍ନାନ ବା ଦର୍ପଣୀ ସ୍ନାନ ଏକାଧିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ନିତ୍ୟ ସ୍ନାନ ବିଧିରେ ଠାକୁରଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ଧାତବ ଦର୍ପଣ ରଖାଯାଏ | ସେହି ଦର୍ପଣରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ପ୍ରତିବିମ୍ବକୁ ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କରି ପୂଜା ପଣ୍ଡାମାନେ ସ୍ନାନ କରାଇଥାନ୍ତି | ଏହି ସ୍ନାନକୁ ମଧ୍ୟ ବିମ୍ବ ସ୍ନାନ କୁହାଯାଏ |
ସିଧା ସଳଖ ଭାବରେ ଜଳ ଦ୍ୱାରା ଦାରୁବିଗ୍ରହଙ୍କୁ ସ୍ନାନ କରାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦାରୁବିଗ୍ରହ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥିବାରୁ ଠାକୁରଙ୍କୁ ଦର୍ପଣୀ ସ୍ନାନ କରାଯାଇଥାଏ | ତେବେ ବର୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ପୁର୍ଣିମା ବା ଦେବସ୍ନାନ ପୁର୍ଣିମା ଅବସରରେ ଠାକୁରମାନଙ୍କୁ ସ୍ନାନ ବେଦୀରେ ମହାଜ୍ୟେଷ୍ଠା ସ୍ନାନ ବିଧି ଅନୁସାରେ ସିଧା ସଳଖ ଭାବରେ ଜଳାଭିଷେକ କରାଯାଇଥାଏ | ଏହି ପୁର୍ଣ ସ୍ନାନ ବିଧି ସର୍ବ ସମ୍ମୁଖରେ ସ୍ନାନ ବେଦୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ |
ଅନେକ ମତ ଦିଅନ୍ତି ଏହି ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ପୁର୍ଣିମା ଅବସରରେ ମହାପ୍ରଭୁମାନେ ଆବିର୍ଭୁତ ହୋଇଥିବା କାରଣରୁ ଏହି ଦିନଟିକୁ ଜନ୍ମୋତ୍ସବ ସ୍ନାନ ଭାବରେ ସର୍ବ ସାଧାରଣରେ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ |

   Related Posts