Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ବୁଧବାର ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନର ହେବ ଟିଆଇ ପରେଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନକୁ ୨ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବ ସିବିଆଇ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଟାୟାର ଫାଟି ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ସ୍ତ୍ରୀର ଉଲଗ୍ନ ଫଟୋ : ସ୍ବାମୀକୁ ଗିରଫ କରି ଦଫା ଲଗାଇଛି ପୋଲିସ, ଅଭିଯୁକ୍ତ କହୁଛି- ମୁଁ ଅପଲୋଡ୍ କରିନି
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ୫ ଡକାୟତ ଗିରଫ, ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ସହ ଅଳଙ୍କାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୦ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୭ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୩୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିସୁଟ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲା ଭୁଲ୍, ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ଖରାପରୁ ୨୫ଜଣଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଜବତ ହେଲା ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍, ୩ ଅଟକ
  • ||

ଚକାନୟନଙ୍କ ନେତ୍ରୋତ୍ସବ

13/07/2018 at 7:57 AM

ଆଷାଢ଼ ଶୁକ୍ଲପକ୍ଷର ପ୍ରଥମ ଦିବସରେ ନେତ୍ରୋତ୍ସବର ଆୟୋଜନ ହୋଇଥାଏ | ଭକ୍ତ ପ୍ରାଣସିନ୍ଧୁ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସ୍ନାନ ପୁର୍ଣିମା ଦିନ ଠାରୁ ୧୦୮ ଗରା ଜଳ ସ୍ନାନ କରି ଜ୍ୱରରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥାନ୍ତି | ଏହି ବ୍ୟାଧି ଲୀଳା ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଅଣସର ପିଣ୍ଡିରେ | ଅଣସର ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଭରା ଅମାବାସ୍ୟା ରାତିର ଶେଷ ପ୍ରହରରେ ପଟିଦିଅଁ ମାନଙ୍କୁ ଆଳତି ଅବକାଶ କରାଯାଇ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଏ | ତାହାପରେ ସାହାଣ ମେଳା କରାଯାଇ ହୋମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୂଜା ଓ ଦ୍ୱାରପାଳ ଲୁଜ ପରେ ମହାସ୍ନାନ ବିଧି ପାଳିତ ହୁଏ | ମହାସ୍ନାନରେ ଦିଅଁମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ତିନୋଟି କଳସ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଏ | କଳସ ପୂଜାରେ ଠାକୁରମାନଙ୍କର ପଞ୍ଚାମୃଦରେ ଯଥାବିଧି ମହାସ୍ନାନ ହୁଏ | ଏହା ପରେ ଠାକୁରମାନଙ୍କର ନେତ୍ରଦାନ ମନ୍ତ୍ରରେ ନେତ୍ରୋତ୍ସବ ବିଧି ପାଳିତ ହୁଏ | ତିନି ଠାକୁରଙ୍କୁ ତିନି ଜଣ ପୂଜାପଣ୍ଡା ଦତ୍ତମହାପାତ୍ର ଦେଇଥିବା ତୁଳିକାଠିରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନେତ୍ରଦାନ କରାଯିବ ପରେ ବନ୍ଦାପନା ହୁଏ | ବନ୍ଦାପନା ପରେ ଠାକୁରମାନଙ୍କୁ ବେଶ କରାଯାଏ | ଏ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନବସର ଚକା ଉପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ | ନେତ୍ରୋତ୍ସବ ପରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ହୃଦୟରେ ବ୍ୟଗ୍ରତା ବଢିଥାଏ | ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ଏହି ଅନବସର ବିଗ୍ରହ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମିଳନର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ବାସ୍ତବିକ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ |

   Related Posts