Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଦିନକରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୩୪୮୬ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ , ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୫୪୧ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ମିଶନ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ୧୪ ନେତାଙ୍କ ସହ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ମହାବୈଠକ ଶେଷ
  • ||
  • ବରି​‌ଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍‌ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ
  • ||
  • ଦ୍ବାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା: ୩୧ ଜୁଲାଇ ସୁଦ୍ଧା ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ଅଣ୍ଡା ବଣ୍ଟନରେ ପାତର ଅନ୍ତର, ଅଭିଯୋଗ କଲେ ନାଁ କାଟିଦେବାକୁ ଅଙ୍ଗନବାଡି ଦିଦି ଦେଉଛନ୍ତି ଧମକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ନଦୀ ପଠାରେ ପଡିଛି ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଆଜି ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅତିପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୭ ଯାଏଁ ଛେଚିବ
  • ||
  • ହ୍ରାସ ପରେ ପୁଣି ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୬୫୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ମହାଭାରତରୁ ମିଳିଥିବା ଶିକ୍ଷା ଅନୁଯାୟୀ ନିଜ କାମ ପାଇଁ କେବେ କାହା ଉପରେ ଅଧିକ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ଅନୁଚିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ହୋଇଥିଲା ମହାଭାରତରେ

3/01/2019 at 12:39 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୩/୧ : ମହାଭାରତ ଅନୁସାରେ କେବେ କାହା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ଦ୍ୱାରା ନିଜ ବୁଦ୍ଧି କାମ କରିନଥାଏ ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥାଏ | ଏମିତି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ବୁଦ୍ଧିରେ କିଛି ହେଲେ କାମ କରନ୍ତିନାହିଁ | ସବୁ କାମ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି | ଯାହାଫଳରେ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ ଏବଂ ନିଜର କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ | ମହାଭାରତରେ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ଏବଂ ମାମୁ ଶକୁନି ଏହାର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ | ମହାଭାରତରେ ଏମିତି ଅନେକ କଥା ବା ତଥ୍ୟ ରହିଛି ଯାହା ମନୁଷ୍ୟ ଜୀବନରେ ଅନେକ ମହତ୍ୱ ରଖିଥାଏ | ଏହାସହ ଅନେକ ଜାଗାରେ କାମ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ | ମହାଭାରତର ଏହି ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଉନ୍ନତି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ |

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଉପଦେଶ ବେଳେ ବେଳେ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ସବୁ କାମରେ ଅନ୍ୟର ଉପଦେଶ ଲୋଡିଲେ ନିଜର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥାଏ | ଅନ୍ୟକୁ ପଚାରି କାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପ୍ରତି ସବୁବେଳେ ସନ୍ଦେହ ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ ମନରେ ସବୁବେଳେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରୁଥାଏ ଯେ, ଏହି କାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସଫଳତା ମିଳିବ ନାଁ ନାହିଁ | ଆମେ ଯାହା କରୁଛି ତାହା ଠିକ ହେବ ନା ନାହିଁ | ଏହି ଆଶଙ୍କା କାରଣରୁ କୌଣସି କାମ ସଠିକ ଭାବେ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇନଥାଏ | ନିଜ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେଜେ ନେଲେ ସବୁ କାମ ସହଜ ହୋଇଯାଇଥାଏ |

ମହାଭାରତରେ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ସବୁ କାମ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଶକୁନି ମାମୁଙ୍କ ଠାରୁ ଉପଦେଶ ମାଗୁଥିଲେ | ଯାହାଫଳରେ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ଧୀରେ ଧୀରେ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା | ଧୀରେ ଧୀରେ ସେ ଶକୁନିଙ୍କ ଇସାରାରେ ଚଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ | ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠେଇଥିଲେ ଶକୁନି | ସେ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନଙ୍କ ଜରିଆରେ ନିଜର ସବୁ କାମ କରୁଥିଲେ ଯାହା ସେ ନିଜେ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିଲେ | ଶକୁନି କୁରୁ ବଂଶଙ୍କୁ ନାଶ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲେ | ଆଉ ସେଇଥିପାଇଁ ସେ ଗାଂଧାର ଦେଶରୁ ହସ୍ତୀନାପୁର ଆସିଥିଲେ |

   Related Posts