Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୨ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ହଜିନି ମାନବିକତା, ପାଇଥିବା ସୁନା ଗହଣାକୁ ଫେରାଇଦେଲେ ଅଟୋ ଚାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଲିଷ୍ଟରେ ଅନୀଲ ପାଣ୍ଡି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୩ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଓ ଜଣେ ଆରଆଇ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାତ୍ୟା ଅପଡେଟ୍ : ୩ରୁ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା, ୪ରେ ପବନର ବେଗ ଛୁଇଁବ ୯୦ କି.ମି.
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ରାଜଧାନୀରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ଘୋଷଣା କଲେ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ୍‌ ସରକାର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ଜୁସ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା : ADG କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ କଲା ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ୩୦ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଘାରିଛି ଓମିକ୍ରନ ବିପଦ : ବିଳମ୍ବିତ ହେବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ! ସମୟ ମାଗିଲା ବିସିସିଆଇ
  • ||

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆତଙ୍କ : ୪ ମୃତ, ଭୋପାଳରେ ବି ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଭାଇରସ ଚିହ୍ନଟ

21/06/2021 at 11:17 AM

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ୨୧/୬ : କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ଯଦିଓ ଦୈନିକ ମାମଲା ବହୁତ କମ୍ ଆସୁଛି । କିନ୍ତୁ ଭୂତାଣୁ ପ୍ରତି ବିପଦ ଏବେ ବି ରହିଯାଇଛି । ନିକଟରେ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟର ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଶିବପୁରୀରେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସର ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଚାରି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କର ନମୁନା ଜେନୋମ କ୍ରମ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ପରେ ଏନେଇ ସୂଚନା ଜଣାପଡିଥିଲା ।

ତେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଏହି ୪ ଜଣଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦଳ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ତେବେ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ସୁସ୍ଥ୍ୟ ହେତୁ କୌଣସି ନମୁନା ନିଆଯାଇନଥିଲା । ସୂଚନା ଥାଉକି, ଜୁନ୍ ୧୬ରେ ଭୋପାଳରେ ଜଣେ ୬୫ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳାଙ୍କ ଠାରେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଜଣାପଡିଛି ।

AIIMS ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗୁଲେରିଆ ମଧ୍ୟ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । CMHO ଡକ୍ଟର ଏଲ୍ ଶର୍ମା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ କାରଣରୁ ଆଜାକ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନର ହାଭିଲଦାର ପ୍ରେମନାରାୟଣ ଦ୍ୱିବେଦୀ, ପିକଚୋର ଶିକ୍ଷକ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ଶର୍ମା, ସଫ୍ଟୱେୟାର ଇଞ୍ଜିନିୟର ଶିକ୍ଷକ ବିନୟ ଚାଟୁର୍ବେଡି ଏବଂ ସୁରଜପାଲ ହଠାତ୍ ଖରାପ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଚାରି, ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ସ୍ୱାଭାବିକ ଥିଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରକାର ସାଂଘାତିକ କାରଣ ଏହା ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଗଳାରୁ ଫୁସଫୁସରେ ପହଞ୍ଚେ । ସାଧାରଣ ଭୂତାଣୁ ଗଳାରୁ ଫୁସଫୁସରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସାତ ଦିନ ଲାଗେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ କରିଥାଏ ।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ହେଉଛି କରୋନାର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରକାର, ଏହାକୁ ଡେଲଟା-୨ କୁହାଯାଏ । ଆଲଫା, ବିଟା, ଗାମା ଏବଂ ଡେଲଟା ହେଉଛି ଚାରୋଟି ପ୍ରକାର ଭାରିଆମ୍ଟ ଯାହା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ହେଉଛି ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ । ଯାହା ଏବେ ଭାରତରେ ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହା B.1.617 ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଶିବପୁରୀରେ ମିଳୁଥିବା ପ୍ରକାରର ନାମ B.1.617.2 । ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ଏହାର ନାମ ଡେଲଟା ପଲ୍ସ ରଖାଯାଇଛି ।

   Related Posts