Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

‘ସୁନ୍ଦରୀ’ର ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସରକାର

22/01/2020 at 9:16 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୨।୦୧: ଓଡିଶାର ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ବାଘ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବାନ୍ଧବଗଡ଼ରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ନାମକ ଏକ ବାଘକୁ ଅଣଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ସୁନ୍ଦରୀର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା କିପରି ଅଛି ଓ ତାର ଅବସ୍ଥା କେମିତି ଅଛି ଜାଣବା ପାଇଁ  ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ ଓଡିଶାର ବନ ବିଭାଗକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ବାଘୁଣୀ ‘ସୁନ୍ଦରୀ’ ବର୍ଷାଧିକ କାଳ ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ଏକ ଖୁଆଡ଼ ଭିତରେ ବନ୍ଦୀ ରହିବା ପରେ ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ଏନଟିସିଏ) ଓଡ଼ିଶା ବନ ବିଭାଗ ଉପରେ ବର୍ଷିଥିଲା । ସାତକୋଶିଆରେ ବାଘ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାକୁ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବା ସହ ବାଘୁଣୀ ‘ସୁନ୍ଦରୀ’କୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶକୁ ଫେରାଇ ଦେବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା ଏନ୍‌ଟିସିଏ । ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗକୁ ଚିଠି ଲେଖି ‘ସୁନ୍ଦରୀ’କୁ ନେବା ପାଇଁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ । ଏହି ଚିଠି ପାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଚିଠି ଲେଖି ‘ସୁନ୍ଦରୀ’ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଏ ନେଇ ପିସିସିଏଫ୍‌ (ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ) ଏଚ୍‌.ଏସ୍‌.ଉପାଧ୍ୟୟ କହିଛନ୍ତି, ସୁନ୍ଦରୀ ଏବେ ସୁସ୍ଥ ଅଛି । ତେବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେସ ବନ୍ୟବିଭାଗ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ବାଘ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବାଘୁଣୀ ‘ସୁନ୍ଦରୀ’କୁ ଓଡିଶା ନେଇଥିଲ । ବର୍ଷେ ହେଲାଣି ସୁନ୍ଦରୀକୁ ଖୁଆଡ଼ ଭିତରେ ବନ୍ଦ କରି ରଖାଯାଇଛି । ଏବେ ତା’ ଦେହ କେମିତି ଅଛି? କ’ଣ ଖାଉଛି? ସେ ସୁସ୍ଥ ଅଛି ତ? ଜଙ୍ଗଲୀ ସ୍ୱଭାବ ଅଛି ନା ଭୁଲିଗଲାଣି? ତା’ ବାବଦରେ ଶୀଘ୍ର ଆମକୁ ଜଣାଇବା ସହ ତା ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ପଠାଇବ । ଏହିପରି ଭାବରେ  ଓଡ଼ିଶା ବନ ବିଭାଗକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ । ଏହି ଚିଠି ପାଇବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ ସୁନ୍ଦରୀର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶକୁ ରିପୋର୍ଟ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତା ୩/୪ ଦିନ ଭିତରେ ତା’ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କିତ ରିପୋର୍ଟ ଓ ଫଟୋ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପଠାଯିବ । ତା’ ପରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଡିଭିଜନ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ନେବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ।

   Related Posts