Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାଲିଗଲେ ଆଉ ଜଣେ କଳାକାର, ଅଭିନେତା ପ୍ରିୟ ସୁନ୍ଦର ମିଶ୍ରଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୁକୁଡାକୁ ଖାଇଗଲେ ବୁଲା କୁକୁର, ରାଗି ଯାଇ ଗୁଳି କରିଦେଲା ମାଲିକ : ଥାନାରେ ମାମଲା
  • ||
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

ବିପଦରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସରକାର, ୬ ମନ୍ତ୍ରୀ ସମେତ ୧୬ ବିଧାୟକ ପହଞ୍ଚିଲେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ଜରୁରୀକାଳୀନ ବୈଠକ ଡକାଇଲେ କମଲନାଥ

9/03/2020 at 7:33 PM

ଭୋପାଳ ୦୯।୦୩- ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ରାଜନୀତିରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ଗାଏବ ହେବା ଘଟଣା ନଥମୁଣୁ ପୁଣି ଥରେ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ଡ୍ରାମା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ଷମତାଧାରୀ କଂଗ୍ରେସର ୧୬ ବିଧାୟକ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ସରକାରର ୬ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ।  ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସବୁ ବିଧାୟକ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀର। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୩ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଖବର ରହିଥିଲା। ଅନ୍ୟପଟେ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ ଅଧାରୁ ଛାଡି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଲନାଥ ଭୋପାଳ ଫେରି ଜରୁରୀକାଳୀନ ବୈଠକ ଡକାଇଛନ୍ତି।

ସୂତ୍ର ମୁତାବକ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଜେପିର ବିଧାୟକ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ନେଇ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଖାସ୍ କଥା ଏହା ଯେ, ଏଥିରେ କିଛି ମନ୍ତ୍ରୀ ସାମିଲ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏହି ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଉପକଣ୍ଠ ସ୍ଥିତ କୌଣସି ରିସର୍ଟରେ ରଖାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଲନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଜେପି କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିବାକୁ ଆଉ ଥୟ ଧରି ପାରୁନାହିଁ। ସେମାନେ ୧୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଯେଉଁ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର କରିଥିଲେ, ତାହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ତେଣୁ ବିଜେପି ବିଚଳିତ ହୋଇ ପଡିଛି।

ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ରାଜନୈତିକ ଘଟଣାକ୍ରମ ଏମିତି ସମୟରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯେବେ କିଛି ଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବାର ଅଛି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କମଲନାଥ ସରକାର ମାମୁଲି ବହୁମତ ଆଧାରରେ ସରକାର ଚଳାଉଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଲନାଥଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ନେତା ଆରୋପ ଲଗାଇ ସାରିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଜେପି ତାଙ୍କ ବିଧାୟକଙ୍କୁ କିଣି ସରକାର ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।

ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଭୋପାଳ ଫେରିଲେ କମଲନାଥ

ପିଟିଆଇ ମୁତାବକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଲନାଥ ନିଜର ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ ଅଧାରେ ରଖି ଭୋପାଳ ଫେରି  ଆସିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃବୃନ୍ଦ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କୁ ମନେଇବାକୁ  ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶରେ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ସଭାପତି କରାଯାଇ ପାରେ।

ଜରୁରୀକାଳୀନ ବୈଠକ ଡକାଇଲେ କମଲନାଥ

ଏହି ଘଟଣାକ୍ରମକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଲନାଥ ଭୋପାଳରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବୈଠକ ଡକାଇଛନ୍ତି। ବୈଠକରେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦିଗବିଜୟଙ୍କ ସହିତ ଅନ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। କମଲନାଥଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଦେଉଥିବା ବିଧାୟକ ମଧ୍ୟ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। କମଲନାଥଙ୍କ ନିକଟତମ ସୂତ୍ର କହିଛି ଯେ, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଉପରେ କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ।

ଫେରି ଆସିଥିଲେ ବିଧାୟକ

ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ରାଜନୀତିରେ ତେବେ ରାଜନୈତିକ ଡ୍ରାମା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଯେବେ କଂଗ୍ରେସ, ବିଏସପି ଓ ଏସପିର ମୋଟ୍ ନଅ ଜଣ ବିଧାୟକ  ଅଚାନକ ଗାଏବ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ। ଏଥିରୁ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ତା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦିନ ଭୋପାଳରୁ ଠାବ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରୁ ଜଣେ ବିଧାୟକ ହରଦୀପ ସିଂହ ଡଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି।

୧୦ ବିଧାୟକ ଯିବାର ପ୍ରଭାବ କଣ ରହିବ ?

ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ବିଧାନସଭା ଆସନ ୨୩୦। ୨ ବିଧାୟକଙ୍କ ନିଧନ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସଦସ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୮ ରହିଛି। କଂଗ୍ରେସ ପାଖରେ ୧୧୪ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୪ ନିର୍ଦ୍ଦଳୀୟ, ୨ ବିଏସପି(ଜଣେ ନିଲମ୍ବିତ) ଓ ଜଣେ ଏସପିର ବିଧାୟକ। ଏହି ପରି କଂଗ୍ରେସ ପାଖରେ ସଂପ୍ରତି ୧୨୧ ବିଧାୟକ ରହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ବିଜେପି ପାଖରେ ୧୦୭ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି। ଏମପି ବିଧାନସଭାରେ ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ ଲାଗି ମ୍ୟାଜିକ ନମ୍ବର ହେଉଛି ୧୧୬। ଯଦି ୧୦ ବିଧାୟକ ଦଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ବିଧାନସଭାରେ  ବିଜେପିର ସଦସ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ୧୧୭ରେ ପହଞ୍ଚିଯିବ। ସାଂପ୍ରତିକ ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ସରକାର ଭାଙ୍ଗିବାର ବିପଦ ରହିଛି।

   Related Posts