Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ଭଲ ଖବର: ସ୍ବଦେଶୀ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଟିକାର ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟ୍ରାଏଲ୍‌କୁ ମିଳିଲା ମଞ୍ଜୁରୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର୍ ୭ରୁ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ

5/09/2020 at 3:39 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫/୦୯: କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୋଧରେ ସ୍ବଦେଶୀ ଭାକସିନ୍ ‘କୋଭାକ୍ସିନ’ର ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟ୍ରାଏଲକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରି ମିଳିଛି। ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ଭାରତ ବାୟୋଟେକର ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍’ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟ୍ରାଏଲ୍ ସେପ୍ଟମ୍ବର ୭ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ସେପ୍ଟମ୍ବର ୩ରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ମିଟିଂ ଜରିଆରେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟିକାର ଦ୍ବିତୀୟ ଫେଜ୍ ଟ୍ରାଏଲ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ହିଁ ଟ୍ରାଏଲକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ୩୮୦ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବ। ସେମାନଙ୍କୁ ଡୋଜ୍ ଦେବା ପରେ ଚାରି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଯିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କୋଭାକ୍ସିନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟ୍ରାଏଲର ଫଳ ମଧ୍ୟ ସକାରାତ୍ମକ ଆସିଥିଲା। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା ସେମାନଙ୍କଠାରେ କୌଣସି  ପାଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଯାଇ ନ ଥିଲା। ଏହା ପରେ ପରେ ହିଁ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟ୍ରାଏଲ୍ର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିଲା।

ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ରେଜିଷ୍ଟେ୍ରସନ୍ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ସାତଟି ଭାକସିନ୍ ଉପରେ  ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଚାଲିଛି।

   Related Posts