Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

କ୍ରିକେଟର୍ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ନେଇ ମୁମ୍ବାଇ ଆସିଥିଲେ ମାକ୍ ମୋହନ, ‘ଶୋଲେ’ର ସାମ୍ବା ବଦଳାଇଥିଲା ଭାଗ୍ୟ

24/04/2021 at 11:41 AM

ମୁମ୍ବାଇ ୨୪/୦୪: ‘ଶୋଲେ’ର’ ସାମ୍ବା ନାମ ନେବା ମାତ୍ରେ ମନରେ ଏକ ଚେହେରା ଦେଖାଯାଏ । ଏହି ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନେତା ମାକ୍ ମୋହନ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ମାକ୍ ମୋହନ ୨୪ ଏପ୍ରିଲ ୧୯୩୮ ରେ କରାଚିରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ନାମ ହେଉଛି ମୋହନ ମାକିଜାନି । ମାକ୍ ମୋହନ ୭୦ ଏବଂ ୮୦ ଦଶକରେ ଭିଲେନ୍ ହୋଇ ଫେମସ୍ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଫିଲ୍ମରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ସେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ‘ଶୋଲେ’ର ଚରିତ୍ର ଏତେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା ଯେ ବାସ୍ତବ ଜୀବନରେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଭୟ କରୁଥିଲେ ।

रंगमंच देख क्रिकेट खेलना भूल गए थे मैक मोहन, 10 साल पहले इस गंभीर बीमारी से  हुई थी मौत - Entertainment News: Amar Ujala

ମାକ ମୋହନ ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାରେ ଏକରୁ ଅଧିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଯେତେବେଳେ କରାଚିରୁ ବମ୍ବେରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ କ୍ରିକେଟର ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ନେଇ ଆସିଥିଲେ । ମାକ୍ ମୋହନଙ୍କର ପିଲାଦିନରୁ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଥିଲା ଏବଂ ସେ ଜଣେ କ୍ରିକେଟର ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ଥିଏଟର ଯୋଗୁଁ ଅଭିନୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରବଣତା ବଢିବାକୁ ଲାଗିଥିଲା । ପରେ ସେ ଥିଏଟରରେ ଯୋଗ ଦେଇ ମୁମ୍ବାଇର ଫିଲ୍ମାଲୟ ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟିଂରୁ ଅଭିନୟ ଶିଖିଥିଲେ ।

ମାକ୍ ମୋହନ ଜଣେ ସହକାରୀ ଭାବେ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେ ଦେବ ଆନନ୍ଦଙ୍କ ଭାଇ ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଚେତନ ଆନନ୍ଦଙ୍କ ସହ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେ ୧୯୬୪ ଫିଲ୍ମ ‘ହକିକତ’ରେ ଜଣେ ଅଭିନେତା ଭାବରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ହିନ୍ଦୀ ବ୍ୟତୀତ ମାକ ମୋହନ ଭୋଜପୁରୀ, ଗୁଜୁରାଟୀ, ହରିୟାଣୀ, ମରାଠୀ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବୀ ଫିଲ୍ମରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଥିଲେ । ସେ ଜଣେ ଏଭଳି ଅଭିନେତା ଯିଏ ନିଜ  ନାମ ‘ମାକ୍’ରେ ଅନେକ ଫିଲ୍ମରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ ।

क्रिकेटर से कैसे 'शोले के सांभा' बन गए थे मैकमोहन?, इस फिल्म की शूटिंग के  बाद कभी नहीं उठ पाए - Entertainment News: Amar Ujala

ମାକ୍ ମୋହନ ‘ଶାଗିର୍ଦ’, ‘ଆୟା ସାୱାନ୍ ଝୁମ୍ କେ’, ‘ସୁହାନା ସଫର’, ‘ହୀରା ପନ୍ନା’, ‘ଜଞ୍ଜୀର’, ‘ସରିଫ ବଦମାସ’, ‘ମଜବୁର’, ‘କାଲା ପଥର୍’, ‘କର୍ଜ’, ‘କୁର୍ବାନୀ’, ‘ଶାନ’, ‘ଦୋସ୍ତାନା’ ଏବଂ ‘ସତ୍ତେ ପେ ସତ୍ତେ’ ଭଳି ଅନେକ ଫିଲ୍ମ କରିଥିଲେ । ମାକ୍ ମୋହନଙ୍କ ଶେଷ ଫିଲ୍ମ ୨୦୧୦ ରେ ‘ଅତିଥି ତୁମ୍ କବ୍ ଜାଓଗେ’ ଥିଲା ।

ମାକ୍ ମୋହନ ୧୯୮୬ ରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଦୁଇ ଝିଅ ମଞ୍ଜରୀ ମାକିଜନି, ବିନତି ମାକିଜନି ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପୁଅ ବିକ୍ରାନ୍ତ ମାକିଜାନି । | ସେ ୨୦୧୦ ରେ ୭୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଫୁସଫୁସ କ୍ୟାନ୍ସରରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts