Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨ଶହ ଅତିକ୍ରମ କଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୭୯୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୭୭୮୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଘରେ ପଶି ଲୁଟିଲେ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ଖସିଗଲେ, ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ମୁଖ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ରୁ ଜବତ ହେଲା ୯ଟି ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ଲଫାପା, ବାନ୍ଧିନେଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ପାଟଣାରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପଥରରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବାଲିଅନ୍ତାରେ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀରେ ୪ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୫.୩୨ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||

#MeToo ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ : ପ୍ରିୟା ରମାନୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାନହାନୀ ମାମଲା ଦାୟର କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ.ଜେ.ଆକବର

15/10/2018 at 4:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୧୦ : ବିଦେଶ ରାଜ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ ଖବରକାଗଜ ସମ୍ପାଦକ ଏମ.ଜେ.ଆକବର ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିବା ପ୍ରିୟା ରମାନୀଙ୍କ ବରୋଧରେ ମାନହାନି ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଛି | ଦିଲ୍ଲୀ ପଟିଆଲା ହାଉସ ଅଦାଲତରେ ଆକବରଙ୍କ ଓକିଲ ଏହି ମାମଲା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଖବରକାଗଜ ସମ୍ପାଦକ ଥିବାବେଳେ ଏମ.ଜେ.ଆକବର ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ କରିଥିଲେ ବୋଲି ପ୍ରିୟା ରମାନୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ | ତେବେ ଏମ.ଜେ.ଆକବର ଗସ୍ତରେ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କର କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିପାରିନଥିଲା | ଗତକାଲି (ରବିବାର) ସେ ବିଦେଶ ଗସ୍ତରୁ ଫେରିବା ପରେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗକୁ ଅମୂଳକ ଏବଂ କପୋଳକଳ୍ପିତ ବୋଲି କହିଥିଲେ | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରିୟା ରମାନୀ ବର୍ଷେ ତଳୁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଲେଣି | ବର୍ଷେ ତଳେ ଏକ ଆର୍ଟିକଲ ଲେଖିଥିଲେ | ସେଥିରେ ତାଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଥିଲେ ହେଁ ତାଙ୍କ ନାଁ ଲେଖାଯାଇନଥିଲା | ସେହି ଆର୍ଟିକଲରେ କାହିଁକି ଏମ.ଜେ.ଆକବରଙ୍କ ନାଁ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇନଥିଲା ବୋଲି ଉଠିଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରିୟା ଏକ ଟ୍ୱିଟ କରିଥିଲେ | ଟ୍ୱିଟରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯେହେତୁ ଆକବର ତାଙ୍କ ସହ ସେମିତି କିଛି କରିନାହାନ୍ତି ତେଣୁ ତାଙ୍କ ନାଁ ଦିଆଯାଇନାହିଁ |
ତେବେ ଅନ୍ୟ ଯେଉଁମାନେ ଏମ.ଜେ.ଆକବରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କ କାହାଣୀ କହିବା ଲାଗି ଏ ଆର୍ଟିକଲ ଉଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଥିଲା ବୋଲି ପ୍ରିୟା ଟ୍ୱିଟ କରିଥିଲେ | ଏହାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଏମ.ଜେ.ଆକବର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି କିଛି କରାଯାଇନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରିୟା ସ୍ୱୀକାର କରୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ଏ ଆର୍ଟିକଲର ମୂଲ୍ୟ କଣ ?

ସେହିଭଳି ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଉଠାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପ୍ରଣୋଦିତ ବୋଲି କହିବା ସହ ଏହାକୁ ଏକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଗତକାଲି କହିଥିଲେ |
ତେବେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଭଳି ଅମୂଳକ ଅଭିଯୋଗ ତାଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଖରାପ କରିଛି | ସେଥିପାଇଁ ଆଇନର ସହାୟତା ଲୋଡ଼ିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଭାବିଥିବା କହିଛନ୍ତି |

ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ.ଜେ.ଆକବରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ମାମଲା ଆସିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇପାରେ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା | ତେବେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତା ଶାହ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ.ଜେ.ଆକବରଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଭଙ୍ଗୀରେ ନିଜ ମତ ରଖିଥିଲେ | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ହେଉଥିବା ସବୁ ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ୟ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଘଟଣାର ନିରପେକ୍ଷ ଯାଞ୍ଚ କଥା ସେ ଉଠାଇଥିଲେ |

ଅପରପକ୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ବିଜେପି ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ସଭାନେତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଆକବରଙ୍କ ତରଫଦାରୀ କରିଥିଲେ | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆକବରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହିଳା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ଅଭିଯୋଗ ଆସୁଛି | କିନ୍ତୁ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନର ଶିକାର ହୋଇଥିବା କହୁଥିବା ମହିଳା ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକ ଥିଲେ | ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ନିରୀହ ବା ଅସହାୟ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ଯଦି ଘଟଣା ସତ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତା ତାହେଲେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମହିଳା ତୁରନ୍ତ ପୋଲିସ କିମ୍ବା ଅଦାଲତର ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥାନ୍ତେ |
ଏହି ମାନହାନି ମକଦ୍ଦମାକୁ ପ୍ରିୟା ରମାନୀ କିଭଳି ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ତା ଉପରେ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି |

   Related Posts