Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ଲକଡାଉନ ପାଇଁ ବଢିଲା ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ରିଫିଲ୍ ଚାହିଦା, ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ୨୦୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି

29/03/2020 at 4:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୦୩ : ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ (ଆଇଓସି) ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସଞ୍ଜୀବ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଏବଂ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଭଣ୍ଡାର ରହିଛି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଗ୍ୟାସ ଅଭାବକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି। ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ବୁକିଂ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା କାରଣରୁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଉପରେ ତିନି ସପ୍ତାହ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଲକଡାଉନ ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଇନ୍ଧନ ରହିଛି।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଓଏଲ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ସହଯୋଗରେ ଦେଶରେ ଇନ୍ଧନ ଆବଶ୍ୟକତା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟାପକ ଅଭିଯାନରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛି | ସିଂ କହିଛନ୍ତି, ଦେଶରେ ଇନ୍ଧନର ଅଭାବ ନାହିଁ। ସେମାନେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ LPG ବୁକିଂ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସ ଏବଂ ତା’ପରେ ଇନ୍ଧନର ଚାହିଦା ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର ଜନତାଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଇନ୍ଧନ ଚାହିଦାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇପାରିବ । ସମସ୍ତ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ସେଣ୍ଟର, ଏଲପିଜି ବିତରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ କାମ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ଚାଲିଛି |

କରୋନା କାରଣରୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଯାତାୟାତ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ହେତୁ ଯାନବାହାନ ଏବଂ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି, ଡିଜେଲ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ବିମାନ ଇନ୍ଧନର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପେଟ୍ରୋଲର ଚାହିଦା ୮ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଡିଜେଲର ଚାହିଦା ୧୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ସେହିଭଳି ବିମାନ ଇନ୍ଧନର ଚାହିଦା ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆମର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରୁଛୁ। କରୋନା ବନ୍ଦ ଘୋଷଣା ପରେ ଏଲପିଜି ରିଫିଲ ସିଲିଣ୍ଡରର ଚାହିଦା ୨୦୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଭବିଷ୍ୟତରେ କୌଣସି ଅଭାବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଲୋକମାନେ ବୋଧହୁଏ ସପିଂ କିମ୍ବା ବୁକିଂ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସିଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ୟାସର ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ ବୁକ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଗ୍ରାହକମାନେ ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ବୁକିଂ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଅଧିକ ଚାପ ପଡିବ । ବୁକିଂ ବୃଦ୍ଧି ହେଲେ ତୁରନ୍ତ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଭରିବା କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ସିଲିଣ୍ଡର ଫିଲିଙ୍ଗ କାମ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରନ୍ତି | ସେଠାରୁ ସିଲିଣ୍ଡର ବିତରକମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଏ ଏବଂ ବିତରକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଡେଲିଭରି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଘର ଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡର ବିତରଣ କରନ୍ତି | ଯଦି ଚାହିଦା ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଏ ତେବେ ଚାପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବିତରକ ଏବଂ ବିତରଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ  |

ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ କମ୍ ଚାହିଦା ହେତୁ ତୈଳ ବିଶୋଧନ କାରଖାନା ଡିଜେଲ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲ ଉତ୍ପାଦନକୁ ୨୫ ରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛି। ରିଫାଇନାରୀରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣର ଅନୁପାତରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ, ଡିଜେଲ, କିରୋସିନ ଏବଂ ବିମାନ ଇନ୍ଧନ ଏବଂ ଏଲପିଜି ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଏ | ଯଦି ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କମ୍ ଥାଏ ତେବେ ଏହି ସମସ୍ତ ଇନ୍ଧନର ଉତ୍ପାଦନ ସମାନ ଅନୁପାତରେ କମିଯାଏ |

   Related Posts