Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଲଘୁଚାପ ଆଣୁଛି ବଡ଼ ବର୍ଷା, ଜୁଲାଇ ମାସରେ ବର୍ଷାର ପରିମାଣ ଠିକ୍ ରହିବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ

25/06/2019 at 8:01 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୫|୬: ଲଘୁଚାପ ଆଣୁଛି ବଡ଼ ବର୍ଷା । ୩୦ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଦୁର୍ବଳ ଥିବା ମୌସୁମୀ ସକ୍ରିୟ ହେବା ସହିତ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଭଲ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଛି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ । ତେବେ ଆହୁରି ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୌସୁମୀ ଦୁର୍ବଳ ରହିବା ସହିତ କାଳବୌଶାଖୀ ପ୍ରଭାରେ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା  ନାହିଁ । ସେପେଟେ ଚଳିତ ମାସ ୨୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସାରା ରଜ୍ୟରେ ସ୍ବଭାବିକଠାରୁ ୨୪ ପ୍ରତିଶତ କମ ବର୍ଷା ହେଇଥିବ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ବିଳମ୍ବରେ ଆସି ଉଭାନ ହୋଇଗଲା ମୌସୁମୀ । ରାଜ୍ୟର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଚଳରେ ଏବେ ପାଗ ଶୁଖିଲା । ମୌସୁମୀ ଛୁଇଁବା ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଝିପି ଝିପି ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପାଗ ମେଘୁଆ ରହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦିନକ ମଧ୍ୟରେ କୁଆଡେ ହଜିଗଲା ମୌସୁମୀ । ପୁଣି ଗ୍ରୀଷ୍ମର ପ୍ରଭାବ, ଗୁଳୁଗୁଳି ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି । ଚାଷୀକୂଳ ବର୍ଷାକୁ ଚାହିଁ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ବଭାବିକଠାରୁ ୨୪ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଗଜପତିରେ ଶତକଡ଼ା ୬୪ ଓ ରାୟଗଡ଼ାରେ ଶତକଡ଼ା ୫୨ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା ନଥିବା ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ତେବେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟ ଲଘୁଚାପ କିଛିଟା ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ୩୦ ତାରିଖରୁ ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ । ପାଗ ଅନୁକୂଳ ରହିଲେ ମୈସୁମୀ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ହେବ । ତେବେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କାଳବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବରେ ନୂଆପଡ଼ା, କଳାହାଣ୍ଡି, ମାଲକାନଗିରି ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହିତ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବାନା ରହିଛି । ୨୮ ତାରିଖରୁ କୋରାପୁଟ, ଝାରସୁଗଡ଼ା, ଭଦ୍ରକ ଓ ୨୯ ତାରିଖରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ , ଢୋଙ୍କାନାଳ, ବାଲେଶ୍ବର ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଜୁଲାଇ ମାସରେ  ବର୍ଷାର ପରିମାଣ ଠିକ୍ ରହିବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି ।

ଚାଷୀଭାଇଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର ହେଲା ଆରମ୍ଭରୁ ଲୁଚକାଳି ଖେଳୁ ଥିବା ମୌସୁମୀ ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ଆଡ଼କୁ ଭଲ ବର୍ଷିବ ।

   Related Posts