Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲମତାପୁଟ : ଗଞ୍ଜେଇ ବୋଝେଇ କାର୍‌ ଜବତ, ୨ଗିରଫ
  • ||
  • ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ହାଇଦର କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌, ଅଡୁଆରେ ପୋଲିସ
  • ||

ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଲଘୁଚାପ ଆଣୁଛି ବଡ଼ ବର୍ଷା, ଜୁଲାଇ ମାସରେ ବର୍ଷାର ପରିମାଣ ଠିକ୍ ରହିବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ

25/06/2019 at 8:01 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୫|୬: ଲଘୁଚାପ ଆଣୁଛି ବଡ଼ ବର୍ଷା । ୩୦ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଦୁର୍ବଳ ଥିବା ମୌସୁମୀ ସକ୍ରିୟ ହେବା ସହିତ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଭଲ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଛି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ । ତେବେ ଆହୁରି ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୌସୁମୀ ଦୁର୍ବଳ ରହିବା ସହିତ କାଳବୌଶାଖୀ ପ୍ରଭାରେ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା  ନାହିଁ । ସେପେଟେ ଚଳିତ ମାସ ୨୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସାରା ରଜ୍ୟରେ ସ୍ବଭାବିକଠାରୁ ୨୪ ପ୍ରତିଶତ କମ ବର୍ଷା ହେଇଥିବ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ବିଳମ୍ବରେ ଆସି ଉଭାନ ହୋଇଗଲା ମୌସୁମୀ । ରାଜ୍ୟର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଚଳରେ ଏବେ ପାଗ ଶୁଖିଲା । ମୌସୁମୀ ଛୁଇଁବା ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଝିପି ଝିପି ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପାଗ ମେଘୁଆ ରହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦିନକ ମଧ୍ୟରେ କୁଆଡେ ହଜିଗଲା ମୌସୁମୀ । ପୁଣି ଗ୍ରୀଷ୍ମର ପ୍ରଭାବ, ଗୁଳୁଗୁଳି ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି । ଚାଷୀକୂଳ ବର୍ଷାକୁ ଚାହିଁ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ବଭାବିକଠାରୁ ୨୪ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଗଜପତିରେ ଶତକଡ଼ା ୬୪ ଓ ରାୟଗଡ଼ାରେ ଶତକଡ଼ା ୫୨ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା ନଥିବା ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ତେବେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟ ଲଘୁଚାପ କିଛିଟା ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ୩୦ ତାରିଖରୁ ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ । ପାଗ ଅନୁକୂଳ ରହିଲେ ମୈସୁମୀ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ହେବ । ତେବେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କାଳବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବରେ ନୂଆପଡ଼ା, କଳାହାଣ୍ଡି, ମାଲକାନଗିରି ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହିତ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବାନା ରହିଛି । ୨୮ ତାରିଖରୁ କୋରାପୁଟ, ଝାରସୁଗଡ଼ା, ଭଦ୍ରକ ଓ ୨୯ ତାରିଖରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ , ଢୋଙ୍କାନାଳ, ବାଲେଶ୍ବର ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଜୁଲାଇ ମାସରେ  ବର୍ଷାର ପରିମାଣ ଠିକ୍ ରହିବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି ।

ଚାଷୀଭାଇଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର ହେଲା ଆରମ୍ଭରୁ ଲୁଚକାଳି ଖେଳୁ ଥିବା ମୌସୁମୀ ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ଆଡ଼କୁ ଭଲ ବର୍ଷିବ ।

   Related Posts