Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଏକ ଇନିଂସ୍‌ ଓ ୨୫ ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ଅହମଦାବାଦ ଟେଷ୍ଟ ଜିତିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ଭାରତ ୩-୧ରେ ସିରିଜ୍‌ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ବିଜେଡିର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କଲେ ହେବିଓ୍ବେଟ୍ ନେତା ପ୍ରତାପ ଧଳ
  • ||
  • ମାଥିଲି : କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମା’ ଓ ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀର ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଗୋଡେଇ ଗୋଡେଇ ହାଣିଲେ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଧରିଛି ପୋଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲେ, ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ ପାଇଁ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ନାଳରେ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସୋର : କେନାଲରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବକ, ୩ଦିନ ପରେ ଗୁଜୁରାଟରୁ ଫେରିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ପୀଠରେ ରାତି ୧୦ଟାରେ ଉଠିବ ମହାଦୀପ, ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ପାଳନ ହେବ କୋଭିଡ୍ କଟକଣା
  • ||

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ : ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଅପେକ୍ଷା ଜନତାଙ୍କ ଜୀବନ ମୂଲ୍ୟବାନ

14/04/2020 at 11:22 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୦୪: ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକଟକୁ ନଜରରେ ରଖି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ପୁଣି ଥରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ମଇ ୩ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅବଧିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଦେଶରେ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନକୁ ମେ ୩ ଯାଏଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଦେଶବାସୀଙ୍କ ହିତକୁ ଦେଖି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ସାରାଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ସମସ୍ତ କାରବାର ଠପ୍‌ ପଡିଛି । ଏବଂ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ର ପ୍ରଭାବ ବେଶୀ ପଡିଛି । ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ ସମୟରେ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାମାଜିକ ଦୂରତ ଓ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଦେଶକୁ ବହୁତ ଫାଇଦା ମିଳିଛି । କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁତ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିବ । କିନ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଆଗରେ ଏହାର କୌଣସି ମୁଲ୍ୟନାହିଁ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀର ପରିସ୍ଥିତି, ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ଭାରତ କିପରି ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା, ତାହା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି, ଆପଣ ଏହାର ସାକ୍ଷୀ ରହିଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଦେଶରେ କରୋନାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ବି ମାମଲା ନଥିଲା, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନେ କରୋନା ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | କରୋନା ମାମଲା ୧୦୦ ରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ବିଦେଶୀ ଲୋକଙ୍କୁ ପୃଥକ ଭାବରେ ପଠାଯାଉଛି। ଯେତେବେଳେ ଦେଶରେ ୫୫୦ ମାମଲା ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ୨୧ ଦିନ ପାଇଁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା । ଭାରତ ଏହି ସମସ୍ୟାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିନଥିଲା।

ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଅନୁଯାୟୀ , ଏତେ ଦିନ ଧରି ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଲାଗୁ ହେବା କାରଣରୁ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ | ଏବଂ ଏହା ଜିଡିପି-ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ |ସାରାଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପଡିବ। ଯାହାର ଦୈନିକ ମଜୁରୀ, କୃଷକ ଏବଂ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥାକୁ ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିବ | ଗତକିଛି ଦିନ ଧରି କିଛି ସେକ୍ଟରଙ୍କ ତରଫରୁ ବାରମ୍ବାର  ଅପିଲ୍‌ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆରାମ ଦିଆଯାଉ ।  କିନ୍ତୁ ସରକାର କୌଣସି ଅପିଲ୍  ନକରାଯାଇ ପୁଣି ଥରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।  ଦେଶରେ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ନିଜ ଘରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତାରେ ଯାଇଥିଲେ | ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଅଧିକାଂଶ କାରଖାନା ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି

   Related Posts