Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

୫୯ ଆପ୍ ବ୍ୟାନ୍ ହେବା ପରେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ଲାଗିବ ଜୋରଦାର ଝଟକା, କ୍ଷତି ହେବ ୪୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା

1/07/2020 at 9:35 PM

ବେଜିଂ, ୦୧|୦୭:   ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ଟିକଟକ୍ ବ୍ୟାନ୍ କରାଯିବା ପରେ ବାଇଟ୍ ଡ୍ୟାନ୍ସ କମ୍ପାନୀକୁ ବଡ ଝଟକା ଲାଗିଛି । କମ୍ପାନୀ ଭାରତରେ ନିବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହୀ ଥିଲା । କମ୍ପାନୀ ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଆପ୍ଲିକେସନ ପ୍ଲାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା ।

ଚୀନର ୫୯ ଆପ୍ଲିକେସନ ବ୍ୟାନ ହେବା ପରେ  ଚୀନର ଏହି ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀ ୪୫ ହଜାର କୋଟିର କ୍ଷତି ସହିବ । ଚୀନର ସରକାରୀ ମୁଖପତ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମସରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଚୀନା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କମ୍ପାନୀ ବାଇଟ୍ ଡ୍ୟାନ୍ସକୁ ଏହି କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ହେବ । ଏହି କମ୍ପାନୀ ଟିକଟକ୍ ଓ ହେଲୋର ମଦର୍ କମ୍ପାନୀ ।

ସରକାର ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟି କୋଣରୁ ଚୀନର ୫୯ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ । ଏହି ଆପ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଟିକଟକ୍ ଭାରତରେ ବେଶୀ ଲୋକପ୍ରିୟ ଥିଲା । ଅନେକ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ୟୁଜର ସଂଖ୍ୟା ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ । ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମସ୍ ଅନୁସାରେ ବାଇଟ୍ ଡ୍ୟାନସର ୬ ମିଲିୟନ ଡଲାର କ୍ଷତି ହେବ ।

ବ୍ୟାନ୍ ପରେ ଏବେ ଟିକଟକ୍ ଗୁଗୁଲ ପ୍ଲେଷ୍ଟୋରରୁ ବ୍ଲକ୍ କରିଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ଆପ୍ ଭାରତର ଅଖଣ୍ଡତାକୁ ହାନି ପହଁଚାଉଥିବା ସରକାର କହୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଗଲଓ୍ୱାନ ଘାଟିରେ ଭାରତର ୨୦ ୟବାନ ସହିଦ ହେବା ପରେ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀ ବର୍ଜନ ଅଭିଯାନ ଜୋର୍ ଧରିଛି । ଏପରିକି ଟିକଟକ୍ ବ୍ୟାନ୍ ହେବା ପରେ ଚୀନ୍ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡିଛି ।

   Related Posts