Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଆଜି ମଧ୍ୟ ଜୀବିତ ଅଛନ୍ତି ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମ : ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି କେଉଁ ରୂପରେ ଅଛନ୍ତି

25/04/2020 at 8:58 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୫/୦୪ : ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ ପର୍ଶୁରାମ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସଂସ୍ଥା ଅବତାର | ସେ ତ୍ରେତେୟା ଯୁଗରେ  ଜଣେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଋଷିଙ୍କ ଘରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ | ପୌରାଣିକ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ମହର୍ଷି ଯମଦଗ୍ନିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ପୁତ୍ରୋଷ୍ଟି ଯଜ୍ଞରୁ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇ ଦେବରାଜ ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ବରଦାନ ସଦୃଶ୍ୟ ପତ୍ନୀ ରେଣୁକାଙ୍କ ଗର୍ଭରୁ ପର୍ଶୁରାମଙ୍କ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା | ସେ ଜଣେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ରୂପରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ କର୍ମରେ ଜଣେ କ୍ଷତ୍ରିୟ ଥିଲେ |

ସେ ଶସ୍ତ୍ର ବିଦ୍ୟାର ମହାନ ଗୁରୁ ଥିଲେ | ସେ ଭୀଷ୍ମ ପିତାମହ, ଗୁରୁ ଦ୍ରୋଣ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କୁ ଶସ୍ତ୍ର ବିଦ୍ୟା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ | ସେ ଏକାଦଶ ଛନ୍ଦଯୁକ୍ତ ‘ଶିବ ପଞ୍ଚତ୍ୱରିସନାମ ସ୍ତୋତ୍ର’ ଲେଖିଥିଲେ | ପର୍ଶୁରାମଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ରାମାୟଣ, ମହାଭାରତ, ଭାଗବତ ପୁରାଣ, କଳ୍କୀ ପୁରାଣ ଆଦିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି | ସେ ପୃଥିବୀପୃଷ୍ଠରେ ବୈଦିକ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ |

ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମ ଏତେ ନ୍ୟାୟାଵାନ ଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଆଗମନରେ ହିଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରଜା ନିର୍ଭୟ ହେଇଯାଉଥିଲେ | ସେ ସାମାଜିକ ସମାନତା, ମାନବ କଲ୍ୟାଣର ପକ୍ଷଧାର ଥିଲେ | ଯେବେ ଯେବେ ଉପାଧି ପ୍ରାପ୍ତ ସନ୍ୟାସୀ ତପସ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିବା ଶକ୍ତିର ଦୁରୁପଯୋଗ କରୁଥିଲେ, ଅଧର୍ମ କରୁଥିଲେ, ମାନବ ଜାତି ସେମାନଙ୍କ ଅଧର୍ମ ଓ ଅନୀତି ପାଇଁ ଦୁଃଖ ପାଉଥିଲେ ସେବେ ସେବେ ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମ ସେହି ଅଧର୍ମୀ ମାନଙ୍କ ବିନାଶ କରିଛନ୍ତି | ସେ ସର୍ବଦା ଶାଶ୍ୱତ ମାନବ ଧର୍ମ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି | ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମ ବିଚାର କଲେ ଯେ ଶାସ୍ତ୍ର ଓ ଶସ୍ତ୍ର ଜ୍ଞାନ ସୁପାତ୍ରରେ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିବା କରାଯିବ ଉଚିତ ଯେଭଳି ଧର୍ମର ଅଭିବୁଦ୍ଧି ହେବ | କିନ୍ତୁ କର୍ଣ୍ଣ ଵିଶ୍ଵାସଘାତ କରି ମିଛ କହି ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମଙ୍କ ଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ କର୍ଣ୍ଣ ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମଙ୍କ ଠାରୁ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରାପ୍ତ କରି ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନକୁ ଅଧର୍ମ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ |

ମହର୍ଷି ରୃଚିକ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିବା ସାରଙ୍ଗ ଧନୁ ନିଜ ପୁତ୍ର ପର୍ଶୁରାମଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ | ବ୍ରହ୍ମର୍ଷି କଶ୍ୟପ ତଥା ମହର୍ଷି ବିଶ୍ଵାମିତ୍ରଙ୍କ ଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରାପ୍ତ କରି ପର୍ଶୁରାମ ସମସ୍ତ ଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ର ଜ୍ଞନ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିଲେ | ପର୍ଶୁରାମ ସର୍ବଦା ନିଜ ଗୁରୁଜନ ତଥା ମାତା ପିତାଙ୍କ ଆଜ୍ଞା ପାଳନ କରୁଥିଲେ | ପର୍ଶୁରାମ ପିତୃଭକ୍ତି ଫଳସ୍ୱରୂପ ଅସ୍ତ ଚିରଞ୍ଜିବି ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିଲେ | ଅର୍ଥାତ ସେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଜୀବିତ ଅଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ଯୋଗ ଏବଂ ତପସ୍ୟା ବଳ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ବହୁ ମଣ୍ଡଳ ତଥା ୩ ଲୋକ ପରିଚିତ |

ଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ର ଜ୍ଞାନର ପ୍ରୟୋଗ କେବଳ ମାନବ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ହେଉ ସେଥିପାଇଁ ଭଗବାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ | ଅଧର୍ମ ପ୍ରତି ସଦା କ୍ରୋଧ ପରାୟଣ ରହୁଥିବା ପର୍ଶୁରାମ ଅଶ୍ୱମେଧ ଯଜ୍ଞ ଆୟୋଜନ କରି ସପ୍ତଦ୍ୱୀପ ଯୁକ୍ତ ପୃଥିବୀ ମହର୍ଷି କଶ୍ୟପଙ୍କୁ ଦାନ କରିଥିଲେ | ମହର୍ଷି କଶ୍ୟପଙ୍କ ଆଦେଶାନୁସାରେ ସେ ସ୍ୱୟଂ ମହେନ୍ଦ୍ର ପର୍ବତ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ | ଆଜି ମଧ୍ୟ ପର୍ଶୁରାମ ମହେନ୍ଦ୍ର ପର୍ବତରେ ବାସ କରୁଥିବା ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି |

ଥରେ ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମ ଶିବଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ କୈଳାସ ପର୍ବତ ଯାଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ପାର୍ବତୀ ନନ୍ଦନ ଗଣେଶ ତାଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ଅଟକାଇ ଦେଇଥିଲେ | ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା | ଯୁଦ୍ଧରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶର ଗୋଟିଏ ଦାନ୍ତ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଏକଦନ୍ତ ନାମରେ ନାମିତ | ଗଣେଶର ଆଉ ଏକ ନାମ ହେଲା ଏକଦନ୍ତ |

ପର୍ଶୁରାମ ବୈଦିକ ସନାତନ ସଂସ୍କୃତି ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଯୁଗ ଯୁଗ ଧରି ନିଜର ସାର୍ଥକତା ସିଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି | ତ୍ରେତୟା ଯୁଗରେ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଭଗଵଂ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କୁ ମିଥିଲାପୁରୀ ପହଞ୍ଚି ବୈଷ୍ଣବ ଧନୁ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ | ଉଜେଜେନର ସନ୍ଦୀପନି ଋଷିଙ୍କ ଆଶ୍ରମରେ ପହଞ୍ଚି ସେଠାରେ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରାପ୍ତ କରୁଥିବା ସାକ୍ଷାତ ପରମବ୍ରହ୍ମ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ |

କଳି ଯୁଗରେ ଭଗବାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଥିବା ଦଶମ ଅବତାର କଳ୍କୀ ଅବତାରରେ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ କଳ୍କୀଙ୍କୁ ପର୍ଶୁରାମଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ | ପର୍ଶୁରାମଙ୍କ ନିର୍ଦେଶାନୁସାରେ ଭଗବାନ କଳ୍କୀ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ତପସ୍ୟା କରି ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଦିବ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରାପ୍ତ କରିବେ | 

   Related Posts