Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୩୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତା ଫଡନାଭୀସଙ୍କ ଶରଣରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା, କହିଲେ- ‘ଆମ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କର’
  • ||
  • ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା : ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଲଘୁଚାପରେ ପରିଣତ ହେବ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା, ବଢୁଛି ହୀରାକୁଦର ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ମହାନଦୀରେ ଭାସିଗଲେ ହାତୀପଲ : ମୁଣ୍ଡଳି ବ୍ରିଜରେ ଲାଖି ରହିଛି ହାତୀ ଛୁଆ
  • ||

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ମିଳିଲା ହନୁମାନଙ୍କ ଜୀବନ୍ତ ଥିବା ପ୍ରମାଣ

27/01/2019 at 5:32 PM

ବିଗତ କିଛି ଦିନ ହେଲା ଆଲୋଚନାରେ ଅଛନ୍ତି ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନ | ନିକଟରେ ହନୁମାନ ଭଗବାନଙ୍କ ଜାତିକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା | ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅନେକ ଲୋକେ ନିଜ ନିଜ ମତ ରଖିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ହନୁମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଯେତେ କହିଲେ ମଧ୍ୟ କମ ହେବ |

ହିନ୍ଦୁ ପୁରାଣ ଓ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ୭ଜଣ ମହାପୁରୁଷ ଅମର ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ହେଲେ ଅଶ୍ବସ୍ଥମା, ବଳି, ବ୍ୟାସ, ହନୁମାନ, ବିଭୀଷଣ, କୃପାଚାର୍ଯ୍ୟ ଓ ପର୍ଶୁରାମ । ତେବେ ଆଧୁନିକ ମନୁଷ୍ୟ ଏମାନଙ୍କ ଅମରତ୍ବର ପ୍ରମାଣ ଅହରହ ଖୋଜିବାରେ ଲାଗିଛି । ପୁରାଣରେ ବର୍ଣିତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଓ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ର ସମୁଦ୍ରରେ ସେତୁବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବାର ପ୍ରମାଣ ମିଳି ସାରିବାପରେ ଏବେ ଏହି ମହାପୁରୁଷ ଓ ଦେବତାଙ୍କ ଅମରତ୍ବର ସନ୍ଧାନ ଜାରି ରହିଛି ।


ହନୁମାନଙ୍କୁ ଅମର ବର ମିଳିଥିଲା ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି | ହେଲେ ସେ ବଞ୍ଚିଥିବାର ଚାକ୍ଷୁଷ ପ୍ରମାଣ ଆଜି ଯାଏଁ ମିଳିନଥିଲା | କିନ୍ତୁ ହନୁମାନ ନିଜ ଭକ୍ତଙ୍କ ଡାକ ଶୁଣି ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସନ୍ତି ବୋଲି ଅନେକ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି | ଏହାସହ ହନୁମାନ ନିଜ ଭକ୍ତଙ୍କ ମନୋସ୍କାମନା ମଧ୍ୟ ପୂରଣ କରନ୍ତି ବୋଲି ଲୋକେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି | ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଜଙ୍ଗଲରେ ମାତଙ୍ଗ ନାମକ ଏକ ଜନଜାତି ବସବାସ କରନ୍ତି | ଏହି ଜନଜାତିର ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ | ଏହି ଜନଜାତି ଆଦିବାସୀ ଲୋକେ କୁହନ୍ତି ଯେ, ହନୁମାନ ତାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବା ପାଇଁ ଆସନ୍ତି |


ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ହନୁମାନ ୪ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ହନୁମାନ ଏହି ଆଦିବାସୀ ଜନଜାତିଙ୍କୁ ସାକ୍ଷତ କରିବା ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ | ସେମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ, ହନୁମାନ ପୁଣି ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ ତାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବା ପାଇଁ ଆସିବେ |


ମାତଙ୍ଗ ଜାତିର ଇତିହାସ ରାମାୟଣ ସହ ଜଡିତ | ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଅନୁସାରେ, ଭଗବାନ ରାମ ସ୍ୱର୍ଗକୁ ଗଲାପରେ ହନୁମାନ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ଜଙ୍ଗଲକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ | ସେଠାରେ ମାତଙ୍ଗ ଜାତିର ଲୋକେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ ସତ୍କାର କରିଥିଲେ | ଏଥିରେ ହନୁମାନ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇ ପ୍ରତି ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବା ପାଇଁ ଆସୁଥିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ | ସେହି ଅନୁସାରେ ପ୍ରତି ୪୧ ବର୍ଷରେ ହନୁମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଇଆସୁଛନ୍ତି ।

ପୁ

   Related Posts