Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ନଭେମ୍ବରରୁ ବ୍ରିଟେନରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ କରୋନା ଟିକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ହସପିଟାଲକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ କହିଲେ ସରକାର

27/10/2020 at 9:27 AM

ଲଣ୍ଡନ ୨୭/୧୦: ସାରା ଦୁନିଆରେ ଏବେ ଚାଲିଛି କରୋନା ଟିକାର ଟ୍ରାଏଲ। ଏହି କ୍ରମରେ କିଛି ଟିକା ଟ୍ରାଏଲର ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଓ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକାର କୋଭିଡ ଭାକସିନ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ଲଣ୍ଡନର ପ୍ରମୁଖ ହସପିଟାଲକୁ କରୋନା ଟିକାର ପ୍ରଥମ ଫେଜ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି। ଲଣ୍ଡନରେ ହସପିଟାଲକୁ ନଭେମ୍ବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ କରୋନା ଟିକା ମିଳିଯିବ।

ଲଣ୍ଡନ ହସପିଟାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର କରୋନା ଭାଇରସ ଭାକସିନର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ ସେମାନଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ। ନଭେମ୍ବର ଦୁଇ ତାରିଖରୁ କରୋନା ଟିକାକରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ କରୋନା ଟିକାର ନାଁ ଦିଆଯାଇଛି  AZD1222 ବା ChAdOx1 nCoV-19  । ଏହାକୁ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ସହ ମିଶି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି।

ବ୍ରିଟେନ ନାସନାଲ ହେଲଥ ସିଷ୍ଟମ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶର ୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ଭାକସିନ ଲଗାଇବା ସୁବିଧା ଦେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହା ପାଇଁ ଏନଏଚଏସର ହଜାରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବ। ପ୍ରତିଦିନ ୧୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଲଗାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ।

ବ୍ରିଟେନ ସରକାର ୧୦ କୋଟି ଡୋଜ ଅର୍ଡର ଦେଇଛନ୍ତି। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଭାକିସନ ଦୁଇ ଥର ଦିଆଯିବ। ସର୍ବପ୍ରଥମେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଜଡ଼ିତ ଅନ୍ୟ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେବା ଯୋଜନା କରୁଛି। ଏହା ବାଦ୍ କୋଭିଡରୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଭାକସିନ ଦେବା ଯୋଜନା ରହିଛି।

   Related Posts