Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଏବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଦଳଙ୍କ ତାଣ୍ଡବ, ନାଗପୁର ଓ ଅମରାବତୀରେ ଖାଇଗଲେ ଫସଲ

31/05/2020 at 3:48 PM

ନାଗପୁର ୩୧।୦୫: ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ପବନ ସହିତ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଭାରତ ପହଞ୍ଚିଥିବା ପଙ୍ଗପାଳ ଦଳ ପଞ୍ଜାବ, ଗୁଜରାଟ, ରାଜସ୍ଥାନ,  ହରିୟାଣା ଓ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶରେ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରିବା ପରେ ଏବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି।  ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ପଙ୍ଗପାଳ ଦଳ ନାଗପୁରର କାଟୋଲ, ସାଓ୍ଵନେର, ଅମରାବତୀର ବରୁଡ, ମୋର୍ଶି ଓ ଚାନ୍ଦୁର ବଜାର ଅଞ୍ଚଳର ଖେତରେ ପଶି ଫସଲ ବର୍ବାଦ କରି ଦେଇଇଛନ୍ତି। ଦେଖିବାକୁ ଏହି ପଙ୍ଗପାଳ ଦଳ ଛୋଟ ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ହଜାର ଦଳ ଏବଂ କୋଟି କୋଟି ସଂଖ୍ୟାରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ହୋଇ ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ହମଲା କରନ୍ତି ସେଠାରେ ଫସଲ ବର୍ବାଦ କରି ଦିଅନ୍ତି। ଏଥିରେ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଯାଇଥାଏ। ପଙ୍ଗପାଳ ଦଳ ଯେଉଁଠି ବସନ୍ତି ସେଠାରେ ଫସଲ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ କରି ଦିଅନ୍ତି। ଯେଉଁ ଗଛରେ ବସନ୍ତି, ତାର ସମସ୍ତ ପତ୍ର ବି ଖାଇ  ହଜମ କରି ଦିଅନ୍ତି।

ସଂପ୍ରତି ସେମାନଙ୍କୁ ଭଗାଇବା ପାଇଁ କୀଟନାଶକ ଔଷଧ ସହିତ ଥାଳି, କଂସା, ଢୋଲ ବଜାଇବା ବ୍ୟତୀତ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର ଗାଡି ଉପଯୋଗ କରିବା ବେଶ୍ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଛି। ନାଗପୁରର କାଟୋଲ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀ କହିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି ଏହି ସଙ୍କଟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନୂଆଁ। କୋଟି କୋଟି ସଂଖ୍ୟାରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଫସଲ ଉପରେ ବସିବା ମାତ୍ରେ ଏହାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଉଥିବା ଚାଷୀ କହିଛନ୍ତି।

ନାଗପୁରର କାଟୋଲର ମୁଖ୍ୟ ଫସଲ ହେଉଛି କମଳା। ଏଠାରେ ପଙ୍ଗପାଳ ହମଲା କରିଥିଲା, ହେଲେ ଚାଷୀ ଏବଂ ଜନପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସତର୍କତା କାରଣରୁ ବଡ ଧରଣ କ୍ଷତି ଟଳି ଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ସଲିଲ ଦେଶମୁଖ ତୁରନ୍ତ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ଓ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏହାର ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଏହାର ସୂଚନା ମିଳିବା ମାତ୍ରେ  ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କଠୁ ଫସଲକୁ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକଙ୍କ କ୍ଷତିର ଆକଳନ କରାଯାଉଛି।  

   Related Posts