ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ପବିତ୍ର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଭଉଁରୀ : ଅଖ ଚକ ଡେରା ନୀତି ସଂପନ୍ନ
  • ||
  • କୁତବ ମୀନାର ପରିସରରେ ଖନନ ସହ ଆଇକନୋଗ୍ରାଫି କରିବାକୁ ଏଏସ୍‌ଆଇକୁ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡରେ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ମଞ୍ଚର ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀ : ମହାମାରୀରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ବାଟ ବାହାର କରିବେ ବିଶ୍ୱନେତା
  • ||
  • ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ରନ୍ ଅପ୍ ଯାଞ୍ଚ କଲେ ଅର୍ଜୁନ ତେନ୍ଦୁଲକର : କିନ୍ତୁ ଚୂଡାନ୍ତ ଏକାଦଶରେ ମିଳିଲାନି ଏଣ୍ଟ୍ରି
  • ||

ପଙ୍ଗପାଳ ବଢାଇଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନର ଚିନ୍ତା, ଶେଷରେ ପାକ୍ ସେନା କରିବ ମୁକାବିଲା

30/05/2020 at 10:05 PM

ଲାହୋର, ୩୦|୦୫:  ଆଫ୍ରିକା ପରେ ଏବେ ଚାଷୀଙ୍କ ଶତ୍ରୁ କୁହାଯାଉତିବା ପଙ୍ଗପାଳ ଏବେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ମୁହାଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ୫୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପଙ୍ଗପାଳ ଏବେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ପାକିସ୍ତାନର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି । ଯାହା ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି ।

ଏହି ପଙ୍ଗପାଳମାନେ ପାକିସ୍ତାନରେ ହଜାର ହଜାର ହେକ୍ଟରର ଚାଷ ଜମିରେ ଶସ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନ ଜାତୀୟ ବିପତ୍ତି ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧୀକରଣର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଫଜଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କୁ ସାମ୍ନା କରିବା ପାଇଁ ନ୍ୟାଶନାଲ ଲୋକଷ୍ଟ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କାଇନସିଲ୍ ଗଠନ କରାଯାଇଚି । କୃଷି ଓ ଖାଦ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଚି । ୫୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପଙ୍ଗପାଳ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସେନାବାହିନୀକୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରାୟ ୫ ହଜାର ଯବାନ ପଙ୍ଗପାଳ ମୁକାବିଲାରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ମାସରୁ ଆଫ୍ରିକା ସମେତ ମଧ୍ୟ ଏସିଆରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣରେ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରାୟ ୨.୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର କ୍ଷତି ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts