Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍
  • ||
  • ଆମେରିକାର ୪୬ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌
  • ||
  • ଆମେରିକାର ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍‌
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ୧୦ମ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ଶେଷ, ସରକାର କହିଲେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେବନି କୃଷି ଆଇନ
  • ||
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ମୁଣ୍ଡ ବିହୀନ ମୃତଦେହ, ପୋଲିସ ଆରମ୍ଭ କଲା ଖୋଳତାଡ଼
  • ||
  • ଢ଼େଙ୍କାନାଳ: ବନ ବିଭାଗର ଅତର୍କିତ ଚଢ଼ାଉ, ବିଭିନ୍ନ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ଜାଲ ଜବତ, ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଟାଇଲ କାମ ବେଳେ ଅଘଟଣ, ଚାପି ହୋଇ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଟ୍ରକ୍ ପଛରେ ଧକ୍କା ହେଲା ବାଇକ୍, ବାପା ମୃତ, ଝିଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଗଛ ତଳୁ ନବଜାତ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ କରଞ୍ଜିଆ ଏନଏସିର ଶତାଧିକ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ
  • ||

ଅଭିଯାନ ବେଳେ ଅଧିକ ପ୍ରଜନନକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି ପଙ୍ଗପାଳ, ଯେଉଁଠି ଓହ୍ଲାନ୍ତି ସେଠି ଅଣ୍ଡା ଦିଅନ୍ତି

31/05/2020 at 1:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧।୫: ପଙ୍ଗପାଳ ପାକିସ୍ତାନ ରାସ୍ତାରେ ଭାରତର ଅନେକ ରାଜ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିସାରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏମାନଙ୍କୁ ରୋକିବା ଲାଗି ସରକାର ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ଦୀନଦୟାଲ ଉପାଧ୍ୟାୟ ଗୋରଖପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରାଣୀ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ତଥା ଏଣ୍ଟୋମୋଲୋଜି ଶାଖାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିବା ପ୍ରଫେସର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନକୁ ଅଭିଯାନକାଳରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହୋଇଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରର ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଆକାର ମଧ୍ୟ ବଦଳିଯାଇଥାଏ । ଏହି ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତା ଶହେ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ।

ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଖ୍ୟତଃ ଶୁଷ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଙ୍ଗପାଳମାନେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଆଫ୍ରିକା ହୋଇ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଦେଇ ପଙ୍ଗପାଳ ଭାରତକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛନ୍ତି । ଏବେ ସେମାନେ ଗୁଜୁରାଟ, ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସମେତ ଶୁଷ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି । ପଙ୍ଗପାଳ ସାଧାରଣତଃ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ରୁହନ୍ତି । ବେଳେବେଳେ ଏମାନଙ୍କର ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ସହ ଆକ୍ରମକ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଶରୀରର ଆକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ । ସବୁଜ-ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ପଙ୍ଗପାଳଗୁଡିକର ଶରୀରର ରଙ୍ଗ ହାଲୁକା ବାଦାମୀ ଏବଂ ଗୋଲାପୀ ହୋଇଯାଏ । ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନକୁ ଅଭିଯାନ ସମୟରେ ପଛ ଗୋଡ ହାଡର ଆକୃତି ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତା ଶହେ ଗୁଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ । ସେମାନେ ଯେଉଁଠାରେ ଅଟକନ୍ତି ସେଠାରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅଣ୍ଡା ଦିଅନ୍ତି । ସେମାନେ ଏହି ଅଣ୍ଡାକୁ ଗାତ ଖୋଳି ରଖି ଦିଅନ୍ତି । ସେଠାରୁ ୧୫ ରୁ ୨୦ ଦିନ ପରେ ଅଣ୍ଡା ଫୁଟିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ ।

ପଙ୍ଗପାଳର ବୈଜ୍ଞାନିକ ନାମ ହେଉଛି ସିଷ୍ଟୋସରକା ଗ୍ରିଗେରିଆ । ପଙ୍ଗପାଳ ଦଳ ଦୈନିକ ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା କରିପାରନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଦଳର ଆକାର ମଧ୍ୟ ୩ରୁ ୫ କିଲୋମିଟର  ହୋଇଥାଏ । ଏଭଳି ଅଭିଯାନ କାଳରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଦଳରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପଙ୍ଗପାଳ ରହିଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ଏକତ୍ର ଏକ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ କ୍ଷେତରୁ ଫସଲ ଖାଇ ଯାଇଥାନ୍ତି।

ହିମାଳୟର ନିମ୍ନଭୂମି ଅଞ୍ଚଳରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମ୍ ଅଟେ । ଏଠାରେ ବାୟୁରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ରହିଥାଏ । ଏଠାରେ ପ୍ରାୟତଃ ବର୍ଷା ହୁଏ । ପାଣିପାଗର ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପଙ୍ଗପାଳ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ନୁହେଁ । ବାୟୁରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ଏବଂ ବର୍ଷାରେ ଯୋଗୁଁ ପଙ୍ଗପାଳର ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳରେ ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କ ଆକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ରହିଥାଏ ।

   Related Posts